Domů     5000 hodin zábavy aneb Legendární Studio Kamarád
5000 hodin zábavy aneb Legendární Studio Kamarád
11.3.2019

Je víkendové brzké ráno a zatímco dospělým se z postele nechce, děti se potichu plíží do obýváku k televizi. Začíná totiž Studio Kamarád, pořad, který baví celé generace dětí už 36 let. Proč máme dětské pásmo tak rádi a jak se za dobu své existence změnilo?

Na dětské pořady většina z nás vzpomíná s nostalgií. A na patrně nejoblíbenější z nich se stále můžete v televizi podívat, ačkoli už jste školní aktovku dávno odložili někam do temného kouta.

Studio Kamarád (1981) se totiž stále vysílá a od dob svého vzniku se vlastně až tolik nezměnilo. Jak to vlastně všechno začalo?

Bez dramaturga Jiřího Chalupy by nebyl ani Jů, ani Hele. O pořadu rozhoduje v 80. letech.
Bez dramaturga Jiřího Chalupy by nebyl ani Jů, ani Hele. O pořadu rozhoduje v 80. letech.

Na dětských divácích záleží

V 80. letech se dramaturg Československé televize Jiří Chalupa (*1946) rozhodne, že je zapotřebí vytvořit pořad, který by bavil dětské diváky, a proto osloví výtvarníka Stanislava Holého (1943–1948).

Ten pro něj vytvoří fascinující pestrobarevný svět plný roztodivných postaviček. Studio Kamarád, vůbec první dětské televizní pásmo u nás, je na světě. Vysílá se každou neděli, a to od půl osmé ráno. Pořad trvá zhruba dvě hodiny.

Kamarádi, máme vás rádi

V pořadu se objevují dvě loutky, panďuláci Jů a Hele, kteří se navzájem zdvořile oslovují ve středním rodě, aby se s nimi mohli identifikovat chlapečci i holčičky.

Autoři pořadu později přiznávají, že se při jejich tvorbě inspirovali zejména zahraničními dětskými pořady Sezamová ulice (1969) a Muppet Show (1976).

Hlavním postavám neustále dělá ze života peklo záškodník Muf, který si nepotrpí na slušné vychování, a tak se dvěma milým postavičkám, které prosluly zejména hláškou „Kamarádi, máme vás rádi“, neustále posmívá a dělá jim všelijaké naschvály.

Své hlasy propůjčili dvěma plyšovým přátelům známí herci. Hlas Jů patří odjakživa Jiřímu Lábusovi (*1950), zatímco Hele promlouvá nejprve hlasem Milana Něděly (1934–1997), který však ze zdravotních důvodů skončí. Poté jeho roli přebere Ota Jirák (*1949).

Zlotřilému Mufovi zase propůjčila život Zuzana Skalníková (*1949). Každou z loutek poté ovládají dva loutkoherci, protože obzvláště složitější pohyby jsou v případě takto velkých postaviček velice náročné.

Přestože jsou postavičky za dobu své existence několikrát staženy z obrazovek, diváci si je pokaždé vyžádají znovu.

Vše není jen o dvojici Jů a Hele. Výraznou postavou pořadu je i bavič Hary Šoumen.
Vše není jen o dvojici Jů a Hele. Výraznou postavou pořadu je i bavič Hary Šoumen.

36 let zábavy

Pořad, kterým zpočátku provázejí moderátoři Jiří Chalupa (*1946) a Lenka Vavrinčíková (*1968), sestává z komických výstupů loutek, rozhovorů, krátkých pohádek na pokračování, vzdělávacích pořadů či delších filmových pohádek, kterými celé pásmo zpravidla končí.

Po roce 1991 však v jeho podobě nastává malá změna. V rámci porevolučních snah o přiblížení se Západu je změněn název pořadu a za dlouhá léta se jich vystřídá několik.

