Domů     5000 hodin zábavy aneb Legendární Studio Kamarád
5000 hodin zábavy aneb Legendární Studio Kamarád
11.3.2019

Je víkendové brzké ráno a zatímco dospělým se z postele nechce, děti se potichu plíží do obýváku k televizi. Začíná totiž Studio Kamarád, pořad, který baví celé generace dětí už 36 let. Proč máme dětské pásmo tak rádi a jak se za dobu své existence změnilo?

Na dětské pořady většina z nás vzpomíná s nostalgií. A na patrně nejoblíbenější z nich se stále můžete v televizi podívat, ačkoli už jste školní aktovku dávno odložili někam do temného kouta.

Studio Kamarád (1981) se totiž stále vysílá a od dob svého vzniku se vlastně až tolik nezměnilo. Jak to vlastně všechno začalo?

Bez dramaturga Jiřího Chalupy by nebyl ani Jů, ani Hele. O pořadu rozhoduje v 80. letech.
Bez dramaturga Jiřího Chalupy by nebyl ani Jů, ani Hele. O pořadu rozhoduje v 80. letech.

Na dětských divácích záleží

V 80. letech se dramaturg Československé televize Jiří Chalupa (*1946) rozhodne, že je zapotřebí vytvořit pořad, který by bavil dětské diváky, a proto osloví výtvarníka Stanislava Holého (1943–1948).

Ten pro něj vytvoří fascinující pestrobarevný svět plný roztodivných postaviček. Studio Kamarád, vůbec první dětské televizní pásmo u nás, je na světě. Vysílá se každou neděli, a to od půl osmé ráno. Pořad trvá zhruba dvě hodiny.

Kamarádi, máme vás rádi

V pořadu se objevují dvě loutky, panďuláci Jů a Hele, kteří se navzájem zdvořile oslovují ve středním rodě, aby se s nimi mohli identifikovat chlapečci i holčičky.

Autoři pořadu později přiznávají, že se při jejich tvorbě inspirovali zejména zahraničními dětskými pořady Sezamová ulice (1969) a Muppet Show (1976).

Hlavním postavám neustále dělá ze života peklo záškodník Muf, který si nepotrpí na slušné vychování, a tak se dvěma milým postavičkám, které prosluly zejména hláškou „Kamarádi, máme vás rádi“, neustále posmívá a dělá jim všelijaké naschvály.

Své hlasy propůjčili dvěma plyšovým přátelům známí herci. Hlas Jů patří odjakživa Jiřímu Lábusovi (*1950), zatímco Hele promlouvá nejprve hlasem Milana Něděly (1934–1997), který však ze zdravotních důvodů skončí. Poté jeho roli přebere Ota Jirák (*1949).

Zlotřilému Mufovi zase propůjčila život Zuzana Skalníková (*1949). Každou z loutek poté ovládají dva loutkoherci, protože obzvláště složitější pohyby jsou v případě takto velkých postaviček velice náročné.

Přestože jsou postavičky za dobu své existence několikrát staženy z obrazovek, diváci si je pokaždé vyžádají znovu.

Vše není jen o dvojici Jů a Hele. Výraznou postavou pořadu je i bavič Hary Šoumen.
Vše není jen o dvojici Jů a Hele. Výraznou postavou pořadu je i bavič Hary Šoumen.

36 let zábavy

Pořad, kterým zpočátku provázejí moderátoři Jiří Chalupa (*1946) a Lenka Vavrinčíková (*1968), sestává z komických výstupů loutek, rozhovorů, krátkých pohádek na pokračování, vzdělávacích pořadů či delších filmových pohádek, kterými celé pásmo zpravidla končí.

Po roce 1991 však v jeho podobě nastává malá změna. V rámci porevolučních snah o přiblížení se Západu je změněn název pořadu a za dlouhá léta se jich vystřídá několik.

