Domů     6 mýtů o běhání: Je strečink nutný a vypotíte i těžké kovy?
6 mýtů o běhání: Je strečink nutný a vypotíte i těžké kovy?
13.9.2023

Mozek vyhodnocuje procesy a dřeň nadledvin vypouští dávku adrenalinu. Kancelář zamkl v šest večer, pak si šel dát deset kilometrů… a teď lituje. Je jedna ráno, mžourá na potemnělý strop a nadává si, že večerní běhání je ten nejhorší nápad. Vážně nesmíme cvičit před večerkou?

Mýtus, že večerní cvičení vás promění v nedobrovolnou sovu, vyvrací studie z roku 2019 publikovaná v časopise Sports Magazine. Respondenti nejen, že usínali rychleji, ale ještě si dopřáli delší fáze hlubokého spánku! Ale jsou tu pravidla:

Nechoďte spát do hodiny po cvičení a nevybírejte si intenzivní trénink. Jinak je na vás studie krátká.

MÝTUS: Před trénink patří strečink

VERDIKT : ANO

Stretch značí natažení a jeho úkolem je jemné upozornění: „Haló, svaly, oběhový systéme i dýchání, tady se bude brzy cvičit!“ Jde o různé nenáročné cviky, které ale kde kdo před i po běhání s radostí vynechá.

Jenže strečink k sportovnímu výkonu patří. Každému cviku je dobré věnovat alespoň 20 vteřin a nic neuspěchat. Pokud vynecháte strečink „po“, nic hrozného se nestane.

Pokud vypustíte ten „před“, zbytečně si snížíte výkonnost, zachováte se nehezky ke svým tkáním, vaše svaly ještě nenaberou požadovanou pružnost a nemusíte být tak ohební. A pozor, strečink není vhodné jet přes bolest!

Marcela Joglová, na svém kontě má kromě reprezentace České republiky na OH v Tokiu v roce 2020 dvě zlaté medaile z Mistrovství ČR v atletice. Strečink nevynechává...
Marcela Joglová, na svém kontě má kromě reprezentace České republiky na OH v Tokiu v roce 2020 dvě zlaté medaile z Mistrovství ČR v atletice. Strečink nevynechává…

MÝTUS: Na běhání musíte mít kvalitní boty

VERDIKT: ANO

Běhat lze v jakýchkoli botách. To je rozšířený mýtus, který se mezi Čechy drží jako pořádně nasosané klíště. Nedávný průzkum značky PUMA to jen potvrzuje: Až 80 procent rekreačních běžců nemá žádné speciální běžecké boty…

Jenže dobré boty a správná technika běhu vás může zachránit před nejedním zraněním. Více než polovina běžců techniku neřeší a jen 4 % se domnívají, že jí mají správnou. „Častá běžecká zranění jsou přímo úměrná špatné technice běhu i nevhodné obuvi.

Je dobré tomu přizpůsobit vybavení a investovat minimálně do nějakých univerzálních bot vhodných pro jakýkoliv typ došlapu,“ říká olympionička a maratonkyně Marcela Joglová.

Vít Pališta. Trojnásobný mistr republiky v půlmaratonu a český šampion v běhu do vrchu obuv rozhodně nepodceňuje.
Vít Pališta. Trojnásobný mistr republiky v půlmaratonu a český šampion v běhu do vrchu obuv rozhodně nepodceňuje.

MÝTUS: Pocením se vyplavují toxiny

VERDIKT EPOCHY: NE

Po čele steče první maličká kapka potu a tílko v podpaží nabírá mokrý odstín. Jen víc a houšť! Cvičení je přece skvělé pro detoxikaci! O tom není sporu. Toxiny prý mají zamávat na rozloučenou vypuzením skrze póry zároveň s potem.

Pocením se toxinů skutečně zbavujete – a to včetně těžkých kovů. Ale v tak minimálním množství, že to ani nestojí za řeč. Hlavní detoxikační trasa vede totiž skrze játra, ledviny – a poté moč a stolici. Cvičení tedy pomáhá zbavení se toxinů, ale ne potem.

Běh má svá pravidla, i když nejste žádní profíci. A ta jsou nutná zejména pro vaše vlastní zdraví...
Běh má svá pravidla, i když nejste žádní profíci. A ta jsou nutná zejména pro vaše vlastní zdraví…

MÝTUS: Běháním si přivodíte osteoporózu a osteoartrózu

VERDIKT EPOCHY: NE

Nohy dostávají při běhu zabrat. Možná až tak, že se mohou dopracovat k osteoporóze neboli řídnutí kostí. Ta se projevuje úbytkem vápníku a dalších minerálů, vytvářením pórů v kostech, jejich lomivostí – a přidruženými bolestmi (nejen) zad.

Anebo rovnou k osteoartróze, což je nejčastější onemocnění kloubů. Představuje pravidelný běh riziko?

Fáma o hrozících nemocech kostí a kloubů je stále v oběhu. Přitom je to naopak. 7letá studie publikovaná roku 2013 se zaměřuje na 74 000 běžců v porovnání s 14 000 chodci. Výsledek? Běžci nemají vyšší výskyt osteoartrózy. A osteoporóza?

Pokud se třikrát týdně hýbete – a nemusí to být jen běh – máte mnohem vyšší pravděpodobnost k uchování správné hustoty kostí.

Jan Rada, vodič Run Tour
Jan Rada, vodič Run Tour

MÝTUS: Senioři mohou také běhat

VERDIKT EPOCHY: ANO

Dá se začít s během i po šedesátce? Ale jistě! Běhání představuje nejpřirozenější pohybovou aktivitu. Ve vyšším věku má ale svá specifika. Pokud nejste trénovaní, soustřeďte se spíše na vytrvalecké běhy než tepové tréninky.

Běhání pak lépe zlepšuje celkové zdraví, a to přes pomalejší metabolismus. A mimochodem, dobrá fyzička, kterou takto získáte, má nezanedbatelný vliv také na zlepšení sexuálního života.

Je vám 75 let? Tak to pro vás máme skvělý tip: PUMA letos slaví své 75. narozeniny a celý rok vzdává hold historickým milníkům, jež v oblasti sportu, kultury a inovací vytvořila.

Proto spouští kampaň Hledá se kapitán pro běžecký tým PUMA 75, který bude ve stejném věku jako značka sama. Součástí tohoto týmu bude i úspěšná česká maratonkyně a olympionička Marcela Joglová.

Vše vyvrcholí v rámci říjnového vydání oblíbeného běžeckého seriálu Run Tour na pražské Ladronce běžeckým závodem.

Každý běžecký fanoušek, který má zájem stát se kapitánem/kou týmu, se může přihlásit, kdyže napíše e-mail nejpozději do 20. září na adresu kapitan75@bisonrose.cz. Kapitán získá běžecké vybavení PUMA v hodnotě 10 000 Kč.

Přihlásit se mohou i další zájemci o místo ve speciálním narozeninovém teamu PUMA75. Vybraný uchazeč se stane součástí týmu a rovněž vyhraje vybavení PUMA v hodnotě 10 000 Kč.

Foto: Pixabay, Puma
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz