Mozek vyhodnocuje procesy a dřeň nadledvin vypouští dávku adrenalinu. Kancelář zamkl v šest večer, pak si šel dát deset kilometrů… a teď lituje. Je jedna ráno, mžourá na potemnělý strop a nadává si, že večerní běhání je ten nejhorší nápad. Vážně nesmíme cvičit před večerkou?
Mýtus, že večerní cvičení vás promění v nedobrovolnou sovu, vyvrací studie z roku 2019 publikovaná v časopise Sports Magazine. Respondenti nejen, že usínali rychleji, ale ještě si dopřáli delší fáze hlubokého spánku! Ale jsou tu pravidla:
Nechoďte spát do hodiny po cvičení a nevybírejte si intenzivní trénink. Jinak je na vás studie krátká.
MÝTUS: Před trénink patří strečink
VERDIKT : ANO
Stretch značí natažení a jeho úkolem je jemné upozornění: „Haló, svaly, oběhový systéme i dýchání, tady se bude brzy cvičit!“ Jde o různé nenáročné cviky, které ale kde kdo před i po běhání s radostí vynechá.
Jenže strečink k sportovnímu výkonu patří. Každému cviku je dobré věnovat alespoň 20 vteřin a nic neuspěchat. Pokud vynecháte strečink „po“, nic hrozného se nestane.
Pokud vypustíte ten „před“, zbytečně si snížíte výkonnost, zachováte se nehezky ke svým tkáním, vaše svaly ještě nenaberou požadovanou pružnost a nemusíte být tak ohební. A pozor, strečink není vhodné jet přes bolest!
MÝTUS: Na běhání musíte mít kvalitní boty
VERDIKT: ANO
Běhat lze v jakýchkoli botách. To je rozšířený mýtus, který se mezi Čechy drží jako pořádně nasosané klíště. Nedávný průzkum značky PUMA to jen potvrzuje: Až 80 procent rekreačních běžců nemá žádné speciální běžecké boty…
Jenže dobré boty a správná technika běhu vás může zachránit před nejedním zraněním. Více než polovina běžců techniku neřeší a jen 4 % se domnívají, že jí mají správnou. „Častá běžecká zranění jsou přímo úměrná špatné technice běhu i nevhodné obuvi.
Je dobré tomu přizpůsobit vybavení a investovat minimálně do nějakých univerzálních bot vhodných pro jakýkoliv typ došlapu,“ říká olympionička a maratonkyně Marcela Joglová.
MÝTUS: Pocením se vyplavují toxiny
VERDIKT EPOCHY: NE
Po čele steče první maličká kapka potu a tílko v podpaží nabírá mokrý odstín. Jen víc a houšť! Cvičení je přece skvělé pro detoxikaci! O tom není sporu. Toxiny prý mají zamávat na rozloučenou vypuzením skrze póry zároveň s potem.
Pocením se toxinů skutečně zbavujete – a to včetně těžkých kovů. Ale v tak minimálním množství, že to ani nestojí za řeč. Hlavní detoxikační trasa vede totiž skrze játra, ledviny – a poté moč a stolici. Cvičení tedy pomáhá zbavení se toxinů, ale ne potem.
MÝTUS: Běháním si přivodíte osteoporózu a osteoartrózu
VERDIKT EPOCHY: NE
Nohy dostávají při běhu zabrat. Možná až tak, že se mohou dopracovat k osteoporóze neboli řídnutí kostí. Ta se projevuje úbytkem vápníku a dalších minerálů, vytvářením pórů v kostech, jejich lomivostí – a přidruženými bolestmi (nejen) zad.
Anebo rovnou k osteoartróze, což je nejčastější onemocnění kloubů. Představuje pravidelný běh riziko?
Fáma o hrozících nemocech kostí a kloubů je stále v oběhu. Přitom je to naopak. 7letá studie publikovaná roku 2013 se zaměřuje na 74 000 běžců v porovnání s 14 000 chodci. Výsledek? Běžci nemají vyšší výskyt osteoartrózy. A osteoporóza?
Pokud se třikrát týdně hýbete – a nemusí to být jen běh – máte mnohem vyšší pravděpodobnost k uchování správné hustoty kostí.
MÝTUS: Senioři mohou také běhat
VERDIKT EPOCHY: ANO
Dá se začít s během i po šedesátce? Ale jistě! Běhání představuje nejpřirozenější pohybovou aktivitu. Ve vyšším věku má ale svá specifika. Pokud nejste trénovaní, soustřeďte se spíše na vytrvalecké běhy než tepové tréninky.
Běhání pak lépe zlepšuje celkové zdraví, a to přes pomalejší metabolismus. A mimochodem, dobrá fyzička, kterou takto získáte, má nezanedbatelný vliv také na zlepšení sexuálního života.
Je vám 75 let? Tak to pro vás máme skvělý tip: PUMA letos slaví své 75. narozeniny a celý rok vzdává hold historickým milníkům, jež v oblasti sportu, kultury a inovací vytvořila.
Proto spouští kampaň Hledá se kapitán pro běžecký tým PUMA 75, který bude ve stejném věku jako značka sama. Součástí tohoto týmu bude i úspěšná česká maratonkyně a olympionička Marcela Joglová.
Vše vyvrcholí v rámci říjnového vydání oblíbeného běžeckého seriálu Run Tour na pražské Ladronce běžeckým závodem.
Každý běžecký fanoušek, který má zájem stát se kapitánem/kou týmu, se může přihlásit, kdyže napíše e-mail nejpozději do 20. září na adresu kapitan75@bisonrose.cz. Kapitán získá běžecké vybavení PUMA v hodnotě 10 000 Kč.
Přihlásit se mohou i další zájemci o místo ve speciálním narozeninovém teamu PUMA75. Vybraný uchazeč se stane součástí týmu a rovněž vyhraje vybavení PUMA v hodnotě 10 000 Kč.