Svatba. Chvíle štěstí, která je dokonalým magnetem na průšvihy. Zapomenuté prstýnky, ztracené kytky, převržené dorty, nevěsty na útěku. Ale taky trapasy, tragédie a dokonce i masakry.
A věřte, že ani královské svatby, navzdory všem opatřením a dokonalé organizaci, nejsou proti podobným průšvihům imunní. Chcete důkaz? Tady jsou.
Svatba, která se změnila v masakr
Kdo: Markéta z Valois a Jindřich Navarrský
Kdy: 18. srpna 1572
Ve snaze uklidnit rozbouřené vztahy mezi katolíky a hugenoty je 18. srpna 1572 katolička Markéta z Valois (1553–1615) provdána za hugenota Jindřicha Navarrského (1553–1610).
Jindřich, který katolickou mši neuznával zůstal po většinu obřadu před kostelem, během slibu se snoubenci dívali přímo před sebe, ani jednou na sebe nepohlédli. Markéta odmítla odpovědět na otázku zda si Jindřicha bere dobrovolně.
Její bratr Karel IX. ji musel položit ruku na hlavu a přinutit ji přikývnout. Svatba byla bouřlivě oslavována i stejně bouřlivě odmítána, vyvolala však víc než jen oslavy a protesty.
Sjely se na ni tisíce hugenotů, čehož katolíci využili a šest dnů po obřadu rozpoutali Bartolomějskou noc. Masakr během něhož bylo povražděno přes 3000 hugenotů a následně v celé Francii dalších 20 000.
Zlomená čelenka a zapomenutá kytka
Kdo: Filip a Alžběta II
Kdy: 20. listopadu 1947
Od roku 1919, kdy ji nechají vyrobit pro královnu Marii (1867–1953), vlastní britská královská rodina diamanty bohatě posázenou čelenku vyrobenou ze zlata a stříbra.
V srpnu 1936 ji Marie dává jako svatební dar své snaše Alžbětě (1900–2002), známé později jako Královna matka. Ta ji v roce 1947 v rámci svatební tradice “něco půjčeného“ zapůjčí své dceři Alžbětě II. (*1926) pro její sňatek s princem Filipem (*1921).
Když ji však v Buckinghamském paláci oblékají, dojde krátce před odjezdem do Westminsterského opatství k nehodě. Kadeřník čelenku nešťastnou náhodou zlomí. Organizátoři nezaváhají a policejní eskorta bleskově dopraví královského klenotníka do jeho dílny.
„Neboj se, bude to včas hotovo,“ uklidňuje Alžběta dceru a nemýlí se. Čelenka je opravena tak dobře, že ji Alžběta může v roce 1973 půjčit i své vnučce, princezně Anně (*1950), když si bere kapitána Marka Phillipse (*1948).
Ale zpět ke svatbě Alžběty II a Filipa, protože zlomenou čelenkou to nekončí. Nervozní nevěsta si totiž zapomene na obřad vzít tradiční kytici, což samozřejmě pozorným divákům neunikne.
Navzdory všem zádrhelům je manželství šťastné a Alžběta II s Filipem jsou spolu celý život!
Svatba bez lásky
Kdo: Diana a Charles
Kdy: 29. července 1981
I když to všechno na první pohled vypadalo bezchybně a idylicky, všechno špatně je i v případě svatby Charlese, prince z Walesu (*1948) a Diany Frances Spencerové (1961–1997), jejichž manželství je odsouzeno k nezdaru ještě dřív než si řeknou „ano“.
„Nemůžu si ho vzít, nemůžu to udělat, to je naprosto šílené,“ tvrdí své sestře Sarah (*1955), se kterou mimochodem chodil Charles před ní. Jenže rozjetý kolotoč už nejde zastavit. Přípravy běží a celý honosný obřad proběhne bez potíží.
Pokud tedy nepočítáme, že Diana během svého slibu popletla Charlesovo jméno, bolela ji hlava z příliš těžké korunky, jedna z družiček zakopla, rozplakala se a nebyla k utišení, a že se Dianě do svatby příliš nechtělo.
Nicméně, ani Charles se do ženění příliš nehrne. Později ve své biografii přizná, že byl k manželství donucen.
„Byl to můj otec Filip, který se postaral o to, abychom se vzali, bez ohledu na to, jak se cítím a co bych si přál“. Manželství, které jak se později ukazuje, nikdy příliš nefunguje, se rozpadne v roce 1996 a každý si jde svou cestou.
Charles ke své celoživotní lásce, vévodkyni Camille (*1947) a královskému trůnu, Diana bohužel vstříc smrti při autonehodě o necelý rok později.