Domů     5 oblíbených stylů bydlení: Který se k vám osobnostně hodí?
5 oblíbených stylů bydlení: Který se k vám osobnostně hodí?
komerční sdělení

Bydlení by mělo být harmonické s osobnostmi a chutěmi jeho obyvatel. Svou útulností by nám mělo být útočištěm po náročném dni. V obytných prostorách trávíme čas se svou rodinou nebo vítáme naše hosty.

Inspirujte se proto našimi styly bydlení, které jsou po celém světě mimořádně oblíbené.

Představíme vám skandinávský, industriální, rustikální, retro a hygge styl. Věříme, že právě pro svou osobitost a pohodlí si získají i vás.

Skandinávský styl

Neutrální barvy, převaha bílé, dostatek přirozeného světla, jednoduchost a minimalismus. Moderní skandinávský design je o hledání krásy v jednoduchých kouscích.

Minimalismus

Skandinávský styl, to je hlavně důmyslná hra s minimálním počtem kousků nábytku, efektivně uspořádaných do funkčního celku. Vše by mělo být strategicky umístěné a snadno kombinovatelné – což vychází z technik modernistické architektury. Takovým způsobem získáte dostatek prostoru a elegantní vzhled.

Celá filozofie minimalismu spočívá v účinné strategii, jak shromáždit pár kousků nábytku tak, aby společně dosáhly souhru. Může jít o soulad v tónech, barvě nebo struktuře.

Zpočátku se někomu může tento styl jevit jako chladný a vágní. Ve skutečnosti tomu však tak vůbec není. I navzdory jednoduchému vybavení a liniím umíte tímto severským stylem vyčarovat doma skutečnou oázu pohody a klidu.

Nedržte se striktních pravidel

Zařiďte si obývací pokoj či ložnici v duchu minimalismu. Uspořádejte nábytek efektivně a s ohledem na to, aby bylo jeho použití funkční. Už jste tak učinili?

Pokud ano, pravděpodobně zjistíte, že dostatek prostoru a odpovědnost za malý počet věcí ve vás zanechává úlevu. Přesto cítíte, že něco tomuto prostoru chybí. Dokonce se vám zdá, že pokoj působí sterilně a příliš seriózně.

Jednoduchý designérský trik

Tento dojem se dá rozbít vkusnými doplňky. Můžete využít barevné polštáře, obrazy s jednoduchým abstraktním motivem či decentní dekorace. Kombinujte je však velmi střídmě.

Zapojením těchto prvků si bydlení nejen zútulníte, ale můžete vytvořit i zajímavý kontrast.

Skandinávský styl si dokážete již dnes zařídit bez námahy. Vkusné doladění si sice vyžaduje trochu citu a odvahy, ale pokud se povzbuzuje, odměnou vám bude elegantní, moderní, funkční a zároveň útulný příbytek.

Více tipů, jak si zařídit jednotlivé místnosti ve skandinávském stylu.

Industriální styl

Jak již název napovídá, tento styl bude mít něco společného s průmyslem. Ne, nebojte se, nezavedeme vás do průmyslové továrny. Paradoxně však zájem o bydlení v bývalé továrně stále narůstá. Hlavně hodně mladých lidí dnes touží po bydlení v tzv. loftu, pro který je právě tento styl příznačný.

Vzhledem na cenovou a kapacitní dostupnost loftů v našich končinách to však není tak jednoduché. O to víc je tento typ bydlení lukrativnější. Podívejme se proto, jak si ‚kousek loftu‘ můžeme vnést i do svého městského bytu.

Na první pohled působí syrově a nedokončeně

Typickým prvkem industriálního stylu je vzhled připomínající sklad. I v tomto stylu se využívá minimalismus, kde domyšlený uspořádáním nábytku, doplňků a dekorace působí tento styl velmi soudržně.

Průmyslové interiéry se vyznačují i odvahou, protože se zaměřují na odkrývání svých skrytých stránek. Potrubí, cihly, ale také zanedbané dřevo – to vše můžete odhalit.

Slaďte tyto prvky v jednom neutrálním zemitém tónu a efekt moderního průmyslového skladu máte na dosah.

Nedbale a přitom velmi důvtipně zařízený

Vychutnejte si přitažlivost průmyslových detailů. Odkryjte cihlové stěny, jsou výborné při vytváření příjemného ovzduší tím, že absorbují vlhkost lépe než jakýkoli jiný materiál.

Trubky a potrubí, které se běžně za nimi skrývají natřete tmavými barvami, stejně jako strop. Docílíte tak potřebný soulad těchto prvků.

Dřevěné a kovové povrchy

Velmi vhodnou volbou při barevném ladění jsou právě zmíněné zemité tóny. Dřevěný stůl zkombinován s černými kovovými židlemi, kuchyň s pulty z nerezavějící oceli, vytvářejí moderní vzhled bez námahy.

Osvětlení a doplňky v duchu vintage

V průmyslovém interiéru je vhodné zvolit nenucené přirozené osvětlení, případně na večer tlumené teplé osvětlení. Extravagantní a barevné dekorace do tohoto stylu nepatří. Pokud chcete sáhnout po doplňcích, opět velmi střídmě a v neutrální barvě.

Starodávné kousky získáte i zpod druhé ruky. Bazary, antikvariáty či bleší trhy – v nich najdete doplňky, kterými tento styl perfektně doladíte.

Jednoduchá podlaha

Beton, dřevo, guma, dlaždice. Při industriálním stylu jsou to klasické možnosti podlahové krytiny. Koberce nejsou absolutně povoleny, protože odebírají prostoru svěžest.

Neutrální tóny, bílý a šedý povrch spolu s dřevěnými podlahami, kovovými armaturami, trubkami a rohožemi jsou charakteristickými prvky průmyslového designu.

Retro styl

Patříte k osobnostem, které monotónnost nudí? Retro styl vám svou svěžestí v tomto lahodí. Odvážné syté barvy, hravé doplňky, geometrické vzory na kobercích či tapetách. Obvyklé jsou i brilantní lustry, lampy či barevné taburetky.

Spojte prvky minulého období s moderními kousky a vytvoříte elegantní, módní a jedinečné prostředí.

Populárními barvami dob minulých jsou červená, žlutá, sytě růžová, elektrická modrá či tyrkysová. Chcete-li dosáhnout sofistikovaný design, výrazné barvy a vzory – abstraktní nebo geometrické – musíte kombinovat uvážlivě. Jedině tak dosáhnete ohromujíci vzhled.

Každé období má své charakteristické rysy. Zaměřte se proto na jedno konkrétní období, které chcete vdechnout vašemu prostoru.

Ideální doplňky a dekorace, které s moderními prvky vytvoří unikátní retro design, najdete v antikvariátech.

Shromážděte fotografie umělce, zpěváky, osobností, filmů či hudby z vašeho oblíbeného období a vystavte je na strategických místech. Například, jako ústřední bod pokoje.

Nejčastější materiály v retro stylu jsou hladký plast, nebo měkký vinyl. Avšak při použití nábytku ze dřeva můžete vytvořit příjemný, hřejivý dojem, díky kterému se budete cítit pohodlně.

I pro tento styl je příznačná smělost, můžete proto experimentovat s použitými materiály. I v tomto případě však nezapomínejte na opatrnost.

Rustikální styl

Tento styl patří k jednomu z nejoblíbenějších, protože lidem často připomíná návrat ke kořenům a teplu domova. Dominují přírodní materiály, jako je surové dřevo, kámen a kovy. Snaží se dodat domovu teplo a pohodlí, které jsou pro rustikální design tak klíčové.

Základy pro rustikální vzhled

Regenerované dřevo borovice, třešně nebo olše je ideální volbou, protože dodá místnosti přirozený zemitý vzhled. Linie a vzory nábytku jsou nepředvídatelné, často však působí masivně a vytvářejí autentické spojení s přírodou.

Vystavení kovových prvků – pánví, hrnců v kuchyni – je také typickým rustikálním prvkem.

Rustikální vzhled podpoříte předměty, které mají ručně vytvořený vzhled. Například, kovové rukojeti dveří se hodí k dřevěným prvkem v ložnici.

Vodovodní kohoutek s dojmem opotřebovanosti a k němu odpovídající nástěnný držák na ručníky jsou zas skvělou kombinací v koupelně.

Kámen jako materiál se využívá na vyvážení interiéru, čímž v závěrečné fázi zařizování podtrhne rustikální design. Odkryté stěny se obvykle nacházejí v okolí krbů. Umožňují přírodním prvkem – oheň, kámen a dřevo – sjednotit se a zkrášlit místnost.

Paleta přírodních barev

Pro rustikální styl je charakteristická teplá zemitá estetika.

Docílíte ji zapojením přírodních barev jako hnědá, béžová a krémová s odstíny zelené, modré či červené. Pokud však máte problém s kombinací více barev, bezpečným řešením je zapojení bílé barvy. A to ať už v podobě tkanin nebo porcelánu.

Pro zmíněný dojem opotřebovanosti, který je pro rustikální styl tak příznačný, je vhodné nechat rozlehlé povrchy jako stěny, podlahy či nábytek v syrovém neopracovaném stavu.

Materiály a vzory doplňků

Robustní tkaný koberec nebo umělá kožešina. Dřevěné větvičky či větvičky. To jsou ty správné prvky do vaší rustikální obývacího pokoje. Často se využívá i uložení více textilií vedle sebe, čímž dosáhnete komplexní efekt. Celý rustikální design by měl působit dojmem nenáročnosti a útulnosti.

Tradičně se vyskytují ikatové vzory, jako materiál hustá nebělená bavlněná tkanina – kaliko či kostkovaný motiv. Patchworkové přikrývky, které jsou zavěšeny na stěně mohou rustikální design zajímavě podpořit.

Deky a látky v živých barvách, které působí dojmem ruční práce jsou také vítány, protože vnášejí do domova pohodlí.

Rustikální design je skvělý způsob, jak se znovu spojit s přírodou a využít její uklidňující síly. Pokud se chcete vrátit do teplého, útulného a pohodlného domu, tento styl je pro vás jako stvořený.

Hygge styl

Pojem hygge představuje dánskou filozofii o prožívání štěstí. Meik Wiking, autor knihy „Malá kniha Hygge“, říká, že „hygge je spíše o atmosféře a zážitku, než o věcech. Je to o bytí s lidmi, které milujeme. O pocitu domova.“

Pocit tepla, pohodlí a útulnosti můžeme vytvořit i ve svém interiéru.

Stačí, když budete uvažovat v duchu stoicismu – střídmě a v souladu s přírodou. Volte přírodní neutrální barvy a materiály. Nábytek ze dřeva kombinujte s kovovými prvky, případně s kamenem.

Nezapomeňte na doplňky a tlumené osvětlení, které atmosféru útulnosti přirozeně dotvoří. Měkký kobereček na podlaze, hřejivé přikrývky, polštáře či lapače snů. Hygge styl dokážete vytvořit ve svém oddechovém prostoru poměrně jednoduše.

Podívejme se proto spolu, jak zapojit hygge do našeho pracovního života. Ať už pracujete na volné noze z domova nebo v kanceláři, díky těmto principům budete více uvolnění. A to jsou dobré základy pro spokojenější a produktivnější život.

Estetika pracovního prostoru se nám musí přimlouvat

Roztomilý květináč, nástěnka snů nebo kancelářské doplňky s motivy, které naši osobnost vystihují. Vneste do své pracovny či kanceláře kousek sebe. Tyto drobné zásahy se promítnou do příznivějšího pracovního nastavení. Výborné výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Vhodná zvuková kulisa

Pro hygge je spíše typická relaxační hudba. Zvolte si však takovou zvukovou kulisu, která vyhovuje nejvíce vám osobně. Může to být meditační hudba, binaurální beaty, zvuky přírody nebo instrumentální či filmová hudba.

Příjemná vůně vás dobře naladí

Svíčky přímo dokonale ztělesňují principy hygge, neboť dokáží prostor okamžitě zútulnit. Oddejte se vůni vanilky, skořice či santalového dřeva. Náš tip: Doporučujeme sojové svíčky, protože jsou ekologičtější a šetrnější k vašemu zdraví.

Hlavním poselstvím hygge je těšit se z maličkostí a každodenních okamžiků.

Prostor pro čerstvou a originální perspektivu

Dobrým tipem v rámci hygge filozofie je i idea prostoru. Změňte alespoň na hodinu místo svého pracoviště. Přesuňte se na opačnou stranu budovy nebo do jiné místnosti. Získáte nový pohled na pracovní výzvy, kterým čelíte. Inspirujete se k novým řešením a způsobům myšlení o vašich projektech.

Jak vidíte, vytvoření osobitého prostoru, který s vámi rezonuje, nemusí být vůbec náročné. Vše záleží od vašich preferencích a nastavení. Obecně platí, že velké rodiny vyhledávají útulné příjemné bydlení, s bohatým vybavením nábytku, doplňků a dekorací. Svobodné páry stavějí raději na moderním bydlení v eklektickém stylu.

Zkuste experimentovat i vy.Vneste do svého bydlení to, co se líbí právě vám. Klidně i z různých stylů. Možná díky tomu objevíte i tu stránku své osobnosti, kterou jste dosud neznali.

Foto: Archiv
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od