Domů     5x Královské svatební průšvihy: Masakr, nenávist i zapomenutá kytka
5x Královské svatební průšvihy: Masakr, nenávist i zapomenutá kytka
31.5.2023

Svatba. Chvíle štěstí, která je dokonalým magnetem na průšvihy. Zapomenuté prstýnky, ztracené kytky, převržené dorty, nevěsty na útěku. Ale taky trapasy, tragédie a dokonce i masakry.

A věřte, že ani královské svatby, navzdory všem opatřením a dokonalé organizaci, nejsou proti podobným průšvihům imunní. Chcete důkaz? Tady jsou.

Pokus o smíření katolíků s hugenoty pomocí svatby skončí masakrem (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)
Pokus o smíření katolíků s hugenoty pomocí svatby skončí masakrem (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)

Svatba, která se změnila v masakr

Kdo: Markéta z Valois a Jindřich Navarrský

Kdy: 18. srpna 1572

Ve snaze uklidnit rozbouřené vztahy mezi katolíky a hugenoty je 18. srpna 1572 katolička Markéta z Valois (1553–1615) provdána za hugenota Jindřicha Navarrského (1553–1610).

Jindřich, který katolickou mši neuznával zůstal po většinu obřadu před kostelem, během slibu se snoubenci dívali přímo před sebe, ani jednou na sebe nepohlédli. Markéta odmítla odpovědět na otázku zda si Jindřicha bere dobrovolně.

Její bratr Karel IX. ji musel položit ruku na hlavu a přinutit ji přikývnout. Svatba byla bouřlivě oslavována i stejně bouřlivě odmítána, vyvolala však víc než jen oslavy a protesty.

Sjely se na ni tisíce hugenotů, čehož katolíci využili a šest dnů po obřadu rozpoutali Bartolomějskou noc. Masakr během něhož bylo povražděno přes 3000 hugenotů a následně v celé Francii dalších 20 000.

Přestože Alžběta zapomene kytici a zlomí se jí čelenka, je její manželství s Filipem dlouhé a šťastné. (Cecil Beaton, Library and Archives Canada, Volné dílo, commons.wikimedia)
Přestože Alžběta zapomene kytici a zlomí se jí čelenka, je její manželství s Filipem dlouhé a šťastné. (Cecil Beaton, Library and Archives Canada, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zlomená čelenka a zapomenutá kytka

Kdo: Filip a Alžběta II

Kdy: 20. listopadu 1947

Od roku 1919, kdy ji nechají vyrobit pro královnu Marii (1867–1953), vlastní britská královská rodina diamanty bohatě posázenou čelenku vyrobenou ze zlata a stříbra.

V srpnu 1936 ji Marie dává jako svatební dar své snaše Alžbětě (1900–2002), známé později jako Královna matka. Ta ji v roce 1947 v rámci svatební tradice “něco půjčeného“ zapůjčí své dceři Alžbětě II. (*1926) pro její sňatek s princem Filipem (*1921).

Když ji však v Buckinghamském paláci oblékají, dojde krátce před odjezdem do Westminsterského opatství k nehodě. Kadeřník čelenku nešťastnou náhodou zlomí. Organizátoři nezaváhají a policejní eskorta bleskově dopraví královského klenotníka do jeho dílny.

„Neboj se, bude to včas hotovo,“ uklidňuje Alžběta dceru a nemýlí se. Čelenka je opravena tak dobře, že ji Alžběta může v roce 1973 půjčit i své vnučce, princezně Anně (*1950), když si bere kapitána Marka Phillipse (*1948).

Ale zpět ke svatbě Alžběty II a Filipa, protože zlomenou čelenkou to nekončí. Nervozní nevěsta si totiž zapomene na obřad vzít tradiční kytici, což samozřejmě pozorným divákům neunikne.

Navzdory všem zádrhelům je manželství šťastné a Alžběta II s Filipem jsou spolu celý život!

Zdání někdy klame, a přestože svatba Diany a Charlese vypadá idylicky, je to svatba bez lásky. (pxfuel)
Zdání někdy klame, a přestože svatba Diany a Charlese vypadá idylicky, je to svatba bez lásky. (pxfuel)

Svatba bez lásky

Kdo: Diana a Charles

Kdy: 29. července 1981

I když to všechno na první pohled vypadalo bezchybně a idylicky, všechno špatně je i v případě svatby Charlese, prince z Walesu (*1948) a Diany Frances Spencerové (1961–1997), jejichž manželství je odsouzeno k nezdaru ještě dřív než si řeknou „ano“.

„Nemůžu si ho vzít, nemůžu to udělat, to je naprosto šílené,“ tvrdí své sestře Sarah (*1955), se kterou mimochodem chodil Charles před ní. Jenže rozjetý kolotoč už nejde zastavit. Přípravy běží a celý honosný obřad proběhne bez potíží.

Pokud tedy nepočítáme, že Diana během svého slibu popletla Charlesovo jméno, bolela ji hlava z příliš těžké korunky, jedna z družiček zakopla, rozplakala se a nebyla k utišení, a že se Dianě do svatby příliš nechtělo.

Nicméně, ani Charles se do ženění příliš nehrne. Později ve své biografii přizná, že byl k manželství donucen.

„Byl to můj otec Filip, který se postaral o to, abychom se vzali, bez ohledu na to, jak se cítím a co bych si přál“. Manželství, které jak se později ukazuje, nikdy příliš nefunguje, se rozpadne v roce 1996 a každý si jde svou cestou.

Charles ke své celoživotní lásce, vévodkyni Camille (*1947) a královskému trůnu, Diana bohužel vstříc smrti při autonehodě o necelý rok později.

Foto: commons.wikimedia, pxfuel
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz