„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat!“ pronesla údajně mytická česká kněžna Libuše, když bylo podle pověsti na její popud v 8. století zbudováno hradiště, z něhož později vznikla dnešní Praha.
Jak to ale bylo se vznikem našeho hlavního města doopravdy? Podívejte se na přehled sedmi současných metropolí z celého světa, jejichž bohatá historie sahá až do dávného starověku.
1. Věčné Atény – Před zničením je zachrání verše!
Současné hlavní město Řecka je nepřetržitě obydlené minimálně 7000 let! Už kolem roku 1500 př. n. l. jsou Atény významnou základnou mykénské civilizace až se v 5. století př. n. l.
vypracují do pozice nejdůležitějšího vojenského, politického a kulturního centra starověkého Řecka. Jak by navíc vypadal dnešní západní svět bez přínosu zdejších státníků, filozofů, vědců a umělců?
Právě z Atén totiž pochází třeba věhlasný myslitel Platón (asi 427–347 př. n. l.) nebo demokratický politik Periklés (asi 495–429 př. n. l.). Krása veršů dramatika Eurípida (asi 480–406 př. n.
l.) má zase Atény zachránit za peloponéské války před zničením spartskými vojsky. „Cítili, že by bylo barbarským činem vyhladit město, jež zrodilo takového muže,“ uvádí antické prameny.
2. Překrásný Bejrút – Je Paříží Blízkého východu!
Velké přístavní metropoli v nynějším Libanonu se kdysi přezdívalo „Paříž Blízkého východu“. Bejrút je nicméně o více než 1000 let starší než skutečná Paříž, která byla mimochodem také založena již v antice. První zmínky o Bejrútu pocházejí z roku 1400 př. n.
l. Od té doby je přístav střídavě ovládán Féničany, Řeky, Římany, Byzantiky, Araby, křižáky, Turky a Francouzi až se v roce 1943 stává hlavním městem nezávislého Libanonu.
3. Posvátný Jeruzalém – Kolikrát ho srovnali se zemí?
Duchovní centrum judaismu, islámu i křesťanství je založeno někdy ve 4. tisíciletí př. n. l., přičemž nejstarší informace o jeho osídlení a prvních obyvatelích máme z Bible.
Během své košaté historie je Jeruzalém 52krát napaden, 23krát obléhán, 44krát vypleněn a nejméně dvakrát do základu srovnán se zemí! Pokaždé se však posvátné město podaří obnovit. V současné době hraje metropole ústřední roli v izraelsko-palestinském konfliktu. Jak Izraelité, tak Palestinci totiž pokládají Jeruzalém za své hlavní město.
4. Odbojná Ankara – Hlavním městem až ve 20. století!
Metropole umístěná na důležité obchodní trase, spojující Středozemí s Blízkým východem, poprvé vzniká asi před 4000 lety. Ve starověku je významným centrem tzv. Frýgie – historické oblasti, kde měl být podle legend umístěn bájný gordický uzel. V roce 334 př.
n. l. Ankaru dobývá makedonský král a vojevůdce Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) a učiní ji součástí svojí říše. Vládce pak město změní ještě několikrát, až je roku 1356 definitivně obsazeno osmanskými Turky.
Hlavním městem Turecka je Ankara nicméně ustanovena až ve 20. století. Postará se o to první turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk (1881–1938), jenž Ankaru využíval coby středisko odporu vůči osmanskému sultánovi, který sídlil v Istanbulu.
5. Prosperující Lisabon – Zbohatne na obchodě s otroky!
Malebná portugalská metropole se těší význačnému postavení již kolem roku 1200 př. n. l., kdy je na jejím místě základna pro fénické obchodní lodě. Když ve 2. století př. n. l.
dobudou Hispánii Římané, postaví zde nádherné město plné úchvatných chrámů, lázní a divadel. Tehdy se Lisabon nazývá „Olisipo“. Roku 711 je metropole obsazena muslimskými nájezdníky. Ve vrcholném středověku se ovšem navrací zpátky ke křesťanské Evropě.
V době zámořských objevů v 15. a 16. století patří Lisabon k nevytěžovanějším přístavům a nesmírně zbohatne na obchodě s otroky a nejrůznějšími surovinami, dováženými z Jižní Ameriky, Afriky a Indie.
6. Okouzlující Damašek – Je nejstarším městem na světě?
„Pro Damašek jsou roky jen okamžiky a dekády pouze poletující maličkosti v čase,“ prohlásí v roce 1867 o nynějším hlavním městě Sýrie americký spisovatel Mark Twain (1835–1910).
Damašek je zpravidla považován za nejdéle obydlené město na světě. Mělo být postaveno zhruba před 10 000 lety! Leč existuje i pár dalších metropolí, které by si směle mohly nárokovat stejný primát, například palestinské Jericho.
Damašek byl v minulosti obýván Aramejci, Asyřany, Babylóňany, Židy a Římany. Do rukou Arabů se dostal v 7. století.
7. Tajemná Praha – Mohli ji založit Germáni?
Původ naší matičky měst je poněkud nejasný. Slované začali oblast Prahy osídlovat od 6. století, avšak už v antice stálo v této lokalitě germánské město jménem „Casurgis“ a ještě před ním keltské sídliště.
V raném středověku se už Praha řadí k nejrozlehlejším a nejbohatším středoevropským metropolím.
„Tam žijí Židé, mající plno zlata a stříbra, tam jsou ze všech národů nejbohatší kupci, tam jsou nejzámožnější peněžníci, tam stojí tržiště a něm plno kořisti,“ napíše o Praze neznámý autor ve 12. století.