Pýchou Středočeského kraje jsou odjakživa jeho hrady a zámky. Stojí tu přece ty, které řadíme mezi nejznámější a také nejnavštěvovanější, samozřejmě i díky tomu, že se nacházejí v dostupné vzdálenosti od Prahy.
Asi bychom jen těžce hledali někoho, kdo ještě nenavštívil Karlštejn. Budeme nejspíš překvapeni, že stavba trvala pouhých devět let. Přičíst bychom ovšem měli ještě dalších osm roků, které padly na skvostnou vnitřní výzdobu.
Pokladem Karlštejna je kaple svatého Kříže sloužící kdysi jako čestné místo k uchovávání korunovačních klenotů.
Návštěvu Karlštejna můžeme v sezoně spojit třeba s prohlídkou Zooparku Karlštejn, který představuje nejen slavného bílého lva Leona a párek bílých tygrů, ale i velbloudy, zebry a další vzácná zvířata.
Nejslavnějšího obyvatele zahrady pak připomíná i zdejší občerstvení, nesoucí jméno Kiosek u bílého lva.
Levandulová samoobsluha
Ještě o více než století než Karlštejn je starší jeho věčný konkurent Křivoklát, kde zanechali významnou stopu čeští králové Václav II., Přemysl Otakar II., Karel IV. nebo Václav IV. V době císaře Rudolfa II. tu byl například vězněn proslulý alchymista Edward Kelley.
Pokud ovšem hledáme gastronomické zážitky, ani v okolí Křivoklátu nevyjdeme naprázdno. Zajímavá je třeba ekologická farma Křivoklátská levandule v sousedních Nezabudicích.
Pro návštěvy je otevřeno o červencových víkendech, ale farma přišla s originálním konceptem samoobslužné levandulové skříně, která zájemcům vydává zdejší produkty. Pořídit si tak můžeme třeba levandulové vonné polštářky, ale i sušené kytice levandule.
Udělejte si den s cibulí
Vypravit se na Křivoklátsko se vyplatí třeba první sobotu v říjnu. To ale budeme muset popojet o pár kilometrů jižněji, do Hořovic. V tomto termínu se tu už od roku 1989 pořádá Cibulový jarmark.
V početných stáncích koupíme nejen cibuli, ale můžeme také sledovat při práci mistry tradičních řemesel. Není divu, že akce vždy přiláká tisíce návštěvníků a prodá se nejen pěkných pár tun cibule, ale i několik tisíc speciálně vázaných cibulových copů.
Zapomenout nesmíme ani na burčák, který se tu začíná prodávat už v předvečer zahájení jarmarku. Ani v Hořovicích nepřijdou zkrátka milovníci památek.
Zdejší barokní zámek se slavnou Sluneční bránou nabídne nejen prohlídku dobových interiérů, ale třeba také expozici šlechtických her a hraček od 17. století.
Něco pro královské žaludky
Také Konopiště u Benešova patří k hojně navštěvovaným místům. Zámek známe jako sídlo následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, a zejména on se postaral o bohatou sbírku mysliveckých trofejí. Během prázdnin se ovšem můžeme na hrad vydat i za dobrým jídlem.
Tradičně zde totiž pořádají Kulinářská odpoledne s oblíbenými jídly českých panovníků. V minulosti už mohli návštěvníci ochutnat dobroty, které si poroučeli císařové Rudolf II., Josef I., Ferdinand I., Karel I. nebo Marie Terezie.
Dali byste si třeba salcburské noky s ostružinovou omáčkou, po nichž se mohl utlouct následník trůnu, korunní princ Rudolf? Nebo si necháte v žaludku místo pro oblíbené zákusky královny Elizabeth?
Když je restaurací celý park
Kulinářské zážitky čekají také na návštěvníky dalšího středočeského zámku. Kačina u Kutné Hory, jedna z našich nejvýznamnějších empírových staveb, je známá především svým Muzeem českého venkova, zemědělství a potravinářství.
Sídlí tu ale také zámecká kavárna s neobvyklou nabídkou: v sezoně tu návštěvníkům zapůjčí a naplní piknikový koš včetně deky a polštáře, a hosté si tak mohou občerstvení vychutnat v příjemném prostředí zámeckého parku. Koše je pak možné vracet i po zavírací hodině.