O smrti dánského astronoma Tycha Brahe dodnes kolují legendy. Populární teorii, že příčinou jeho úmrtí bylo protržení močového měchýře během hostiny, již vědci vyvrátili.
Podle nich měl Tycho Brahe (1546–1601) spíše nefunkční prostatu, kdy moč nemohla odcházet z těla a shromažďovala se v ledvinách. Následkem toho došlo k urémii, otravě dusíkatými látkami z moči.
Odebrali vzorky vousů
V 90. letech 20. století však odborníci v Dánsku a Švédsku analyzovali vzorky Brahových vlasů a vousů.
Nalezené stopy rtuti podporují názor dánského literárního historika Jense Andersena, jenž obviňuje astronomova vzdáleného příbuzného Erika Braha z vraždy.
Zločin měl přitom spáchat přímo na příkaz dánského krále Kristiána IV. (1577–1648). Důvodem snad měly být astronomovy pletky s panovníkovou matkou.
V roce 2011 potom vědci odebrali v pražském Týnském chrámu z Brahových ostatků další vzorky vousů. Sice obsahovaly rtuť, ale rozhodně nevykazovaly koncentraci kovu ohrožující život, což prokázaly následně publikované analýzy.
Selhaly mu ledviny?
Přítomnost jedu v ostatcích lze však vysvětlit i jinak. Brahe zřejmě užíval léky proti bolesti, obsahující rtuť, ale jak se ukázalo, také známky zlata a stříbra. Při jeho posmrtném balzamování navíc použili rumělku, sloučeninu rtuti.
Spekulace o tom, že byl zavražděn na pokyn dánského krále Kristiána IV. tak sice poté padly, ale přesná příčina smrti zůstává bohužel stále neobjasněna. „Na otravu rtutí tak Brahe nemohl zemřít.
Stopy těžkých kovů měl ve svém těle několik týdnů před smrtí, do doby jeho skonu úplně zmizely,“ uvedl tehdy Dán Jens Vellev, vedoucí výzkumného týmu.
Při určování příčin astronomovy smrti je stále ve hře selhání ledvin, k němuž mohly vést Brahovy pokusy se rtutí.