Na lovu těch nejhorších zločinců zažívají někdy hodně horké chvilky. Drsní chlápci z kriminálního podsvětí se tváří v tvář agentům FBI zuřivě snaží ubránit svou svobodu. Za terče své střelby si je vybírají s větší chutí než obyčejné policisty.
Představujeme 6 agentů FBI, kteří byli zavražděni během zásahu.
Kdo: Edwin C. Shanahan (1898-1925)
Zákrok: Nebezpečný recidivista Martin J. Durkin krade auta a uniká policii díky tomu, že se přemísťuje z jednoho státu do druhého. Agent Shanahan ho 11. října 1925 pronásleduje. V garáži v Chicagu přistoupí k jeho autu a chce po něm doklady.
Smrt: Durkin nečekaně vytasí zbraň a střelí Shanahana do hrudi. V té době nemají agenti FBI ještě tolik pravomocí, jako dnes. Nesmějí ani nosit zbraň. Shanahan je prvním zavražděným agentem.
Případ vzbudí velkou pozornost i proto, že Durkin střílel na neozbrojeného muže.
Vrah: „Durkina musíme dostat. Vrah agenta FBI nesmí uniknout, jinak naši muži nebudou už nikdy v bezpečí,“ prohlásí šéf FBI J. Edgar Hoover. Vypukne hon na vraha. Durkin stihne ještě zastřelit policistu Harryho J. Graye. Jeho kolegu zraní a uprchne.
Trest: Zločinec je dopaden až v lednu následujícího roku, a to nedaleko od hranic s Mexikem. Zatknou ho ve vlaku do St. Louis. Přizná se k zabití agenta a dostane 35 let za katrem. V roce 1954 ho předčasně propustí.
Kdo: Raymond J. Caffrey (1902 – 1933)
Zákrok: Útěk odsouzeného zločince Franka Nashe z věznice Leavenworth v Kansasu skončí zatčením. 17. června 1933 si ho mezi sebou mají předat dvě skupiny agentů FBI a policistů. Raymond J. Caffrey je jedním z nich.
Smrt: Na policisty a agenty zaútočí několik ozbrojených mužů. Chtějí Nashe osvobodit. Strhne se přestřelka, při které zemře Caffrey, dva policisté, ale i odsouzenec Nash. Trojice pachatelů poté prchá.
Vrah: Jako střelci jsou identifikováni Vernon C. Miller, „Pretty Boy“ Floyd a Adam Richetti. Všichni se skrývají před spravedlností. Floyd zemře, když se brání zatčení střelbou. Millera najdou mrtvého v Michiganu.
Trest: Jediného Richettiho policie dopadne živého, a to v Ohiu. Sice se brání zatčení, ale marně. Právě Richetti je podle žaloby ten, kdo držel vražednou zbraň. Za vraždu je odsouzen k nejvyššímu trestu a následně popraven.
Kdo: Nelson B. Klein (1898-1935)
Zákrok: Z krádeží aut je podezřelý jistý George W. Barrett. Po jeho stopě se vydává agent Nelson B. Klein s kolegou Donaldem McGovernem.
Mají v plánu navštívit dům Barrettova bratra v College Corneru v Indianě. Podle všeho je hledaný muž uvnitř a agenti ho vyzvou, aby se vzdal.
Smrt: Klein nepočítá s tím, že Barrett začne střílet. Hledaný muž se z domu pokouší utéct garáží. Smrtelně zraní Kleina. Agent i přes zranění pálí po Barrettovi a trefí ho do nohou. Díky tomu je zločinec zatčen. Klein umíra později v nemocnici.
Vrah: George W. Barrett, přezdívaný také Diamantový král, je po zranění převezen do místní nemocnice. Po několika dnech ho propustí, ale je trvale upoután na invalidní vozík. V takovémto stavu absolvuje soud.
Trest: Soudce v Indianapolis nad ním vynese rozsudek smrti pověšením. To je problém, protože v Indianě se tou dobou už nevěší, ale popravuje na elektrickém křesle.
