Domů     Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
16.12.2021

Podle vědců se lidstvo postupně potýká s šestým hromadným vymíráním druhů, některá zvířata na tom jsou ale již nyní podstatně hůře než ostatní. Jsou živočichové, u nichž jejich existence visí na pomyslném vlásku.

Delfínovec čínský (viz úvodní foto)

Jeden ze čtyř známých sladkovodních delfínů je delfínovec čínský (Lipotes vexillifer).

Naposledy byl pozorován pouze v řece Jang-c´-ťiang v Číně před více než 10 lety, konkrétně v roce 2004. Vědci se přou, zda tento kriticky ohrožený druh již nevyhynul v důsledku zhoršení podmínek prostředí, ve kterém žil.

Delfínovec se vyznačuje protáhlou čelistí zobákovitého tvaru, v níž se nachází až 144 zubů.

Kožnatka Swinhoeova

V necelé polovině roku 2019 odešla na věčnost jedna ze čtyř posledních kožnatek Swinhoeových (Rafetus swinhoei), odhaduje se, že jí bylo více než 90 let.

Na celém světě tak nyní zbývají tři poslední exempláře, přičemž dvě samice se nacházejí ve Vietnamu ve volné přírodě a přibližně stoletý samec je umístěn v čínské zoo v Suzhou. Kožnatka Swinhoeova je také známá jako želva červené řeky.

V dospělosti dorůstá až do délky jednoho metru a vážit může přes 100 kg. Populace želv začala rapidně klesat v důsledku silného znečištění jejich přirozeného prostředí.

Gorila horská - Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Gorila horská – Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Gorila horská

Největším primátem na světě je gorila horská (Gorilla beringei beringei), bohužel také patří k těm nejohroženějším. Tento druh gorily se oproti ostatním vyznačuje hustší srstí, která má za účel chránit zvířata před nepříznivým počasím v pralesích.

Nejvíce se v historii k životě velkých primátů přiblížila Dian Fosseyová (1932-1985), jež založila výzkumnou stanici Karisoke v národním parku Volcanoes ve Rwandě.

Axolotl mexický

Středně velký obojživelník, často přezdívaný „vodní dráček“, se nazývá axolotl mexický (Ambystoma mexicanum). Jedná se o endemického živočicha vyskytující ho se pouze v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

V zajetí se axolotl dožívá v průměru 25 let, zajímavostí je, že si i v dospělosti zachovává larvální stadium, v němž je schopen se rozmnožovat.

Axolotl mexický - Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0
Axolotl mexický – Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Lemur severní

Kriticky ohrožený madagaskarský endemit je lemur severní (Lepilemur septentrionalis). Jeho domovem jsou listnaté lesy severní části ostrova, kde se pohybuje výhradně v korunách stromů, k čemuž má skvěle uzpůsobené tělo.

Dle dostupných údajů se populace lemurů za poslední desítky let snížila až o 80 %.

Žabka černobřichá

Vědci se dlouhou dobu domnívali, že žabka černobřichá (Latonia nigriventer) patří k již vyhynulým druhům, před lety však na severu Izraele objevili jeden živý exemplář, což dává naději, že jich může být i více.

Obojživelník získal své jméno podle černě zbarveného břicha, více toho o něm není mnoho známo, protože jeho pozorování bylo v celé historii zaznamenáno pouze dvakrát.

Levhart mandžuský - Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0
Levhart mandžuský – Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0

Levhart mandžuský

Samotářskou kočkou, jež obývá husté lesy ve východní Asii, je levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis). Je velmi těžké ho zpozorovat, neboť se chová nadmíru obezřetně. Podle posledních propočtů zbývá na světě posledních několik desítek jedinců. V důsledku příbuzenského páření však zvířatům hrozí degenerace.

Nosorožec sumaterský

Druhý nejvzácnější nosorožec světa nosorožec sumaterský (Dicerorhinus sumatrensis) v nedávné době ztratil jednu z možností, jak zachránit svůj druh.

Zoologové v Malajsii potvrdili uhynutí tamního posledního zástupce zmíněného druhu, jednalo se o samici Iman, jež ve svých 25 letech podlehla rakovině.

Nosorožec sumaterský - Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0
Nosorožec sumaterský – Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0

Ara kaninda

Ani ptáci nezůstali člověkem ušetřeni, kvůli nelegálnímu lovu a obchodu se počty papoušků ara kaninda (Ara glaucogularis) snížily v posledních letech na necelé čtyři stovky.

Ptáci žijí pouze na malém území střední a severní Bolívie a je snadné si je splést s rozšířenějším ara araraunou (Ara ararauna).

Želva angonoka

Želva angonoka (Astrochelys yniphora) obývá jediné místo na světě, a tím je národní park Baie de Baly na severozápadním pobřeží Madagaskaru.

Život těchto suchozemských želv ohrožují především místní farmáři vypalováním trávy, ale také přirození nepřátelé jako např. káně madagaskarské (Buteo brachypterus).

Ara kaninda - Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Ara kaninda – Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Foto: Úvodní foto: Delfínovec čínský - Foto: Bosphore9 / Creative Commons / PD US expired
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla