Skip to content

6 nejpozoruhodnějších přestřelek v ulicích

Život ve velkoměstě je nebezpečný sám o sobě. Riziko stupňují drobná kriminalita i fakt, že se sem stahují nejrůznější živly s potřebou anonymity či úkrytu před zákonem. Ulice se za takových okolností někdy promění ve skutečné peklo a krev teče proudem.

PŘESTŘELKA: Severní Hollywood

OKOLNOSTI

K přestřelce policie s dvojicí ozbrojených lupičů Larrym Phillipsem a Emilem Mătăsăreanu dojde 28. února 1997 v návaznosti na nevydařenou bankovní loupež v jedné z losangeleských poboček Bank of America.

VÝZBROJ

Policisté mají k dispozici pistole ráže 9 mm a revolvery, případně brokovnice ráže 12. Lupiči střílejí z automatických zbraní Norinco (varianta AK 47), Bushmaster a z útočné pušky Heckler & Koch HK 41 s velkokapacitními zásobníky.

K dispozici mají také pistole Beretta.

PŘESTŘELKA: Severní Hollywood
Severní Hollywood

BILANCE

Zločinci jsou vybaveni neprůstřelnými obleky, kterými policejní střelivo nepronikne. Z toho důvodu jsou schopni čelit koncentrované palbě mužů zákona. Zraněno bude 20 policistů i náhodných kolemjdoucích.

Ani jeden z útočníků nepřežije.

DŮSLEDKY

Nedostatečná výzbroj policistů donutí muže zákona při přestřelce zrekvírovat poloautomatické útočné pušky v obchodě se střelnými zbraněmi, aby byli schopni se účinně bránit. Do výzbroje LAPD jsou následně zařazeny automatické zbraně AR-15.

PŘESTŘELKA: Bitva v Bombaji

OKOLNOSTI

Bombajská policie zaútočí 16. listopadu 1991 silou přesahující 100 mužů zákona proti 7 členům ozbrojeného gangu, ovládajícího místní trh s drogami, tzv. D-Company. Muži okupují jeden z domů v luxusní obytné zóně, zvané Lokhandwala Complex.

VÝZBROJ

Zločinci jsou vyzbrojeni ručními zbraněmi a automatickými útočnými puškami AK-47. Muži zákona užívají pistole ráže 9 mm. Gangsteři mají navíc k dispozici detailní informace o policejní taktice. Zásah totiž přenáší živě televize.

Bitva v Bombaji
Bitva v Bombaji

BILANCE

Během přestřelky, do které se zapojí i členové speciálního protiteroristického komanda, bude zraněno 24 policistů. Někteří z nich nemají na tělech neprůstřelné vesty. Po několikahodinovém obklíčení se mužům zákona podaří gangstery zneškodnit.

Ani jeden nepřežije.

DŮSLEDKY

Zásah vrhne špatné světlo na zásahovou jednotku. Podle vyšetřování měl být zákrok do značné míry inscenovaný proto, aby bylo možné gangstery beztrestně zlikvidovat. Otázky také panovaly ohledně toho, zda policisté skutečně museli vystřílet 450 ran a kam se podělo 7 000 000 rupií, které patřily šéfovi gangsterů.

PŘESTŘELKA: Požár ve Filadelfii

OKOLNOSTI

Policie zasahuje proti pěti ozbrojeným členům radikální skupiny MOVE ve Filadelfii 13. května 1985. Ti údajně obtěžují okolí sirénou a mají na svědomí několik drobných deliktů, zejména pohrdání soudem.

Zásah je veden proti řadovému domu, který skupina obsadí.

VÝZBROJ

Podle zprávy policie zaútočí členové hnutí na policisty automatickými a poloautomatickými zbraněmi. To vede k obklíčení budovy a rozhodnutí otevřít vstup dovnitř skrz střechu za použití trhaviny, dodané FBI.

Požár ve Filadelfii
Požár ve Filadelfii

BILANCE

Exploze zapálí palivové nádrže elektrického generátoru v podkroví. V plamenech zahyne 6 členů hnutí a také 5 dětí ve věku 7–13 let, které jsou na místě rovněž přítomny. Podle přeživších policie střílí po členech hnutí, kteří v panice vybíhají z hořící budovy.

DŮSLEDKY

Hasiči se bojí zasáhnout, aby na ně členové hnutí nestříleli. Požár se proto rozšíří. Oheň zasáhne více než 60 domů v okolí a 250 lidí přijde o střechu nad hlavou. Jediná přeživší dospělá členka hnutí si odsedí 7 let za katrem a v roce 1996 dostane odškodnění, přesahující 50 000 000 korun.

PŘESTŘELKA: Jeden proti mnoha

OKOLNOSTI

Policisté ve městě Norco v Kalifornii nejsou na podobné úkazy zvyklí. Když ale 9. května 1980 překvapí při bankovní loupeži v pobočce Security Pacific Bank pětici těžce ozbrojených zločinců, bude z toho bitva jako vystřižená z akčního filmu.

VÝZBROJ

Policisté mají k dispozici revolvery ráže .38 a 12ranné brokovnice. Lupiči si kromě improvizovaného výbušného systému přinesli útočné pušky AR-15, Heckler & Koch 91 a 93, několik brokovnic a ruční zbraně.

A umějí s nimi zacházet.

Jeden proti mnoha
Jeden proti mnoha

BILANCE

Místní šerif Glyn Bolasky přijede na místo jako první. Lupiči právě vycházejí z banky. Začnou okamžitě pálit. Muž zákona naslepo vycouvá. Ukryje se za vozem a střelbu opětuje. Zasáhne do hlavy řidiče jejich dodávky.

Bandité musejí vystoupit. Vystřílejí na něj 200 ran. Zasáhnou ho do tváře, ramene, obou předloktí a do levého loktu. Muž přesto přežije.

DŮSLEDKY

Během následující přestřelky bude zraněno 9 lidí. Jeden policista a dva lupiči zahynou. Poškozeno bude přes 30 policejních vozů i policejní vrtulník. Tři zbylí lupiči skončí za katrem na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

PŘESTŘELKA: Vrazi policajtů

OKOLNOSTI

Dvojici recidivistů, Jacka Twinninga a Bobbyho Davise z Kalifornie, zastaví 6. dubna 1970 dvoučlenná policejní hlídka. Zatímco jeden z policistů, 23letý Walter Frago, míří k autu, Twinning vystoupí a zastřelí ho svým revolverem.

Druhý ze zločinců se přiblíží ze strany k policejnímu autu a zblízka střelí do hlavy druhého z policistů Rogera Gorea.

VÝZBROJ

Policisté jsou vyzbrojeni ručními zbraněmi a brokovnicí Remington 870. Zločinci mají k dispozici revolvery Smith & Wesson, dvě pistole M1911 a brokovnici s upilovanou hlavní. Když na místo dorazí druhá dvojice policistů, jednomu z nich se stane osudnou právě brokovnice.

Vrazi policajtů
Vrazi policajtů

BILANCE

Během přestřelky s druhou hlídkou zahyne ranou z brokovnice 24letý policista George Allayn. Nepřežije ani jeho stejně starý kolega James Pence. Žádný ze zasahujících policistů nebyl ve službě déle než 2 roky.

Všichni byli ženatí a měli děti.

DŮSLEDKY

Policisté, rozhořčení nejhorším masakrem v dějinách kalifornské policie, druhý den obklíčí Twinninga, který se raději sám zastřelí. V jejich síti skončí také vrah Davis. Nemá už žádné střelivo a vzdá se bez boje.

Zbytek života stráví v přísně střežené věznici v Kern Valley. Tam spáchá v roce 2009 sebevraždu.

PŘESTŘELKA: Peklo v Austinu

OKOLNOSTI

Vysloužilý člen jednotek námořní pěchoty Charles Whitman vystoupá 1. srpna 1966 na univerzitní věž v texaském Austinu. Před tím zavraždil svou manželku a matku, prý proto, aby nemusely čelit hanbě, kterou na ně přivolá.

VÝZBROJ

Whitman si s sebou vezme na věž potraviny, vodu a další potřeby. Do výzbroje zařadí 12rannou brokovnici se zkrácenou hlavní a loveckou pušku Remington. Ta je vybavená zaměřovacím dalekohledem se 4násobným zvětšením.

Má také pušku Remington ráže .35, karabinu M1a tři krátké zbraně. Policisté a civilisté střílejí vším, co mají po ruce.

Peklo v Austinu
Peklo v Austinu

BILANCE

Během 96 minut zraní Whitman 31 nevinných lidí a 17 jich zabije, včetně nenarozeného dítěte. Střelba policistů a civilistů z ulice mu sice útok zkomplikuje, ale nezastaví ho. Zlikvidují ho až muži, kteří za ním vystoupají na střechu.

Dva zásahy brokovnicí z bezprostřední blízkosti nepřežije.

DŮSLEDKY

Později vyjde najevo, že Whitman před útokem užíval metamfetamin a trpěl silnými bolestmi hlavy. Následná pitva odhalí malý zhoubný nádor v jeho amygdale, v centru mozku regulujícím základní lidské emoce.

O příčinách jeho útoku se spekuluje dodnes.

Foto: carcanyon.com, wikipedia.org, pe.com, scvhistory.com, murderpedia.org, http://cinetropolis.net/ (film Heat)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Příběh muže, který přežil pád ze 47. patra: Obrovská náhoda, nebo nezpochybnitelný zázrak?
enigmaplus.cz

Příběh muže, který přežil pád...

Statistika říká, že pád ze třetího patra...
Pacienti s osteoporózou by se neměli bát pravidelně cvičit
21stoleti.cz

Pacienti s osteoporózou by se...

Miliony lidí s osteoporózou by se neměly bát pravidelně...
Vztah v ohrožení kvůli seriálu!
nasehvezdy.cz

Vztah v ohrožení kvůli...

Role v seriálu ZOO ...
Jídelna podle soudobých trendů
rezidenceonline.cz

Jídelna podle soudobých trendů

Prostor v moderních interiérech, určený ke...
Záhada smrti dobyvatele Everestu: Chtěl ho zdolat v dámských botách?
enigmaplus.cz

Záhada smrti dobyvatele...

Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho...
Lékařka Vlasta Kálalová: Štěstí nalezla až v Orientu
epochalnisvet.cz

Lékařka Vlasta Kálalová:...

Zapsat se na studium medicíny za první republiky...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Sen o kočáru se zopakoval hned třikrát
skutecnepribehy.cz

Sen o kočáru se zopakoval...

Probudila jsem se hrůzou. Kočár...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...
Porsche 718 Cayman GT4 ePerformance prozrazuje potenciál Mission R
iluxus.cz

Porsche 718 Cayman GT4...

Od studie na závodní trať....
Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...