Úředníci musejí jako kata povolat Phila Hanna, znalce na tento druh poprav. Barrett je pověšen 24. března 1936.
Kdo: J. Brady Murphy (1917 – 1953)
Zákrok: Pro agenta Murphyho a jeho kolegu Raymonda Foxe to má být běžný zákrok. Dostanou zprávu, že jistý hledaný muž se nachází v Marylandském filmovém divadle v Baltimoru. Z předsálí divadla totiž právě uskutečnil telefonní hovor.
Smrt: Zatímto diváci sledují snímek Já, porota, v předsálí se rozlehne střelba. Zločinec se brání zatčení svou automatickou zbraní P 38 Walther. Murphyho střelí do břicha a jeho kolegu zraní. Sám je ale také zasažen a padá k zemi.
Vrah: Za zločin může John Elgin Johnson. Původně ho hledali pro podezření z jiné vraždy. Kromě toho má Johnson na svědomí loupež v bance West Coast Bank. Za tu už si opykal 12 let v obávané věznici Alcatraz.
Trest: Johnson se před soud už nedostane. „Zůstal ležet an zemi tak, jak spadl,“ poznamená k jeho smrti baltimorský šéf FBI Scott Alden. Vrahovo tělo skončí v márnici. Nikdo si ho nevyzvedne. Zato pohřeb Murphyho navštíví 1000 lidí.
Kdo: Richard P. Horan (1922 – 1957)
Zákrok: Dne 18. dubna 1957 se agent Horan účastní zatčení zločince na útěku. Obávaný Francis Kolakowski se vyhýbá spravedlnosti za vraždu své manželky. Podle informací FBI se skrývá v domě své sestry v Suffieldu v Connecticutu.
Smrt: Zatímco policisté sbírají stopy a zajišťují okolí domu, agent Horan vleze dovnitř skrz větracím otvorem vedoucím do suterénu. Když stoupá po schůdkách do přízemí, Kolakowski už na něj čeká. Vypálí a zabije ho.
Vrah: Kolakowski je hledaný pro vraždu své manželky. Kromě toho se dopustil i loupeže ve Winsdoru. Přepadl bezpečnostní vůz a přišel si na 66 573 dolarů. Protože neměl komplice, tisk mu začal přezdívat Osamělý bandita.
Trest: Po zastřelení agenta Horana by zločinec neměl šanci utéci. Zastřelí se dřív, než mu seberou zbraň. Určitě by ho neminul nejvyšší trest.
Na paměť jeho poslední oběti je pojmenována část komunikace I-91. Nese název Richard P. Horan Memorial Highway.
Kdo: Terry Ray Anderson (1924 – 1966)
Zákrok: Agentům FBI jde tentokrát o jediné. Osvobodit 17 letou dívenku, Peggy Ann Bradnickovou, ze spárů nebezpečného únosce. Vězní ji v chatě v okrsku Fulton County v pensylvánských lesích.
Smrt: Zločinec William Diller Hollenbaugh se nehodlá vzdát bez boje. Je obklíčen a střílí. zabije nejdřív policejního psa. Potom smrtelně zraní agenta Andersona. Vzápětí po něm ale začnou střílet ostatní agenti a policisté. Dívka přežije bez zranění.
Vrah: Hollenbaughovi přezdívají také Muž z hor nebo Pete na bicyklu, podle jeho oblíbeného dopravního prostředku.
Svou oběť vězní od 11. do 18. května 1966. „Byl to schizofrenik, který žil ve vlastním světě,“ popisuje ho psychiatr John P. Shovelin.
Trest: Únosce a vrah už má za sebou několik pobytů ve vězení. Trestu za vraždu Andersona se ale nedočká. Je při zákroku zastřelen. Osudný se mu stal zásah farmáře Larryho Rubeka, který přispěchal na pomoc mužům zákona.