České děti se tak postupně mohou dívat na pořady s názvem Studio Rosa, Jůhele neděle, Ži – Ra – Fa, Kouzelná půda, Edův pohádkový balík či Hřiště 7.

V roce 2011 se k 30. výročí dramaturgové vrátili k původnímu názvu Studio Kamarád, pod kterým pořad sledují děti dodnes.

Dlouhá řada moderátorů

Kromě Jiřího Chalupy a jeho kolegyně Lenky se na moderování Studia Kamarád postupně podílelo velké množství moderátorek a moderátorů. Byli to třeba Štěpánka Haničincová (1931–1999) nebo Jan Rosák (*1947) a Martha Issová (*1981).

Zapomenout ale nesmíme ani na moderátory, které nejspíš znáte také z dalších dětských pořadů, jako například Michala Nesvadbu (*1957), Magdu Reifovou (*1963), Libuši Havelkovou (1924–1917), Dádu Patrasovou (*1983) nebo Boba Klepla (*1958).

Na přelomu tisíciletí se zde objeví také tehdy začínající moderátor Libor Bouček (*1980).

Ve studiu se objevuje i nejznámější dětská hvězda Dáda Patrasová.
Ve studiu se objevuje i nejznámější dětská hvězda Dáda Patrasová.

Líheň známých tváří

Po samém zrodu pořadu se ve Studiu Kamarád objevuje pořad Malý televizní kabaret (1977), který představuje výrazný průlom v oblasti dětské televizní tvorby. Je vůbec prvním varieté, jež pro děti televize připravuje.

Sestává především z písniček a krátkých humorných scének, které se dotýkají témat blízkých všem dětem. Za zmínku určitě stojí také fakt, že právě zde se zrodí mnohé hvězdy, jež se později proslaví ať už na poli televizní, či filmové tvorby.

Objevovat se zde začne například Jitka Molavcová (*1950), Pavel Zedníček (*1949), Štěpánka Haničincová nebo Josef Dvořák (*1942).

Časy se mění a děti s nimi

Za celou dobu své existence se pořad pochopitelně mnohokrát promění, a to především po obsahové stránce.

Zatímco dříve se postavičky i moderátoři stavějí zcela výhradně na stranu dětí a dospělé u televizních obrazovek kolikrát neváhají otevřeně kritizovat, což někteří rodiče nesou s nelibostí, dnes tato rebelie chybí.

A ačkoli je vizuální podoba pořadu se všemi jeho pestrobarevnými květinami zachována, loutky se učí nové vtipy, které jdou s dobou a dnešní mládež jim má šanci rozumět.

Kvůli vzniku samostatné dětské stanice Déčko je řada složek Studia Kamarád, jako například vzdělávací pořady, upozaděna, protože nově mají ve vysílacím čase vlastní prostor v podobě Zpráviček nebo Michalových barviček.

Místo toho se nyní pásmo soustředí na laskavý humor, kterého je v dnešním světě nedostatek, a na pohádky.

Nezbedný Muf Supermuf tentokrát v roli kuchaře.
Nezbedný Muf Supermuf tentokrát v roli kuchaře.

Oblíbenost stále stoupá

Zatím to nevypadá, že by se Česká televize se Studiem Kamarád chtěla rozloučit. Jedná se totiž o nejsledovanější pořad pro děti, a jak se zdá, diváků stále přibývá. Každé téma se však občas okouká, a tak je třeba vymýšlet neustále nějaké inovace.

A tak se kromě dalších a dalších pohádek postupně objeví také celá řada nových postaviček. Muf dostává dívčí protějšek Fámulu, objevují se tryskomyši Tryský a Tryskáček, pan Pip, motýlka Otylka nebo plyšový muzikant Hary Šoumen.

Jů a Hele tak nyní mají kamarádů opravdu požehnaně! Za 36 let existence Studia Kamarád se odvysílalo 1841 epizod, jež trvaly přes neuvěřitelných 5000 hodin.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Alžběta Šemrová. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
reklama
historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi