Příroda dokáže každý den překvapit. Jak je možné, že se některé přírodní úkazy objevují pouze jednou za čas?
1. Velká milostná cesta červených krabů
Malí červení krabi migrují na Vánočním ostrově každoročně z lesů směrem k oceánu. Odhadem je jich asi 43 milionů. Úřady už jsou na to přichystané a uzavírají během jejich kolosálního přesunu, který trvá nejméně týden, většinu silnic na ostrově.
Velkolepá masová migrace začíná vždy v říjnu až listopadu – na začátku období dešťů. Jejím účelem je páření, kdy samice uvolňují vajíčka do moře.
2. Pororoca – mocná síla přírody v Amazonii
Řeka Amazonka v sobě skrývá nemálo tajemství. Jednou za čas, těsně po vydatných deštích se voda setkává u ústí řeky se slanou mořskou vodou a vytvoří obrovský přílivový proud, vlnu, která má výšku až 5 metrů.
Vlna se nazývá podle místního indiánského jazyka Pororoca, což lze přeložit jako hřmící vody.
3. Desetidenní růžové moře
Každé jaro do německého Bonnu proudí turisté i amatérští fotografové z celého světa. Obdivují zde jedinečný přírodní úkaz, kdy se bezpočet třešní osype růžovými květy a proměňuje ulice v tunely květin. Rozkvetlá silnice bývá řazena mezi deset nejkrásnějších cest na světě.
4. Královna noci
Kaktus Selenicereus grandiflorus, zvaný „královna noci“ pochází z Antil, Mexika a Střední Ameriky a překvapivě kvete jen jednou za rok, jedinou noc. Květy tohoto druhu kaktusu se otevírají po setmění a za úsvitu většina z nich vadne.
5. Magický podvodní park
Grüner See (Zelené jezero) se nachází v rakouské vsi Tragöß, na úpatí pohoří Hochschwab. Okolí jezera je používáno jako park. Chcete-li se v něm projít, mohou se vám hodit ploutve a potápěčské brýle.
Každý rok na jaře se tak na tři týdny park ponoří i se všemi mosty, stromy, chodníky a lavičkami pod vodu, což sem tradičně láká houfy turistů. A není divu. „Podvodní“ park má přímo magické kouzlo.
6. Zázrak přírody – Monarchové
Každý rok začátkem listopadu zčerná v Mexiku obloha. To přiletí stamiliony motýlů monarchů stěhovavých. Jejich let ze severu USA a Kanady trvá tři měsíce a drobní monarchové během něj uletí až pět tisíc kilometrů. Jde o jediný druh motýla na světě, který něco takového dokáže.
7. Krásná i děsivá pavučinová louka
Existují pavučiny, které nemají konec. Vypadají jako obrovské prostěradlo. Největší pavučina tohoto druhu byla objevená v Michiganu a měřila přes 1,2 hektarů. Jde o dílo amerických pavouků slíďaků.
8. Obří roje sardinek
V květnu nastává v jižní Africe čas, kdy se miliardy sardinek rodu Sardinops sagax přesouvají z chladných vod na sever podél východního pobřeží Jižní Afriky a pokračují dále na východ do Indického oceánu.
Hejna jsou často více než 7 km dlouhá, 1,5 km široká a 30 metrů hluboká. Sardinky se shlukuji, když se cítí ohroženy. Toto instinktivní chování je obranný mechanismus, protože jako osamělí jedinci by podlehli predátorům.
9. Zářící les v Šikoku
V Japonsku můžete vidět tento zářící noční zázrak.
Takzvané luminiscenční houby a spadané listí vytvoří každý rok na krátkou dobu z obyčejného lesa, les kouzelně zářící. Takže pokud někdy půjdete večer po turistické stezce v horách Šikoku, můžete nechat své baterky zhasnuté a setkat se tváří v tvář s tímto mimořádným přírodním úkazem.