Domů     5 právníků na odstřel: Byli zavražděni kvůli své práci?
5 právníků na odstřel: Byli zavražděni kvůli své práci?
8.6.2016

Setkávají se s vrahy, podvodníky a dalšími zločinci tváří v tvář. Často o nich vědí více, než kdokoli jiný. Právě za to ale můžou draze zaplatit. Představujeme 5 právníků, kteří byli zavražděni kvůli své práci.

Některé z drsných případů zůstávají dodnes nevyřešené.

Kdo: Frank Shoofey (1985)

Profil: Kanadský advokát Frank Dimitrios Shoofey patří mezi právnická esa. Mezi jeho klienty patří i neblaze proslulí gangsteři z Montrealu, jako Richard Blass.

Shoofey se proslaví, když v roce 1985 dokáže přesvědčit zločince na útěku, ať propustí rukojmího Jeana-Clauda Lepogea a vzdá se policii.

Vražda: Je zastřelen přímo na chodbě před svou kanceláří 15. října 1985. Vrah na něj vypálí několikrát, aby měl jistotu, že se trefí. V té době má Shoofey právě rozdělaný případ doktora, který vykonával nelegální potraty.

Pachatel: Záhy po vraždě dojde do novin The Gazette prohlášení, že k zločinu se hlásí jistá politická organizace. Policisté brzy zjistí, že je to falešná stopa, která má zmást vyšetřování. Skutečný pachatel není nikdy odhalen.

Podle vyšetřovatele Petera Edwarse pocházel z gangsterských kruhů.

Zajímavost: „Na Frankovu hlavu byla v podsvětí vypsána vysoká odměna. Dostal několik varování, ale ignoroval je,“ prohlašuje Shoofeyho kolega, právník Claude Grant. Sám se po Shoofeyho vraždě obává o vlastní bezpečnost a začne se skrývat.

Kdo: Thomas Wales (2001)

Profil: Právník z amerického Seattlu se specializuje na zbraně. Později se stane žalobcem v případech velkých podvodů a zpronevěr.

Je do své práce velmi zapálený a zůstane v úřadě i poté, co  většina jeho kolegů kvůli penězům odejde do soukromé sféry.

Vražda: „Tu večeři nestihnu, musím zůstat v práci déle,“ říká své milé Marlis DeJonghové 11. října 2001 odpoledne. Týž večer v 10 hodin a 40 minut je smrtelně postřelen skrz okno. Právě sedí u počítače a pracuje. Do nemocnice dorazí ještě živý, ale z kómatu se už neprobere.

Pachatel: Podezřelým se stává muž jménem D.B.Cooper. Jde o pilota, jehož případu se Wales právě v té době věnoval. Cooper zpronevěřil velký finanční obnos a zmizel s ním. Důkazy se proti němu ale nenajdou a případ zůstane nevyřešený.

Zajímavost: Podle speciální agentky Susan Kosslerové, která sestavila psychologický profil možného vraha, šlo o velmi emotivního člověka. „Musel to být někdo z jeho okolí, kdo dobře znal jeho práci a nesouhlasil s ním,“ tvrdí. Na vypátrání vraha vypsala FBI odměnu 1 000 000 dolarů.

Kdo: Larry McNabney (2002)

Profil: Svou úspěšnou kariéru začne tento advokát v Las Vegas. V roce 1995 přijme do své kanceláře zkušenou asistentku Elisu Redelspergerovou, která mu hodně pomáhá. Později McNabney svůj úřad přestěhuje a Elisu si vezme za ženu.

Vražda: Právník je od září 2001 nezvěstný. 5. března následujícího roku se najde jeho tělo, zakopané na vinici poblíž Sacramenta na Floridě. Někdo ho otrávil přípravkem používaným jako sedativum pro koně při přepravě. Kdo a proč ho zabil, zůstává dlouho záhadou.

Pachatel: Vyšetřovatelé brzy zjistí, že McNabneyho manželka Elisa je několikrát trestaná podvodnice z Floridy, vlasním jménem Laren Simsová. Vraždou si chtěla přijít na velké peníze z pojistky. Než ji stihnou usvědčit, oběsí se v cele.

Zajímavost: Vraždu Elise pomohla naplánovat kamarádka Sarah Dutraová. Oběť měla podle jejích slov tuhý kořínek, trávit ji musely několikrát. Před pohřbením nechaly tělo několik měsíců v mrazáku. Dutraová byla odsouzena k 11 letům za pomoc s úklidem mrtvoly.

Kdo: Robert Eric Wone (2006)

Profil: Tento muž, původem Číňan, je mladý, ambiciózní a tvrdě pracuje.

Po třicítce se stane právníkem společnosti, která se stará o práva Asiatů v USA, a když je mu 32 let, je dokonce nominován na prezidenta asociace asijských občanů žijících v USA.

Vražda: Po práci ve washingtonské kanceláři do půl jedenácté večer jde Wone přespat ke známému Josephu Priceovi do domu na ulici Swann Street. Je 2. srpna 2006. Druhý den se už právník neprobudí. Najdou ho ubodaného. Před smrtí ho prý někdo sexuálně zneužil.

Pachatel: Podezření padne na Price a jeho kamarády, kteří strávili tu noc v jeho domě. Victor Zaborsky a Dylan Ward ale vinu odmítají. Později je Woneova kancelář vykradena. Zmizí důležité dokumenty. Je možné, že znásilnění mělo jen odchýlit vyšetřování nesprávným směrem?

Zajímavost: Z Woneovy vraždy nikdy není nikdo obviněn. Jeho žena Katherine tvrdí, že kriminalisté celou práci zpackali. „Analýza odebraných vzorků jim trvala téměř rok,“ říká hořce. Pachatelem je podle ní někdo z původně podezřelých mužů.

Kdo: Todd V. Elsbernd (2013)

Profil: Věhlasný rozvodový právník z Nebrasky je známý tím, že se za své klienty bije jako lev. Tento názor bohužel nesdílí Michael Peterson, se kterým se jeho žena Nancy hodlá rozvést. Rozvod sice proběhne, ale Peterson se cítí poškozený.

Vražda: Elsbernd 14. listopadu 2013 večer vychází ze své kanceláře v Great Island. Před budovou už několik hodin parkuje červený náklaďák. Právě z něj někdo vystřelí. Elsbernd je převezen do nemocnice St. Francis Medical Center, kde ale na následky umírá.

Pachatel: K vraždě se přizná Peterson. Nebyl spokojen s tím, kolik musel své ženě zaplatit peněz. Elsbernda zažaloval, že poškodil jeho práva, a chtěl po něm 57 000 dolarů. Když tento spor prohrál, rozčílil se a právníka zastřelil.

Zajímavost: Petersona zatknou policisté téměř ihned po činu. S hrůzou zjistí, že stihl zabít i svou exmanželku Nancy. Počkal na ni za stromem u domu a střelil ji do ramene. Teprve poté šel zabít právníka. Teď je ve vazbě a hrozí mu doživotí.

Foto: radioville.info, newyorker.com, sfgate.com, washingtonpost.com, findagrave.com, theindependent.com
Související články
Svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Svět zločinu
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Svět zločinu
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
reklama
lifestyle
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér […]
Nezdravé jídlo: Zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Prepeři: Jak se zachránit v době krize
Městem začínají znít sirény a lidé propadají panice. V televizním vysílání je ohlášen začátek jaderné války mezi mocnostmi. Naprostá většina obyvatelstva na tento, byť velmi nepravděpodobný, scénář není připravena. Najdou se však tací, kteří chtějí přežít za každou cenu a na podobné události se dlouhá léta připravují. Preperství nebo také survivalismus má své počátky ve […]
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává