Domů     Tajemná Betlémská hvězda: Dorazili tři králové za Ježíškem díky znamení na obloze?
Tajemná Betlémská hvězda: Dorazili tři králové za Ježíškem díky znamení na obloze?

Šťastná maminka drží narozené miminko. Zraky na ně upíná několik lidí i zvířat. Je zřejmé, že se jedná o mimořádnou událost. V dálce kráčí tři stíny, jsou to mudrcové, kteří přišli uctít krále všech Židů.

Na zrození Mesiáše totiž upozorní i obloha, na níž září hvězda. Ta později dostane přívlastek betlémská a zamotá hlavu všem astronomům.

Biblické příběhy mnohdy nemají historické základy. Jinak tomu není ani u Betlémské hvězdy. Odborníci, kteří se astronomii věnují, celá staletí hledají vysvětlení. Zároveň si pokládají logickou otázku… existovala vůbec?

Půjdem spolu do Betléma…

Odkud máme první zmínky o nebeském úkazu? Musíme prolistovat Biblí, kde o záhadném znamení mluví sv. Matouš. „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit,“ píše se v Matoušově evangeliu.

Poté, co spatří hvězdu, vydávají se na cestu. Krátce zastaví u krále Heroda, ten z nich mámí informace, kde se Mesiáš narodil. „Jakmile je naleznete, oznamte mi, abych se mu i já šel poklonit,“ líčí Matouš. Trojice se následně vydává na cestu do Betléma.

Hvězda, která šla celou dobu před nimi, zastavuje nad skromným stavením. V něm poklidně podřimuje malý Ježíš. Mudrcové v tu chvíli padají na kolena a klaní se novému vládci. Aby byl celý příběh kompletní, nesmíme zapomenout ani na předání darů.

Nemluvněti přinesou zlato, kadidlo a myrhu. Jak ale mohli přesně vědět, kde se nový král nachází?

Opravdu se nad Betlémem rozzářila jasná hvězda, která poukázala na narození Ježíše?(Zdroj: Daniel Case/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)
Opravdu se nad Betlémem rozzářila jasná hvězda, která poukázala na narození Ježíše?(Zdroj: Daniel Case/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 3.0)

Byl to zázrak! Nebo ne?

V dalších letech učenci a intelektuálové chtějí úkaz vysvětlit. Takový Jan Zlatoústý (347/349–407) věří, že šlo o zázrak spojený s Ježíšovým narozením. Pomyslné vidle do problematiky hází až Johannes Kepler (1571–1630).

Německý astronom zkoumá 17. prosince 1603 noční oblohu a zaujme ho světelný úkaz. Jupiter a Saturn jsou ve stejné poloze, v astronomické hantýrce používáme výraz konjunkce.

Díky tomu, že Kepler patří mezi zastánce existence Betlémské hvězdy, usedá ke stolu a propočítává, kdy nastala podobná shoda dvou jasných planet. Obě vesmírná tělesa se potkávají jednou za 20 let, konjunkce v souhvězdí Ryb se opakuje po 794 letech.

Samotný Kepler díky svým bohatým znalostem dochází k závěru, že podobný úkaz mohli zahlédnout mudrcové v době Ježíšova narození. Onoho roku 7 př. n. l. je k vidění třikrát, koncem května, v září a prosinci.

Této teorii nasvědčují objevy orientalisty Paula Schnabela (1887–1947). Německý historik nachází v roce 1925 hliněnou tabulku, kterou datujeme do období Babylonie. Po rozluštění písma Schnabel zjistí, že starověcí astronomové dokázali hvězdné jevy předpovědět.

Podobně jako Kepler směřovali k roku 7 př. n. l. Jiná klínopisná tabulka je mnohem více konkrétní a zpřesňuje časový údaj na 12. listopad, to přímo koresponduje s Keplerem.

Dvorní astrolog Rudolfa II. (1552–1612) přidává také poslední datum, kdy je konjunkce vidět. Vzácný jev rozzářil nebe 5. prosince. Je tedy možné, že mudrcové kráčející z východu viděli rozsvícenou oblohu a vyložili si ji jako příchod nového krále.

Motiv Betlémské hvězdy se postupně dostává také do umění.(Zdroj: Giotto di Bondone/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Motiv Betlémské hvězdy se postupně dostává také do umění.(Zdroj: Giotto di Bondone/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Zrodila se hvězda

To není nic nového, antičtí Římané věří, že při narození významného císaře či člověka přibude nová hvězda. Podobně si lidé počínají, když přišel na svět budoucí vládce Augustus (27 př. n. l.–63 n. l.).

Další střípek do astronomické skládačky přidávají astrologové. Ti totiž tvrdí, že konjunkce má jasné vysvětlení. Saturn je považován za ochránce za Židů, Jupiter pro změnu reprezentuje krále či panovníky. Souhvězdí Ryb je typické pro oblast dnešního Izraele.

Do toho přihrává fakt, že tři mudrcové se nejspíše vyznají ve hvězdopravectví. Na druhou stranu svatý Matouš je jediný, kdo o Betlémské hvězdě mluví. Pravdou zůstává, že církev si symbol přivlastnila. Dnes je jedním ze znaků Vánoc.

Ještě více zmatku vnáší do celé problematiky italský malíř Giotto di Bondone (1267–1337). Začátkem 14. století se stěhuje do Padovy, kde maluje fresky v Kapli rodiny Scrovegniů. Vrcholné dílo zobrazuje scény z Ježíšova života.

Na obraze Klanění tří králů nad celým procesím prolétá rudá koule s vějířem. Bondone tímto způsobem znázorní Betlémskou hvězdu.

Nejspíš se nechá inspirovat Haylleyovou kometou, kterou vidí v roce 1301. Renesanční umělec nevědomky nastartuje zvyk, jenž přetrvá až do 21. století. I dnes totiž máme Vánoce spojené s kometou.

Mohla na narození Ježíše upozornit vlasatice, jak se někdy hvězdám s ohonem říká? Pokud by se podobné těleso objevilo na obloze, lidé by si ho určitě nevykládali pozitivně. Už od antiky bývají komety vnímány jako symboly zmaru, neštěstí a smrti.

„Ohniví hadi seslaní bohy, aby požírali lidi,“ stojí ve Zjevení Janovo, poslední knize Nového zákona. Díky tomu můžeme teorii o kometě s klidem vyškrtnout.

Jedno z možných vysvětlení spočívá v nově či supernově.(Zdroj: NASA/ wikimedia.commons.org/ CC BY 3.0)
Jedno z možných vysvětlení spočívá v nově či supernově.(Zdroj: NASA/ wikimedia.commons.org/ CC BY 3.0)

Neviditelné znamení

Přestože trojitá konjunkce bývá označována jako nejlepší vysvětlení Betlémské hvězdy, vědci přichází s dalšími nápady. Richard Sinnott si myslí, že se jedná o úhlovou shodu Jupitera s Venuší. Úkaz nastane 17. června v roce 2 př. n. l.

Je tedy možné, že mudrcové záři viděli a vyrazili na cestu. V přímém kontrastu stojí svatý Matouš, který píše o tom, že hvězda kráčela před třemi králi. Záplava konjunkci ale pokračuje, jedna proběhne 20. března roku 6 př. n. l., další o měsíc později.

Astronomové, kteří se schází v nizozemském Groningenu, dokazují, že konjunkce nebyly vizuálně působivé. To zasazuje domněnkám o Betlémské hvězdě značnou ránu. Některým tajemný úkaz nedá spát.

Mezi oblíbené teorie patří například tvrzení o supernově, laicky řečeno o hvězdné explozi. Velká část astronomů, kteří v tuto cestu věří, poukazují na těleso z galaxie Andromeda. Právě v těchto místech se nachází zbytky jisté supernovy.

Tyto názory podporují poznatky starověkých Číňanů. Světelný úkaz totiž rozzáří oblohu 23. února 4 př. n. l., jev vidí lidé v Koreji a nejspíš i Palestině. Mezi další oblíbená vysvětlení patří úvahy o bolidu.

O přiblížení jasného meteoru k naší planetě ale nejsou žádné zprávy. Betlémská hvězda i po téměř dvou tisíciletích budí kontroverze. Církev znamení přijímá, přestože považuje hvězdopravectví za démonické.

S obhajobou přispěchá učenec Tertullianus (160–220), jenž prohlašuje, že v době napsání evangelia byla astrologie povolená. Svízelnou situaci vyřeší pravoslavní. Betlémskou hvězdu nespojují s přírodními jevy a označí ji za prostou zázračnou událost!

Foto: wikimedia.commons titulka: Pixabay.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.