Spojenecké velení mělo jednu velkou noční můru, totiž že plány na invazi padnou do rukou nacistů. A nebylo k tomu zas až tak daleko.
Přísně utajované plány na spojeneckou invazi do Francie v roce 1944 pronikly krátce před operací na veřejnost, byť v omezeném rozsahu.
Ukazují to odtajněné britské dokumenty. Jde konkrétně o případ britského vojenského historika Basila Liddella Harta, který tajné informace získal, a dokonce se s nimi svěřil vydavateli novin.
Britské vedení se o úniku supertajných plánů na operaci Overlord dozvědělo pouhé tři měsíce před invazí v červnu 1944. Zpráva natolik rozčílila tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, že chtěl Liddella Harta poslat do vězení.
Liddell Hart totiž zaujal k operaci Overlord kritický postoj a invazi do francouzské Normandie odsoudil, a to dokonce písemně. Svou analýzu pak ukázal vládnímu ministrovi Duncanu Sandysovi, který byl Churchillovým zetěm.
Historik navíc předal kopie své zprávy labouristickému politikovi Staffordu Crippsovi, třem americkým generálům a ještě lordu Beaverbrookovi, vydavateli deníku Daily Express, který v době války zastával i úřad ministra leteckého průmyslu.
Informace o počínání Liddella Harta se přirozeně donesly až k premiérovi. Ten chtěl historika obvinit z trestného činu, aby „pochopil vážnost věci a aby ho to přimělo k ‚větší opatrnosti‘.
Tato Churchillova snaha ale byla nakonec neúspěšná,“ píše se v archivních záznamech. Úřady nepodaly žádnou žalobu, ale Liddell Hart byl neustále sledován, jeho telefonické hovory odposlouchávány, korespondence prošetřována.
Sledování skončilo až po invazi. Zdroj, který historikovi poskytl informace, se britským úřadům nepodařilo nikdy odhalit, podezření padlo na generála Tima Pileho, který velel britské protivzdušné obraně.
Faktem je, že Liddell Hart, který zemřel v roce 1970, měl v dané době velmi dobré kontakty na armádní kruhy.
Liddell Hart měl za sebou z období první světové války kariéru kapitána pěchoty; v pouhých 25 letech se na něho obrátila vláda s objednávkou, aby sepsal oficiální poválečnou příručku pěchotního výcviku.
V době předcházející vypuknutí druhé světové války Liddell Hart úzce spolupracoval s tehdejším ministrem války Lesliem Hore-Belishou, který se mimo jiné stavěl proti mnichovské dohodě, na reorganizaci britských vojenských sil.