K jedněm z nejničivějších projevů planety Země patří zemětřesení. Ty jsou způsobeny náhlým uvolněním napětí v zemské kůře, zejména podél takzvaných litosférických zlomů.
Protože se zemské desky neustále pohybují a narážejí do sebe, vzniklé uvolněné napětí má za následek silné otřesy.
Ty se měří pomocí Richterovy škály, na které hodnota 8,0 a více značí extrémně silné zemětřesení, které může způsobit škody na vzdálenosti stovek kilometrů.
Které zemětřesení v novodobé historii bylo ale vůbec to nejsilnější zaznamenané? A které mělo nejvíc obětí na životech? Zde uvádíme jejich výčet.
5. ZEMĚTŘESENÍ V TÓHOKU, 11. BŘEZNA 2011, SÍLA 8,9 STUPNĚ
Zemětřesení v Japonsku před deseti lety si nejspíš dobře pamatuje většina z nás, protože při něm málem došlo ke katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima.
To ale nezavinilo zemětřesení, ale následné až 28 metrů vysoké vlny tsunami, které zasáhly stovky kilometrů japonského pobřeží. Samotné zemětřesení bylo tak silné, že posunulo ostrov Honšú o necelé tři metry a vychýlilo zemskou osu.
Ztráty na životech se odhadují mezi 16 až 18 tisíci, skoro tři tisíce lidí je dodnes pohřešováno.
4. ZEMĚTŘESENÍ V SEVERO-KURILSKU, 5. LISTOPADU 1952, SÍLA 9,0 STUPNĚ
Také na Kamčatce v roce 1952 působilo následné tsunami větší škody než mohutné zemětřesení, jehož epicentrum bylo 130 kilometrů od pobřeží. Nejhůře zasaženo bylo právě přístavní město Severo-Kurilsk, kde naštěstí žilo jen zhruba šest tisíc lidí.
Přesto vlny vysoké až osmnáct metrů zabily podle oficiálních údajů 2336 osob. Po této katastrofě zavedl tehdejší Sovětský svaz systém včasného varování obyvatel.
3. ZEMĚTŘESENÍ NA ALJAŠCE, 27. BŘEZNA 1964, SÍLA 9,2 STUPNĚ
Také Aljašku v roce 1964 zasáhlo po zemětřesení tsunami, i když ne tak masivní. Ve městě Anchorage, které bylo zasaženo nejvíce, však došlo k mnoha sesuvům půdy a zhroutila se řada budov. V jejich troskách našlo smrt 139 lidí.
Za nízký počet obětí může především řídké osídlení tamější krajiny. Některé malé vesnice v okolí Anchorage se však propadly pod úroveň hladiny moře a byly zatopeny.
2. ZEMĚTŘESENÍ U SUMATRY, 26. PROSINCE 2004, SÍLA 9,2 STUPNĚ
Jestliže u předchozích zemětřesení nebyl počet obětí naštěstí nijak velký, toto se strmě vyniká. Zemětřesení, které o vánocích roku 2004 zasáhlo hustě zalidněné ostrovy Indonésie, způsobilo obrovskou tragédii.
Podmořské otřesy vyvolaly obrovské vlny tsunami, které páchaly škody po celém pobřeží Asie, u pobřeží Afriky a dokonce až v Austrálii.
V té době navíc tyto státy z valné části neměly systém varování před tsunami a v mnohých případech už bylo na evakuaci do bezpečí ve chvíli, kdy se přihnala záplava, příliš pozdě.
Přesný počet obětí nebude znám nikdy, ale odhady se pohybují mezi 185 a 230 tisíci. Desetitisíce lidí se pohřešují dodnes. Jedná se o jednu z největších katastrof v lidských dějinách.
1. ZEMĚTŘESENÍ V CHILE, 22. KVĚTNA 1960, SÍLA 9,5 STUPNĚ
Velké chilské zemětřesení s ohromující magnitudou 9,5 stupně na Richterově škále je vůbec nejsilnějším kdy zaznamenaným.
Zcela zdevastovalo několik malých měst v Andách a vyvolalo výbuch sopky Puyehue a tsunami, které poškodilo pobřeží Jižní Ameriky i Japonska. Počet obětí naštěstí nebyl příliš vysoký, odhaduje se kolem dvou tisíc.
Jen stěží si dovedeme představit důsledky podobného zemětřesení a záplavových vln, pokud by zasáhly hustě zalidněné oblasti.
Překoná někdy zemětřesení na Richterově škále „magickou“ desítku? Na tom se vědci shodnout nemohou, nicméně je jisté, že takové zemětřesení by způsobilo nejspíš změny na celé planetě, nemluvě o obrovském počtu obětí.
Odhaduje se, že zemětřesení po nárazu asteroidu během rané fáze formování Země mohlo vyvolat otřesy až o síle 11 stupňů, ale tady už se pohybujeme v říši odhadů.
Síla zemětřesení s každým dalším stupněm na Richterově škále vzrůstá exponenciálně, takže důsledky zemětřesení o síle 10 a více stupňů bychom si radši ani neměli představovat.