Skip to content
reklama

5 oblíbených stylů bydlení: Který se k vám osobnostně hodí?

blank
Tento článek je reklamním sdělením

Bydlení by mělo být harmonické s osobnostmi a chutěmi jeho obyvatel. Svou útulností by nám mělo být útočištěm po náročném dni. V obytných prostorách trávíme čas se svou rodinou nebo vítáme naše hosty. Inspirujte se proto našimi styly bydlení, které jsou po celém světě mimořádně oblíbené.

Představíme vám skandinávský, industriální, rustikální, retro a hygge styl. Věříme, že právě pro svou osobitost a pohodlí si získají i vás.

Skandinávský styl

Neutrální barvy, převaha bílé, dostatek přirozeného světla, jednoduchost a minimalismus. Moderní skandinávský design je o hledání krásy v jednoduchých kouscích.

Minimalismus

Skandinávský styl, to je hlavně důmyslná hra s minimálním počtem kousků nábytku, efektivně uspořádaných do funkčního celku. Vše by mělo být strategicky umístěné a snadno kombinovatelné – což vychází z technik modernistické architektury. Takovým způsobem získáte dostatek prostoru a elegantní vzhled.

blank

Celá filozofie minimalismu spočívá v účinné strategii, jak shromáždit pár kousků nábytku tak, aby společně dosáhly souhru. Může jít o soulad v tónech, barvě nebo struktuře.

Zpočátku se někomu může tento styl jevit jako chladný a vágní. Ve skutečnosti tomu však tak vůbec není. I navzdory jednoduchému vybavení a liniím umíte tímto severským stylem vyčarovat doma skutečnou oázu pohody a klidu.

Nedržte se striktních pravidel

Zařiďte si obývací pokoj či ložnici v duchu minimalismu. Uspořádejte nábytek efektivně a s ohledem na to, aby bylo jeho použití funkční. Už jste tak učinili? Pokud ano, pravděpodobně zjistíte, že dostatek prostoru a odpovědnost za malý počet věcí ve vás zanechává úlevu. Přesto cítíte, že něco tomuto prostoru chybí. Dokonce se vám zdá, že pokoj působí sterilně a příliš seriózně.

blank

Jednoduchý designérský trik

Tento dojem se dá rozbít vkusnými doplňky. Můžete využít barevné polštáře, obrazy s jednoduchým abstraktním motivem či decentní dekorace. Kombinujte je však velmi střídmě. Zapojením těchto prvků si bydlení nejen zútulníte, ale můžete vytvořit i zajímavý kontrast.

Skandinávský styl si dokážete již dnes zařídit bez námahy. Vkusné doladění si sice vyžaduje trochu citu a odvahy, ale pokud se povzbuzuje, odměnou vám bude elegantní, moderní, funkční a zároveň útulný příbytek.

Více tipů, jak si zařídit jednotlivé místnosti ve skandinávském stylu.

blank

Industriální styl

Jak již název napovídá, tento styl bude mít něco společného s průmyslem. Ne, nebojte se, nezavedeme vás do průmyslové továrny. Paradoxně však zájem o bydlení v bývalé továrně stále narůstá. Hlavně hodně mladých lidí dnes touží po bydlení v tzv. loftu, pro který je právě tento styl příznačný.

blank

Vzhledem na cenovou a kapacitní dostupnost loftů v našich končinách to však není tak jednoduché. O to víc je tento typ bydlení lukrativnější. Podívejme se proto, jak si ‚kousek loftu‘ můžeme vnést i do svého městského bytu.

Na první pohled působí syrově a nedokončeně

Typickým prvkem industriálního stylu je vzhled připomínající sklad. I v tomto stylu se využívá minimalismus, kde domyšlený uspořádáním nábytku, doplňků a dekorace působí tento styl velmi soudržně.

blank

Průmyslové interiéry se vyznačují i odvahou, protože se zaměřují na odkrývání svých skrytých stránek. Potrubí, cihly, ale také zanedbané dřevo – to vše můžete odhalit. Slaďte tyto prvky v jednom neutrálním zemitém tónu a efekt moderního průmyslového skladu máte na dosah.

Nedbale a přitom velmi důvtipně zařízený

Vychutnejte si přitažlivost průmyslových detailů. Odkryjte cihlové stěny, jsou výborné při vytváření příjemného ovzduší tím, že absorbují vlhkost lépe než jakýkoli jiný materiál. Trubky a potrubí, které se běžně za nimi skrývají natřete tmavými barvami, stejně jako strop. Docílíte tak potřebný soulad těchto prvků.

Dřevěné a kovové povrchy

Velmi vhodnou volbou při barevném ladění jsou právě zmíněné zemité tóny. Dřevěný stůl zkombinován s černými kovovými židlemi, kuchyň s pulty z nerezavějící oceli, vytvářejí moderní vzhled bez námahy.

blank

Osvětlení a doplňky v duchu vintage

V průmyslovém interiéru je vhodné zvolit nenucené přirozené osvětlení, případně na večer tlumené teplé osvětlení. Extravagantní a barevné dekorace do tohoto stylu nepatří. Pokud chcete sáhnout po doplňcích, opět velmi střídmě a v neutrální barvě. Starodávné kousky získáte i zpod druhé ruky. Bazary, antikvariáty či bleší trhy – v nich najdete doplňky, kterými tento styl perfektně doladíte.

blank

Jednoduchá podlaha

Beton, dřevo, guma, dlaždice. Při industriálním stylu jsou to klasické možnosti podlahové krytiny. Koberce nejsou absolutně povoleny, protože odebírají prostoru svěžest. Neutrální tóny, bílý a šedý povrch spolu s dřevěnými podlahami, kovovými armaturami, trubkami a rohožemi jsou charakteristickými prvky průmyslového designu.

blank

Retro styl

Patříte k osobnostem, které monotónnost nudí? Retro styl vám svou svěžestí v tomto lahodí. Odvážné syté barvy, hravé doplňky, geometrické vzory na kobercích či tapetách. Obvyklé jsou i brilantní lustry, lampy či barevné taburetky. Spojte prvky minulého období s moderními kousky a vytvoříte elegantní, módní a jedinečné prostředí.

blank

Populárními barvami dob minulých jsou červená, žlutá, sytě růžová, elektrická modrá či tyrkysová. Chcete-li dosáhnout sofistikovaný design, výrazné barvy a vzory – abstraktní nebo geometrické – musíte kombinovat uvážlivě. Jedině tak dosáhnete ohromujíci vzhled.

Každé období má své charakteristické rysy. Zaměřte se proto na jedno konkrétní období, které chcete vdechnout vašemu prostoru. Ideální doplňky a dekorace, které s moderními prvky vytvoří unikátní retro design, najdete v antikvariátech.

Shromážděte fotografie umělce, zpěváky, osobností, filmů či hudby z vašeho oblíbeného období a vystavte je na strategických místech. Například, jako ústřední bod pokoje.
blank

Nejčastější materiály v retro stylu jsou hladký plast, nebo měkký vinyl. Avšak při použití nábytku ze dřeva můžete vytvořit příjemný, hřejivý dojem, díky kterému se budete cítit pohodlně. I pro tento styl je příznačná smělost, můžete proto experimentovat s použitými materiály. I v tomto případě však nezapomínejte na opatrnost.

Rustikální styl
Tento styl patří k jednomu z nejoblíbenějších, protože lidem často připomíná návrat ke kořenům a teplu domova. Dominují přírodní materiály, jako je surové dřevo, kámen a kovy. Snaží se dodat domovu teplo a pohodlí, které jsou pro rustikální design tak klíčové.

Základy pro rustikální vzhled
Regenerované dřevo borovice, třešně nebo olše je ideální volbou, protože dodá místnosti přirozený zemitý vzhled. Linie a vzory nábytku jsou nepředvídatelné, často však působí masivně a vytvářejí autentické spojení s přírodou. Vystavení kovových prvků – pánví, hrnců v kuchyni – je také typickým rustikálním prvkem.

blank

Rustikální vzhled podpoříte předměty, které mají ručně vytvořený vzhled. Například, kovové rukojeti dveří se hodí k dřevěným prvkem v ložnici. Vodovodní kohoutek s dojmem opotřebovanosti a k němu odpovídající nástěnný držák na ručníky jsou zas skvělou kombinací v koupelně.

blank

Kámen jako materiál se využívá na vyvážení interiéru, čímž v závěrečné fázi zařizování podtrhne rustikální design. Odkryté stěny se obvykle nacházejí v okolí krbů. Umožňují přírodním prvkem – oheň, kámen a dřevo – sjednotit se a zkrášlit místnost.

Paleta přírodních barev
Pro rustikální styl je charakteristická teplá zemitá estetika. Docílíte ji zapojením přírodních barev jako hnědá, béžová a krémová s odstíny zelené, modré či červené. Pokud však máte problém s kombinací více barev, bezpečným řešením je zapojení bílé barvy. A to ať už v podobě tkanin nebo porcelánu.
Pro zmíněný dojem opotřebovanosti, který je pro rustikální styl tak příznačný, je vhodné nechat rozlehlé povrchy jako stěny, podlahy či nábytek v syrovém neopracovaném stavu.

Materiály a vzory doplňků
Robustní tkaný koberec nebo umělá kožešina. Dřevěné větvičky či větvičky. To jsou ty správné prvky do vaší rustikální obývacího pokoje. Často se využívá i uložení více textilií vedle sebe, čímž dosáhnete komplexní efekt. Celý rustikální design by měl působit dojmem nenáročnosti a útulnosti.

blank

Tradičně se vyskytují ikatové vzory, jako materiál hustá nebělená bavlněná tkanina – kaliko či kostkovaný motiv. Patchworkové přikrývky, které jsou zavěšeny na stěně mohou rustikální design zajímavě podpořit. Deky a látky v živých barvách, které působí dojmem ruční práce jsou také vítány, protože vnášejí do domova pohodlí.
Rustikální design je skvělý způsob, jak se znovu spojit s přírodou a využít její uklidňující síly. Pokud se chcete vrátit do teplého, útulného a pohodlného domu, tento styl je pro vás jako stvořený.

Hygge styl
Pojem hygge představuje dánskou filozofii o prožívání štěstí. Meik Wiking, autor knihy „Malá kniha Hygge“, říká, že „hygge je spíše o atmosféře a zážitku, než o věcech. Je to o bytí s lidmi, které milujeme. O pocitu domova.“

Pocit tepla, pohodlí a útulnosti můžeme vytvořit i ve svém interiéru.

blank

Stačí, když budete uvažovat v duchu stoicismu – střídmě a v souladu s přírodou. Volte přírodní neutrální barvy a materiály. Nábytek ze dřeva kombinujte s kovovými prvky, případně s kamenem. Nezapomeňte na doplňky a tlumené osvětlení, které atmosféru útulnosti přirozeně dotvoří. Měkký kobereček na podlaze, hřejivé přikrývky, polštáře či lapače snů. Hygge styl dokážete vytvořit ve svém oddechovém prostoru poměrně jednoduše.

blank

Podívejme se proto spolu, jak zapojit hygge do našeho pracovního života. Ať už pracujete na volné noze z domova nebo v kanceláři, díky těmto principům budete více uvolnění. A to jsou dobré základy pro spokojenější a produktivnější život.

Estetika pracovního prostoru se nám musí přimlouvat

Roztomilý květináč, nástěnka snů nebo kancelářské doplňky s motivy, které naši osobnost vystihují. Vneste do své pracovny či kanceláře kousek sebe. Tyto drobné zásahy se promítnou do příznivějšího pracovního nastavení. Výborné výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Vhodná zvuková kulisa

Pro hygge je spíše typická relaxační hudba. Zvolte si však takovou zvukovou kulisu, která vyhovuje nejvíce vám osobně. Může to být meditační hudba, binaurální beaty, zvuky přírody nebo instrumentální či filmová hudba.

Příjemná vůně vás dobře naladí

Svíčky přímo dokonale ztělesňují principy hygge, neboť dokáží prostor okamžitě zútulnit. Oddejte se vůni vanilky, skořice či santalového dřeva. Náš tip: Doporučujeme sojové svíčky, protože jsou ekologičtější a šetrnější k vašemu zdraví.

Hlavním poselstvím hygge je těšit se z maličkostí a každodenních okamžiků.

Prostor pro čerstvou a originální perspektivu

Dobrým tipem v rámci hygge filozofie je i idea prostoru. Změňte alespoň na hodinu místo svého pracoviště. Přesuňte se na opačnou stranu budovy nebo do jiné místnosti. Získáte nový pohled na pracovní výzvy, kterým čelíte. Inspirujete se k novým řešením a způsobům myšlení o vašich projektech.

Jak vidíte, vytvoření osobitého prostoru, který s vámi rezonuje, nemusí být vůbec náročné. Vše záleží od vašich preferencích a nastavení. Obecně platí, že velké rodiny vyhledávají útulné příjemné bydlení, s bohatým vybavením nábytku, doplňků a dekorací. Svobodné páry stavějí raději na moderním bydlení v eklektickém stylu.

Zkuste experimentovat i vy.Vneste do svého bydlení to, co se líbí právě vám. Klidně i z různých stylů. Možná díky tomu objevíte i tu stránku své osobnosti, kterou jste dosud neznali.

Foto: Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Velké rošádě ještě není konec! Svatba jenom naoko?
nasehvezdy.cz

Velké rošádě ještě není...

Dění v mileneckém...
Papež Jan Pavel I. zemřel za podezřelých okolností. Byla to vražda?
enigmaplus.cz

Papež Jan Pavel I. zemřel za...

Tento večer se cítí podivně. Je slabý a malátný....
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Sociální sítě nás okrádají o spánek
21stoleti.cz

Sociální sítě nás okrádají o...

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou...
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz

Galetka s medovými fíky

Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Jak si napravit játra
panidomu.cz

Jak si napravit játra

Víme, že játra jsou jedním z...
Bilokace Emilie Sagée: Nehmotná dvojnice učitelky děsila studentky
enigmaplus.cz

Bilokace Emilie Sagée:...

Může se člověk vyskytnout na dvou místech zároveň?...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Za vztah se vyplatí bojovat!
skutecnepribehy.cz

Za vztah se vyplatí bojovat!

Než jsme k sobě s mým současným partnerem...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha