Skip to content

5 právníků na odstřel: Byli zavražděni kvůli své práci?

Setkávají se s vrahy, podvodníky a dalšími zločinci tváří v tvář. Často o nich vědí více, než kdokoli jiný. Právě za to ale můžou draze zaplatit. Představujeme 5 právníků, kteří byli zavražděni kvůli své práci.

Některé z drsných případů zůstávají dodnes nevyřešené.

Kdo: Frank Shoofey (1985)

Frank Shoofey.
Frank Shoofey.

Profil: Kanadský advokát Frank Dimitrios Shoofey patří mezi právnická esa. Mezi jeho klienty patří i neblaze proslulí gangsteři z Montrealu, jako Richard Blass. Shoofey se proslaví, když v roce 1985 dokáže přesvědčit zločince na útěku, ať propustí rukojmího Jeana-Clauda Lepogea a vzdá se policii.

Vražda: Je zastřelen přímo na chodbě před svou kanceláří 15. října 1985. Vrah na něj vypálí několikrát, aby měl jistotu, že se trefí. V té době má Shoofey právě rozdělaný případ doktora, který vykonával nelegální potraty.

Pachatel: Záhy po vraždě dojde do novin The Gazette prohlášení, že k zločinu se hlásí jistá politická organizace. Policisté brzy zjistí, že je to falešná stopa, která má zmást vyšetřování. Skutečný pachatel není nikdy odhalen.

Podle vyšetřovatele Petera Edwarse pocházel z gangsterských kruhů.

Zajímavost: „Na Frankovu hlavu byla v podsvětí vypsána vysoká odměna. Dostal několik varování, ale ignoroval je,“ prohlašuje Shoofeyho kolega, právník Claude Grant. Sám se po Shoofeyho vraždě obává o vlastní bezpečnost a začne se skrývat.

Kdo: Thomas Wales (2001)

Thomas Wales .
Thomas Wales .

Profil: Právník z amerického Seattlu se specializuje na zbraně. Později se stane žalobcem v případech velkých podvodů a zpronevěr. Je do své práce velmi zapálený a zůstane v úřadě i poté, co většina jeho kolegů kvůli penězům odejde do soukromé sféry.

Vražda: „Tu večeři nestihnu, musím zůstat v práci déle,“ říká své milé Marlis DeJonghové 11. října 2001 odpoledne. Týž večer v 10 hodin a 40 minut je smrtelně postřelen skrz okno. Právě sedí u počítače a pracuje.

Do nemocnice dorazí ještě živý, ale z kómatu se už neprobere.

Pachatel: Podezřelým se stává muž jménem D.B.Cooper. Jde o pilota, jehož případu se Wales právě v té době věnoval. Cooper zpronevěřil velký finanční obnos a zmizel s ním. Důkazy se proti němu ale nenajdou a případ zůstane nevyřešený.

Zajímavost: Podle speciální agentky Susan Kosslerové, která sestavila psychologický profil možného vraha, šlo o velmi emotivního člověka. „Musel to být někdo z jeho okolí, kdo dobře znal jeho práci a nesouhlasil s ním,“ tvrdí. Na vypátrání vraha vypsala FBI odměnu 1 000 000 dolarů.

Kdo: Larry McNabney (2002)

Larry McNabney.
Larry McNabney.

Profil: Svou úspěšnou kariéru začne tento advokát v Las Vegas. V roce 1995 přijme do své kanceláře zkušenou asistentku Elisu Redelspergerovou, která mu hodně pomáhá. Později McNabney svůj úřad přestěhuje a Elisu si vezme za ženu.

Vražda: Právník je od září 2001 nezvěstný. 5. března následujícího roku se najde jeho tělo, zakopané na vinici poblíž Sacramenta na Floridě. Někdo ho otrávil přípravkem používaným jako sedativum pro koně při přepravě.

Kdo a proč ho zabil, zůstává dlouho záhadou.

Pachatel: Vyšetřovatelé brzy zjistí, že McNabneyho manželka Elisa je několikrát trestaná podvodnice z Floridy, vlasním jménem Laren Simsová. Vraždou si chtěla přijít na velké peníze z pojistky. Než ji stihnou usvědčit, oběsí se v cele.

Zajímavost: Vraždu Elise pomohla naplánovat kamarádka Sarah Dutraová. Oběť měla podle jejích slov tuhý kořínek, trávit ji musely několikrát. Před pohřbením nechaly tělo několik měsíců v mrazáku. Dutraová byla odsouzena k 11 letům za pomoc s úklidem mrtvoly.

Kdo: Robert Eric Wone (2006)

Robert Eric Wone.
Robert Eric Wone.

Profil: Tento muž, původem Číňan, je mladý, ambiciózní a tvrdě pracuje. Po třicítce se stane právníkem společnosti, která se stará o práva Asiatů v USA, a když je mu 32 let, je dokonce nominován na prezidenta asociace asijských občanů žijících v USA.

Vražda: Po práci ve washingtonské kanceláři do půl jedenácté večer jde Wone přespat ke známému Josephu Priceovi do domu na ulici Swann Street. Je 2. srpna 2006. Druhý den se už právník neprobudí. Najdou ho ubodaného.

Před smrtí ho prý někdo sexuálně zneužil.

Pachatel: Podezření padne na Price a jeho kamarády, kteří strávili tu noc v jeho domě. Victor Zaborsky a Dylan Ward ale vinu odmítají. Později je Woneova kancelář vykradena. Zmizí důležité dokumenty. Je možné, že znásilnění mělo jen odchýlit vyšetřování nesprávným směrem?

Zajímavost: Z Woneovy vraždy nikdy není nikdo obviněn. Jeho žena Katherine tvrdí, že kriminalisté celou práci zpackali. „Analýza odebraných vzorků jim trvala téměř rok,“ říká hořce. Pachatelem je podle ní někdo z původně podezřelých mužů.

Kdo: Todd V. Elsbernd (2013)

Todd V. Elsbernd.
Todd V. Elsbernd.

Profil: Věhlasný rozvodový právník z Nebrasky je známý tím, že se za své klienty bije jako lev. Tento názor bohužel nesdílí Michael Peterson, se kterým se jeho žena Nancy hodlá rozvést. Rozvod sice proběhne, ale Peterson se cítí poškozený.

Vražda: Elsbernd 14. listopadu 2013 večer vychází ze své kanceláře v Great Island. Před budovou už několik hodin parkuje červený náklaďák. Právě z něj někdo vystřelí. Elsbernd je převezen do nemocnice St. Francis Medical Center, kde ale na následky umírá.

Pachatel: K vraždě se přizná Peterson. Nebyl spokojen s tím, kolik musel své ženě zaplatit peněz. Elsbernda zažaloval, že poškodil jeho práva, a chtěl po něm 57 000 dolarů. Když tento spor prohrál, rozčílil se a právníka zastřelil.

Zajímavost: Petersona zatknou policisté téměř ihned po činu. S hrůzou zjistí, že stihl zabít i svou exmanželku Nancy. Počkal na ni za stromem u domu a střelil ji do ramene. Teprve poté šel zabít právníka.

Teď je ve vazbě a hrozí mu doživotí.

Foto: radioville.info, newyorker.com, sfgate.com, washingtonpost.com, findagrave.com, theindependent.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...
Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
Značka Superior má plán, jak dostat svá kola do Paříže 2024
iluxus.cz

Značka Superior má plán, jak...

Česká značka kol Superior chce dostat svá kola...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...