Vypadá impozantně a budí respekt. Skála Shiprock, čnící nad rovnou krajinou, je pro lid kmene Navahů posvátným místem.
Hledají zde odpovědi na své otázky, mluví se svými božstvy, občerstvují tělo i duši a prostřednictvím vizí nahlížejí do budoucnosti i jiných světů.
Nad pustou pouštní plání jižně od řeky San Juan na severozápadě amerického státu Nové Mexiko se tyčí skála dramatického vzhledu. Má úctyhodnou výšku 482 metrů a leží zhruba 30 kilometrů jihozápadně od stejnojmenného města.
Nachází se na území indiánského kmene Navahů, pro které je posvátným místem mimořádného významu.
Legenda o zkamenělém ptákovi
V jejich mytologii sehrává nesmírně důležitou roli. Hlavní legenda vypráví o tom, že velký pták kdysi přinesl prapůvodní zakladatele kmene z dalekého severu do jejich současné domoviny na americkém jihozápadě.
Vše se tehdy seběhne tak, že tito dávní Navahové prchají z jiného kmene a mají v zádech jeho členy, takže se modlí k božstvům o pomoc. Ze země pod nimi se náhle stane obrovský pták, který je odnese na svých zádech a vysvobodí je tak před nebezpečím.
Po dlouhém letu, trvajícím den a noc, přistane při západu slunce na místě, kde je dnes Shiprock. Uprchlíci slezou z ptačích zad a stejně jako on odpočívají po náročné cestě.
Připomínka boje a oběti
Ale zlé obří stvoření podobné drakovi vyleze na jejich místo a na ptákově hřbetě si postaví hnízdo, které mu znemožní odlet a uvězní ho na místě.
Navažští šamani přivolají jinou příšeru, aby proti tomuto monstru bojovala, ale i když ho nakonec zabije, obrovský pták je smrtelně zraněný. Na památku této oběti se zvíře promění v kámen a tak vznikne Shiprock.
Ten se v jazyce Navahů nazývá Tsé Bitʼaʼí, což znamená „skála s křídly“ nebo jednoduše „okřídlená skála“. Při pohledu z určitých úhlů skutečně připomíná velkého sedícího ptáka s křídly, které tvoří severní a jižní vrchol skály.
Nelezte na skálu!
Jiné navažské mýty vyprávějí o tom, jak první Navahové po příletu na ptačím hřbetě žijí na vzniklé skále, odkud sestupují dolů, aby osázeli svá pole a pečovali o ně.
Jednou při silné bouři ale blesk zničí stezku a lidé zůstávají uvězněni na skále bez jídla a vody a zemřou. Kvůli tomu si Navahové nepřejí, aby Shiprock zdolávali horolezci, protože tak ruší klid mrtvých a také božstev, která zde žijí.
K vystupňování jejich odporu vede úmrtí v březnu roku 1970. Indiáni oznámí, že podobné nehody ničí jejich posvátná místa, protože od té chvíle jsou „kontaminována“ zlými duchy.
Kde sídlí duchové
Shiprock je důležitý při navažských obřadech. Navahové věří, že zde sídlí důležité síly, se kterými mohou navázat kontakt, žádat o pomoc i uzdravení a také o důležitá znamení. Pro šamany je místem, kde se jim dostává nejjasnějších vizí.
Zatímco pro Indiány je skála spojena s jejich dávnými tradicemi a legendami a podle toho si ji pojmenují, anglický název Shiprock má zcela jiný původ.
Zatímco bělošští průzkumníci ji nazvou The Needles (Jehly) kvůli dvěma nejvyšším špičatým vrcholům, vžije se spíše pojmenování Shiprock nebo Ship Rock kvůli podobnosti se starobylými plachetnicemi (přel. ship – loď, rock – skála). Tento název má už na mapě ze 70. let 19. století.