Skip to content
reklama

9000 let historie zeleného ječmene

Tento článek je reklamním sdělením

Ječmen je každoroční tráva. Extrakt zeleného ječmene se získává z jeho listů. Už 9000 let. Ječmen je natolik přizpůsobivá rostlina, že je schopna růst v takřka libovolných klimatických podmínkách.

Je považován za první obilné zrno, která si dokázali osvojit lidé. Jeho potravinářské využití a léčivé účinky objevili lidé už před 7000 tisíci lety. Mezi první kultivovatelé patřili především staří Číňané, historické důkazy však hovoří o využití léčivých účinků ječmene v Asii a na Středním východě. Extrakt ze zeleného ječmene našel využití při léčbě kožních problémů, poruchy jater a krevního řečiště.

Staří řekové jím také pomazávali otevřené rány jako prevenci proti zánětům. Ve starém římě se zase proslavil díky lékaři Pliniusovi, který jím doslova vykrmoval gladiátory. Ti jedli ječmen pro zvýšení fyzické síly a prodloužení výdrže v boji.

Až v roce 1940 bylo lékařsky objasněno, jak důležité jsou pro lidi, ale i zvířata vitamíny, minerály a bílkoviny obsažené v ječmenu. Extrakt ze zeleného ječmene obsahuje beta karoten, vitaminy B1, B2, B6, B12, kyselinu pantotenovou a kyselinu listovou. Minerálních látek obsažených obsahují draslík, vápník, železo, fosfor a hořčík. Ječmen dále obsahuje vysoký podíl chlorofylu, aminokyselin, bílkovin, vlákniny a enzymů.

Ječmen má rovněž schopnost zachytávat volné radikály a najde tak široké uplatnění v patogenezi onemocnění jako je revmatoidní synovitida, artritida a nebo dna. Rovněž je prokázáno, že zelený ječmen funguje jako prevence rozvoje rakoviny. Extrakt ze zeleného ječmene chrání tkáně lidských buněk proti karcinogenům. Mechanismus účinku není přesně znám, ale může to být spojeno  s antioxidační aktivitou rostlin nebo vysokým obsahem chlorofylu.

 

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články