České děti se tak postupně mohou dívat na pořady s názvem Studio Rosa, Jůhele neděle, Ži – Ra – Fa, Kouzelná půda, Edův pohádkový balík či Hřiště 7.

V roce 2011 se k 30. výročí dramaturgové vrátili k původnímu názvu Studio Kamarád, pod kterým pořad sledují děti dodnes.

Dlouhá řada moderátorů

Kromě Jiřího Chalupy a jeho kolegyně Lenky se na moderování Studia Kamarád postupně podílelo velké množství moderátorek a moderátorů. Byli to třeba Štěpánka Haničincová (1931–1999) nebo Jan Rosák (*1947) a Martha Issová (*1981).

Zapomenout ale nesmíme ani na moderátory, které nejspíš znáte také z dalších dětských pořadů, jako například Michala Nesvadbu (*1957), Magdu Reifovou (*1963), Libuši Havelkovou (1924–1917), Dádu Patrasovou (*1983) nebo Boba Klepla (*1958).

Na přelomu tisíciletí se zde objeví také tehdy začínající moderátor Libor Bouček (*1980).

Ve studiu se objevuje i nejznámější dětská hvězda Dáda Patrasová.
Ve studiu se objevuje i nejznámější dětská hvězda Dáda Patrasová.

Líheň známých tváří

Po samém zrodu pořadu se ve Studiu Kamarád objevuje pořad Malý televizní kabaret (1977), který představuje výrazný průlom v oblasti dětské televizní tvorby. Je vůbec prvním varieté, jež pro děti televize připravuje.

Sestává především z písniček a krátkých humorných scének, které se dotýkají témat blízkých všem dětem. Za zmínku určitě stojí také fakt, že právě zde se zrodí mnohé hvězdy, jež se později proslaví ať už na poli televizní, či filmové tvorby.

Objevovat se zde začne například Jitka Molavcová (*1950), Pavel Zedníček (*1949), Štěpánka Haničincová nebo Josef Dvořák (*1942).

Časy se mění a děti s nimi

Za celou dobu své existence se pořad pochopitelně mnohokrát promění, a to především po obsahové stránce.

Zatímco dříve se postavičky i moderátoři stavějí zcela výhradně na stranu dětí a dospělé u televizních obrazovek kolikrát neváhají otevřeně kritizovat, což někteří rodiče nesou s nelibostí, dnes tato rebelie chybí.

A ačkoli je vizuální podoba pořadu se všemi jeho pestrobarevnými květinami zachována, loutky se učí nové vtipy, které jdou s dobou a dnešní mládež jim má šanci rozumět.

Kvůli vzniku samostatné dětské stanice Déčko je řada složek Studia Kamarád, jako například vzdělávací pořady, upozaděna, protože nově mají ve vysílacím čase vlastní prostor v podobě Zpráviček nebo Michalových barviček.

Místo toho se nyní pásmo soustředí na laskavý humor, kterého je v dnešním světě nedostatek, a na pohádky.

Nezbedný Muf Supermuf tentokrát v roli kuchaře.
Nezbedný Muf Supermuf tentokrát v roli kuchaře.

Oblíbenost stále stoupá

Zatím to nevypadá, že by se Česká televize se Studiem Kamarád chtěla rozloučit. Jedná se totiž o nejsledovanější pořad pro děti, a jak se zdá, diváků stále přibývá. Každé téma se však občas okouká, a tak je třeba vymýšlet neustále nějaké inovace.

A tak se kromě dalších a dalších pohádek postupně objeví také celá řada nových postaviček. Muf dostává dívčí protějšek Fámulu, objevují se tryskomyši Tryský a Tryskáček, pan Pip, motýlka Otylka nebo plyšový muzikant Hary Šoumen.

Jů a Hele tak nyní mají kamarádů opravdu požehnaně! Za 36 let existence Studia Kamarád se odvysílalo 1841 epizod, jež trvaly přes neuvěřitelných 5000 hodin.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h