Skip to content
reklama

6 x vězeňské vzpoury: Za katrem nikdo nesedí rád!

Za katrem nikdo nesedí rád, většina vězňů ale vnitřně přijímá, že pyká právem. Ve výjimečných případech se skupině trestanců podaří narušit vnitřních chod věznice. Někdy za to oni sami, jiní chovanci či dozorci zaplatí zdravím a nezřídka dokonce životem.

Následující případy se vymykají všem měřítkům.

TYP: revolta

Věznice Attica.
Věznice Attica.

LOKALITA:

Věznice Attica v americkém státě New York patří mezi nejpřísněji střežené komplexy v USA. Rozprašovače slzného plynu mají zabránit všem případným problémům. Přesto právě tady dojde k jedné z nejhorších vzpour v dějinách amerického vězeňství.

PŘÍČINA:

Dva týdny po vraždě aktivisty George Jacksona, zastřeleného při pokusu o útěk z věznice San Quentin 9. září 1971, se vzbouří asi 1000 vězňů Atticy a zajme 42 pracovníků věznice jako rukojmí. Jejich požadavky jsou přijaty, ale za vzpouru mají být stíháni.

VÝSLEDEK: V pondělí 13 září 1971 shodí zásahové jednotky na věznici kanystry se slzným plynem. Důstojníci newyorské státní policie a dozorci věznice 2 minuty bez přestání pálí z brokovnic a ručních zbraní do oblaku kouře.

POČET OBĚTÍ:

V oblaku kouře se nacházejí rukojmí z řad dozorců i vězni, kteří se nevzbouřili. Než si zásahové jednotky podmaní vzbouřence, je po smrti 10 rukojmí a 29 vězňů. Počet zraněných překročí 100 mužů. Stát mnohem později (mezi lety 2000 a 2005) odškodní rodiny vězňů a rukojmích částkou přes 30 000 000 dolarů (zhruba 750 000 000 korun).

TYP: nespokojenost

Americká státní věznice v Novém Mexiku je mužské nápravné zařízení s maximální ostrahou, které se nachází nedaleko města Santa Fe.
Americká státní věznice v Novém Mexiku je mužské nápravné zařízení s maximální ostrahou, které se nachází nedaleko města Santa Fe.

LOKALITA:

Americká státní věznice v Novém Mexiku je mužské nápravné zařízení s maximální ostrahou, které se nachází nedaleko města Santa Fe. Nacházejí se zde také cely smrti a popravčí komora. V roce 1980 tu žije více než 1100 vězňů.

Mnozí z nich byli odsouzeni za ty nejtěžší trestné činy.

PŘÍČINA:

Byly zastaveny veškeré vzdělávací a rekreační programy. Přelidnění spolu s nevyhovujícími hygienickými podmínkami zažehnou jiskřičku vzpoury. Personál věznice není odpovídajícím způsobem vyškolen.

VÝSLEDEK:

Dvojice vězňů, přistižená při pití podomácku vypálené kořalky, 2. února 1980 zajme dvojici dozorců. Další čtyři následují. Pátý při útěku zapomene na místě klíče. Vězni ovládnou celý blok. Pak se vypraví do bloku 4.

V tom se nacházejí informátoři, mentálně nemocní a odsouzenci za sexuální trestné činy.

POČET OBĚTÍ:

Bestiální masakr zahrnuje čtvrcení a všeobecné násilnosti. Gangy bojují mezi sebou. Peklo trvá 36 hodin. Na místě bude nalezeno 33 mrtvých vězňů. Mnozí byli umučeni k smrti, jiní se předávkovali drogami.

TYP: revolta

Věznice Carandiru.
Věznice Carandiru.

LOKALITA:

Věznice Carandiru v brazilském São Paulu byla vybudována už v roce 1920. O 70 let později je při počtu 8000 chovanců naprosto přelidněná. Vězni živoří v nelidských podmínkách a nekontrolovaně se mezi nimi šíří HIV.

PŘÍČINA:

Když přijde pátek 2. října 1992, vězni se vzbouří. Začnou požadovat lepší podmínky a vezmou si 68 rukojmí z řad zaměstnanců kriminálu. Polovojenské policejní jednotky zareagují okamžitě a brutálně.

VÝSLEDEK:

Muži zákona udeří bez vyjednávání. Jejich hlavní snahou je zlikvidovat odpor, ale také potrestat vzbouřence. Střílejí po všem, co se hýbe, včetně vězňů, kteří se vzdali a ukrývají se ve svých celách.

POČET OBĚTÍ:

Toho dne zemře 111 trestanců. 102 ji zabije policejní střelba a 9 pobodají jiní vězni. Vzhledem k masakru bude šéf zásahu, policejní plukovník, odsouzen k 632 letům za katrem. Jeho podřízení stráví ve vězení další desítky let.

TYP: útok gangů

Věznice Granja de Rehabilitacion Canada ve středoamerické Guatemale má kapacitu 800 trestanců.
Věznice Granja de Rehabilitacion Canada ve středoamerické Guatemale má kapacitu 800 trestanců.

LOKALITA:

Věznice Granja de Rehabilitacion Canada ve středoamerické Guatemale má kapacitu 800 trestanců. V roce 2015 se jich tu nachází 3092. Mizerné životní podmínky, obrovská přelidněnost a neschopnost úřadů ovládnout situaci odstartuje katastrofu.

PŘÍČINA:

Veškeré dění za zdí ovlivňuje dvojice gangů Mara 18 a Mara Salatrucha. Když v prosinci 2015 během vězeňského fotbalového zápasu vypukne ozbrojené střetnutí, vzpoura nevstoupí do dějin kvůli množství obětí, ale spíš kvůli podobě jejich exekuce.

VÝSLEDEK:

Na jedné straně stojí členové obou gangů, na straně druhé vězni nezúčastnění v žádné frakci. Vražednou zbraní budou mačety. Ve třech případech dojde k odsekání hlav. Než se do věci vloží úřady, je po všem.

POČET OBĚTÍ:

Vzhledem k tomu, že ke vzpouře došlo během návštěv, řada žen a dětí je v šoku. Musely utíkat před rozběsněným davem. Speciální jednotky mohou už jen spočítat těla a předat příbuzným fotografie obětí k identifikaci.

Počet mrtvých je stanoven na 17.

TYP: anarchie

Mexická věznice Topo Chico na sever země je pod nadvládou gangů doslova státem ve státě.
Mexická věznice Topo Chico na sever země je pod nadvládou gangů doslova státem ve státě.

LOKALITA:

Mexická věznice Topo Chico na sever země je pod nadvládou gangů doslova státem ve státě. Na 3800 vězňů tu dohlíží 100 strážných. Mocní kápové mají k dispozici tajné luxusní cely s televizemi, ledničkami, akvárii a saunami.

PŘÍČINA:

Hlavní vládnoucí skupinou jsou členové drogového kartelu Los Zetas. Násilí vypukne v únoru 2016 jako boj o moc mezi dvěma frakcemi usilujícími o moc. Bojující skupiny jsou vyzbrojeny kladivy, šroubováky i podomácku vyrobenými noži.

VÝSLEDEK:

Vzpoura se uskuteční ve dvou blocích věznice. Vězni také založí požár ve skladu jídla. Ten se rozšíří do obytných částí věznice s trestanci zamčenými v jejich celách.

POČET OBĚTÍ:

Podle ověřených zpráv zemře 49 trestanců. Valná většina se povraždí navzájem. Když úřady nabudou vládu nad objektem, najdou také 9 spálených těl, která lze identifikovat jen pomocí DNA. Jsou to vězni, kteří uhořeli.

TYP: drogová válka

Vězeňský komplex Anisio Jobim u města Manaus na severu Brazílie má se svými 2230 trestanci více než čtyřnásobně překročenou kapacitu.
Vězeňský komplex Anisio Jobim u města Manaus na severu Brazílie má se svými 2230 trestanci více než čtyřnásobně překročenou kapacitu.

LOKALITA:

Vězeňský komplex Anisio Jobim u města Manaus na severu Brazílie má se svými 2230 trestanci více než čtyřnásobně překročenou kapacitu. Vládne tu křehké příměří mezi nejmocnějším gangem PCC a konkurenční skupinou zvanou Severní rodina.

PŘÍČINA:

Vězeňská vzpoura 1. ledna 2017 potrvá 17 hodin. Má charakter vyřizování účtů. Vězni si také vezmou rukojmí. Zatímco příbuzní se shromažďují za zdmi věznice, úřady připravují zásah. Uvnitř pokračuje masakr.

VÝSLEDEK:

Ze sousedního bloku uprchne 184 vězňů. Úřadům se podaří dopadnout 72 z nich, ostatní zmizí. Podle policie jde o koordinovaný pokus o odvedení pozornosti od dění ve věznici.

POČET OBĚTÍ:

Podle úřadů zahyne během masakru 56 vězňů. Jejich bezhlavá těla házejí trestanci přes zeď areálu. Povstání je jedním z mnoha ve vlně násilí, která vypukne po přerušení příměří. V Brazílii jsou od té doby podobné incidenty na denním pořádku.

Foto: prisonbreak, dailymail.co.uk, youtube.com, bbc.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz

Voda, metan, prachové bouře....

Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Vanda Hybnerová: Koním rozumím víc než chlapům
nasehvezdy.cz

Vanda Hybnerová: Koním rozumím...

Vanda Hybnerová (54) má v...
Léčitelky s hebkým kožíškem
panidomu.cz

Léčitelky s hebkým kožíškem

Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím...
Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené vraždy, únosy a zmizení v USA z časů velké krize
enigmaplus.cz

Krvavá 30. léta: Nikdy nevyřešené...

Je prosinec 1938 a zasněženou krajinou Wyomingu...
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz

3 dorty, které si podmanily...

Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem,...
Montblanc rozšiřuje kolekci kožených doplňků Extreme 3.0
iluxus.cz

Montblanc rozšiřuje kolekci...

Aktualizovaná kolekce Montblanc Extreme 3.0, která...
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz

Pardubický kraj Vůně perníku,...

Ačkoli patří k těm menšímv...
Tají Nesvačilová, že je těhotná?
nasehvezdy.cz

Tají Nesvačilová, že je...

Na první pohled by se mohlo...
Vnoučata už ke mně nesmí
skutecnepribehy.cz

Vnoučata už ke mně nesmí

Nikdy jsem neměla peněz na rozhazování, ale...
„Panenky“ na padácích: Jak to, že dokázaly oklamat nepřítele?
enigmaplus.cz

„Panenky“ na padácích: Jak to,...

Byly to vlastně jen takové přerostlé „panenky“....

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha