Domů     6 x vězeňské vzpoury: Za katrem nikdo nesedí rád!
6 x vězeňské vzpoury: Za katrem nikdo nesedí rád!
1.5.2017

Za katrem nikdo nesedí rád, většina vězňů ale vnitřně přijímá, že pyká právem. Ve výjimečných případech se skupině trestanců podaří narušit vnitřních chod věznice. Někdy za to oni sami, jiní chovanci či dozorci zaplatí zdravím a nezřídka dokonce životem. Následující případy se vymykají všem měřítkům.

TYP: revolta

LOKALITA:

Věznice Attica v americkém státě New York patří mezi nejpřísněji střežené komplexy v USA. Rozprašovače slzného plynu mají zabránit všem případným problémům. Přesto právě tady dojde k jedné z nejhorších vzpour v dějinách amerického vězeňství.

PŘÍČINA:

Dva týdny po vraždě aktivisty George Jacksona, zastřeleného při pokusu o útěk z věznice San Quentin 9. září 1971, se vzbouří asi 1000 vězňů Atticy a zajme 42 pracovníků věznice jako rukojmí.

Jejich požadavky jsou přijaty, ale za vzpouru mají být stíháni.

VÝSLEDEK: V pondělí 13 září 1971 shodí zásahové jednotky na věznici kanystry se slzným plynem. Důstojníci newyorské státní policie a dozorci věznice 2 minuty bez přestání pálí z brokovnic a ručních zbraní do oblaku kouře.

POČET OBĚTÍ:

V oblaku kouře se nacházejí rukojmí z řad dozorců i vězni, kteří se nevzbouřili. Než si zásahové jednotky podmaní vzbouřence, je po smrti 10 rukojmí a 29 vězňů. Počet zraněných překročí 100 mužů.

Stát mnohem později (mezi lety 2000 a 2005) odškodní rodiny vězňů a rukojmích částkou přes 30 000 000 dolarů (zhruba 750 000 000 korun).

TYP: nespokojenost

LOKALITA:

Americká státní věznice v Novém Mexiku je mužské nápravné zařízení s maximální ostrahou, které se nachází nedaleko města Santa Fe. Nacházejí se zde také cely smrti a popravčí komora. V roce 1980 tu žije více než 1100 vězňů. Mnozí z nich byli odsouzeni za ty nejtěžší trestné činy.

PŘÍČINA:

Byly zastaveny veškeré vzdělávací a rekreační programy. Přelidnění spolu s nevyhovujícími hygienickými podmínkami zažehnou jiskřičku vzpoury. Personál věznice není odpovídajícím způsobem vyškolen.

VÝSLEDEK:

Dvojice vězňů, přistižená při pití podomácku vypálené kořalky, 2. února 1980 zajme dvojici dozorců. Další čtyři následují. Pátý při útěku zapomene na místě klíče. Vězni ovládnou celý blok.

Pak se vypraví do bloku 4. V tom se nacházejí informátoři, mentálně nemocní a odsouzenci za sexuální trestné činy.

POČET OBĚTÍ:

Bestiální masakr zahrnuje čtvrcení a všeobecné násilnosti. Gangy bojují mezi sebou. Peklo trvá 36 hodin. Na místě bude nalezeno 33 mrtvých vězňů. Mnozí byli umučeni k smrti, jiní se předávkovali drogami.

TYP: revolta

LOKALITA:

Věznice Carandiru v brazilském São Paulu byla vybudována už v roce 1920. O 70 let později je při počtu 8000 chovanců naprosto přelidněná. Vězni živoří v nelidských podmínkách a nekontrolovaně se mezi nimi šíří HIV.

PŘÍČINA:

Když přijde pátek 2. října 1992, vězni se vzbouří. Začnou požadovat lepší podmínky a vezmou si 68 rukojmí z řad zaměstnanců kriminálu. Polovojenské policejní jednotky zareagují okamžitě a brutálně.

VÝSLEDEK:

Muži zákona udeří bez vyjednávání. Jejich hlavní snahou je zlikvidovat odpor, ale také potrestat vzbouřence. Střílejí po všem, co se hýbe, včetně vězňů, kteří se vzdali a ukrývají se ve svých celách.

POČET OBĚTÍ:

Toho dne zemře 111 trestanců. 102 ji zabije policejní střelba a 9 pobodají jiní vězni. Vzhledem k masakru bude šéf zásahu, policejní plukovník, odsouzen k 632 letům za katrem. Jeho podřízení stráví ve vězení další desítky let.

TYP: útok gangů

LOKALITA:

Věznice Granja de Rehabilitacion Canada ve středoamerické Guatemale má kapacitu 800 trestanců. V roce 2015 se jich tu nachází 3092. Mizerné životní podmínky, obrovská přelidněnost a neschopnost úřadů ovládnout situaci odstartuje katastrofu.

PŘÍČINA:

Veškeré dění za zdí ovlivňuje dvojice gangů Mara 18 a Mara Salatrucha. Když v prosinci 2015 během vězeňského fotbalového zápasu vypukne ozbrojené střetnutí, vzpoura nevstoupí do dějin kvůli množství obětí, ale spíš kvůli podobě jejich exekuce.

VÝSLEDEK:

Na jedné straně stojí členové obou gangů, na straně druhé vězni nezúčastnění v žádné frakci. Vražednou zbraní budou mačety. Ve třech případech dojde k odsekání hlav. Než se do věci vloží úřady, je po všem.

POČET OBĚTÍ:

Vzhledem k tomu, že ke vzpouře došlo během návštěv, řada žen a dětí je v šoku. Musely utíkat před rozběsněným davem. Speciální jednotky mohou už jen spočítat těla a předat příbuzným fotografie obětí k identifikaci. Počet mrtvých je stanoven na 17.

TYP: anarchie

LOKALITA:

Mexická věznice Topo Chico na sever země je pod nadvládou gangů doslova státem ve státě. Na 3800 vězňů tu dohlíží 100 strážných. Mocní kápové mají k dispozici tajné luxusní cely s televizemi, ledničkami, akvárii a saunami.

PŘÍČINA:

Hlavní vládnoucí skupinou jsou členové drogového kartelu Los Zetas. Násilí vypukne v únoru 2016 jako boj o moc mezi dvěma frakcemi usilujícími o moc. Bojující skupiny jsou vyzbrojeny kladivy, šroubováky i podomácku vyrobenými noži.

VÝSLEDEK:

Vzpoura se uskuteční ve dvou blocích věznice. Vězni také založí požár ve skladu jídla. Ten se rozšíří do obytných částí věznice s trestanci zamčenými v jejich celách.

POČET OBĚTÍ:

Podle ověřených zpráv zemře 49 trestanců. Valná většina se povraždí navzájem. Když úřady nabudou vládu nad objektem, najdou také 9 spálených těl, která lze identifikovat jen pomocí DNA. Jsou to vězni, kteří uhořeli.

TYP: drogová válka

LOKALITA:

Vězeňský komplex Anisio Jobim u města Manaus na severu Brazílie má se svými 2230 trestanci více než čtyřnásobně překročenou kapacitu. Vládne tu křehké příměří mezi nejmocnějším gangem PCC a konkurenční skupinou zvanou Severní rodina.

PŘÍČINA:

Vězeňská vzpoura 1. ledna 2017 potrvá 17 hodin. Má charakter vyřizování účtů. Vězni si také vezmou rukojmí. Zatímco příbuzní se shromažďují za zdmi věznice, úřady připravují zásah. Uvnitř pokračuje masakr.

VÝSLEDEK:

Ze sousedního bloku uprchne 184 vězňů. Úřadům se podaří dopadnout 72 z nich, ostatní zmizí. Podle policie jde o koordinovaný pokus o odvedení pozornosti od dění ve věznici.

POČET OBĚTÍ:

Podle úřadů zahyne během masakru 56 vězňů. Jejich bezhlavá těla házejí trestanci přes zeď areálu. Povstání je jedním z mnoha ve vlně násilí, která vypukne po přerušení příměří. V Brazílii jsou od té doby podobné incidenty na denním pořádku.

Foto: prisonbreak, dailymail.co.uk, youtube.com, bbc.com
reklama
Související články
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Svět zločinu
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s