Benátský kupec Marco Polo se proslavil jako první evropský cestovatel, jenž podnikl objevnou výpravu do východní Asie. Opravdu o jeho životě víte úplně všechno?
1. Nebyl prvním Evropanem, který navštívil Dálný východ.
Více než 20 let před Marco Polem (1254–1324) zavítá na dvůr mongolského chána Möngkeho (1209–1259) vlámský misionář Vilém Rubruk (1220–1293), jehož cílem je obrátit asijského vládce na křesťanství.
Ve své snaze sice neuspěje, zato přinese Evropanům první podrobné informace o Číně, Koreji a Tibetu.
2. Slavný Ital se možná narodil v Chorvatsku.
Jméno proslulého dobrodruha je odjakživa spojeno s italskými Benátkami. Některé prameny nicméně tvrdí, že jeden z nejslavnějších Italů všech dob pocházel z chorvatského ostrova Korčula.
Třebaže pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy, Marco má dodnes na Korčule své muzeum a dům, v němž se údajně narodil.
3. Svého otce poznal až v 15 letech.
„Pojď sem, chlapče, já jsem tvůj otec,“ promluví neznámý host na překvapeného mladíka. Italský cestovatel vyrazí na expedici do Číny v roce 1271 se svým otcem Niccolem a strýcem Matteem.
Pro mladého Pola jsou ale oba příbuzní skoro cizí lidé! Niccolo se totiž do Asie poprvé vydal s bratrem již krátce po Marcově narození a se synem se seznámil až roku 1269.
4. Vybíral daně pro Kublajchána.
V následujících letech se trojici benátských obchodníků podaří urazit ohromnou vzdálenost přes 24 000 km! Navštíví Blízký východ, Indii a přes poušť Gobi proniknou až do východní Číny.
Mongolský vládce Kublajchán (1215–1294) si vzdělaného Marca velmi oblíbí a učiní z něj svého vyslance a výběrčího daní!
5. Přežil námořní katastrofu!
Polové zůstanou na Dálném východě až do roku 1291, kdy je Kublajchán pověří posledním úkolem, doprovodit mongolskou princeznu Kogatin do Persie.
Tahle zdánlivě nevinná mise se ale vzápětí ukáže jako nejnebezpečnější epizoda Marcových dobrodružství. Při plavbě po moři dojde k nehodě a velká část posádky se utopí!
6. Spletl si exotická zvířata s mytickými tvory.
„Viděl jsem hady s ostrými pařáty, co by dokázali pozřít člověka na jedno polknutí,“ vypráví starý muž se zanícením v hlase. Na své expedici po Asii zahlédne Polo různé živočichy, s jakými většina Evropanů dosud nepřišla do styku.
Pověrčivý muž si podivná zvířata ihned ztotožní s mytickými tvory. Například nosorožce mylně považuje za bájného jednorožce!
7. Polův cestopis vznikl ve vězení.
Své zážitky Marco posléze publikuje v cestopisné knize Milion, jež mu zajistí obrovskou popularitu. Známý bestseller je ovšem sepsán za mřížemi!
Po příjezdu domů se cestovatel zapojí do války mezi Benátkami a Janovem a v důsledku toho je v letech 1298–1299 Janovany uvězněn. Autorem původního rukopisu je Rustichello z Pisy, Polův spoluvězeň, jemuž benátský kupec svůj příběh nadiktoval.
8. Část historiků ho považuje za podvodníka!
Již za Marcova života je vyprávění o městech ze zlata a vyspělé kultuře na východě pokládáno za přemrštěné, a dokonce i někteří současní odborníci osočují italského kupce ze lži!
Na základě jejich mínění Polo v Asii nikdy nebyl a jeho kniha je dílem fantazie a vyprávění lidí, s nimiž se setkal. Samotný Benátčan však tato obvinění vždy rázně odmítal. „Neřekl jsem ani polovinu z toho, co jsem viděl,“ pronesl prý na smrtelném loži.