Skip to content

5 oddaných rodičů v živočišné říši: Za své mládě i život položí

Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou, sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko.

Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy…

1. Slíďáci

2
Slíďák tatarský

Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. O to je možná překvapivější, jaké mateřské instinkty mají. Pavoučí máma desítky svých malých potomků vozí všude na zádech či na břiše až do té doby, dokud nejsou schopni se postavit na vlastní nohy.

2. Krajta písmenková

3
Krajta písmenková s vajíčky.

S tímto hadem není dobré si zahrávat, historie vede v evidenci i jeho lidské oběti. Avšak tento nebezpečný a agresivní plaz dokáže být i něžný. Poté, co naklade 20–90 vajíček, oddaně je téměř bez hnutí zahřívá vlastním čtyři metry dlouhým tělem.

A to po dobu sedmdesáti až osmdesátí dní…

3. Mrož lední

4
Kolonie mrože ledního.

Na první pohled neohrabaný mrož žije ve skupinách, které svá mláďata tvrdě brání. Mroži se tak troufnou postavit – a mnohdy s úspěchem – i královi Arktidy, lednímu medvědovi. I po nečekaném úhynu matky se o mládě postarají ostatní samice.

4. Arapaima velká

5
Prehistorická arapaima

Svým vzhledem prehistorická ryba žije ve vodách Amazonky. Jedná se o tvrdého predátora, avšak její péče o potomstvo je až dojemná. V písčitém dnu vyhloubí hnízdo, do kterého naklade jikry. Dospělé ryby poté chrání jikry i mladé rybky, přihánějí k nim vodu bohatou na kyslík a poskytují jim úkryt.

5. Škvoři

6
Samice škvorů jsou zvlášť obětavé matky.

Asi málokterý člověk by obdivoval škvory. Ale obdiv si skutečně zaslouží. Škvoří matka se oddaně stará o 40 vajíček, zahřívá je a věnuje jim veškerou péči. A když matka cítí, že nadešel její čas, a její mláďata ještě nejsou plně připravená na život, nabídne jim jako potravu své vlastní tělo…

Foto: flickr, wikipedie, zoochat, picssr, hellobeautifulmommy, polpix.sueddeutsche.com/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …