Domů     5 nejvýznamnějších policejních stanic světa: Odtud se zajišťuje právo a pořádek!
5 nejvýznamnějších policejních stanic světa: Odtud se zajišťuje právo a pořádek!
11.10.2015

Slouží v nich muži zákona, kteří stáli tváří v tvář těm nejhorším zločincům. Někteří za svou neohroženost zaplatili i životem. Na kterých služebnách sloužili a pro koho umírali?

EpochaPlus.cz představuje nejvýznamnější policejní stanice světa.

Název stanice: New York City Police Department (Newyorské policejní oddělení), USA

Vizitka: New York City Police Department (NYPD), založené v roce 1845, je v současné době největší policejní oddělení na území Spojených států amerických.

Sídlí na Dolním Manhattanu, ale jeho působiště zahrnuje všech pět správních obvodů New York City – Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island.

Počet policistů: 37 000 policejních strážníků zaměstnaných v NYPD se stará o bezpečnost přibližně 8 milionů obyvatel New York City. 

Zajímavost: 26. prezident Spojených států amerických Theodore Roosevelt (1858-1919) se před svým zvolením stává vrchním komisařem NYPD. Funkci získá v roce 1895 a udrží se v ní dva roky.

Pod jeho vedením dojde v policii k zásadním reformám, jako je např. zavedení telefonů na policejní služebny.

Nejvýznamnější případ: Mafiánovi Vincentovi Papovi se v letech 1969-1972 podaří postupně ukrást ze sídla NYPD asi 180 kilogramů zabaveného kokainu a heroinu v hodnotě okolo 70 000 000 dolarů (v přepočtu asi 1 miliarda korun).

Tuto krádež se policii nikdy nepodaří objasnit.

Název stanice: Préfecture de Police (Policejní ředitelství), Paříž, Francie

Vizitka: Préfecture de Police je státní instituce, která zabezpečuje policejní dohled nad Paříží a třemi přilehlými obvody – Hauts-de-Saine, Seine-Saint-Denis a Val-de-Marne.

Založena byla již roku 1667 králem Ludvíkem XIV jako Generální policejní místodržitelství (Lieutenance générale de police). V současné době sídlí v centru Paříže na náměstí Place Louis Lépine.

Počet policistů:34 000 policistů z Préfecture de Police operuje v 15 obvodech na 87 policejních služebnách.

Zajímavost: Původní Generální policejní místodržitelství bylo za Velké francouzské revoluce roku 1789 rozpuštěno.

Jeho činnost obnovuje až Napoleon Bonaparte roku 1800. Ten jej zároveň přejmenuje na současnou Préfecture de Police.

Nejvýznamnější případ: Préfecture de Police se pyšní dopadením Henriho Désiré Landrua – jednoho z nejznámějších sériových vrahů francouzských dějin. Ten v letech 1914-1918 v Paříži okrade a zavraždí celkem deset žen.

Název stanice: New Scotland Yard (Nový Scotland Yard), Velká Británie

Vizitka: New Scotland Yard je název metropolitní policie, která působí na území Londýna (s výjimkou vnitřního centra Londýna). Zakládá jej 29. září 1829 tehdejší ministr vnitra sir Robert Peel.

V současné době sídlí ve dvacetipatrové budově v ulici Broadway asi 450 metrů od Westminsterského paláce.

Počet policistů: New Scotland Yard zaměstnává úctyhodný počet 33 367 policejních strážníků, což je nejvíce ze všech policejních oddělení ve Velké Británii.

Zajímavost: Mnoho romanopisců zařazuje do svých knih fiktivní detektivy Scotland Yardu.

Patří mezi ně i Arthur Conan Doyle, jehož inspektor G. Lestrade se objevuje v několika příbězích o Sherlocku Holmesovi.

Nejvýznamnější případ: Detektivové Scotland Yardu se zabývali vyšetřováním případu slavného Jacka Rozparovače, který v roce 1888 zavraždí v londýnských uličkách pět prostitutek.

Nikdy se jim však nepodaří jej dopadnout.

Název stanice: New South Wales Police Department (Policejní oddělení Nového jižního Walesu), Austrálie

Vizitka: New South Wales Police Department je policejní stanice s ředitelstvím v Sydney. Její policejní revír zahrnuje celý spolkový stát Nový jižní Wales včetně hlavního města Austrálie Canberry.

Jedná se o vůbec o první australskou policejní sílu. Založena byla v roce 1789 guvernérem Arthurem Phillipem na ochranu metropole Sydney.

Počet policistů: Přibližně 16 000 policejních strážníků New South Wales Police Force (Policejní síly Nového jižního Walesu) denně dohlíží na bezpečnost asi 7 milionů obyvatel Nového jižního Walesu.

Zajímavost: Když se v australské metropoli Sydney konaly v roce 2000 letní olympijské hry, bylo New South Wales Police Force uděleno čestné uznání a pochvala za zajištění nejbezpečnějších olympijských her na světě.

Nejvýznamnější případ: New South Wales Police Force má na svém kontě úspěšné dopadení sériového vraha Ivana Milata. Ten na začátku 90. let 20. stol. brutálně zavraždil sedm mladých turistů ve věku od 19 do 22 let. Za mřížemi si tak odpykává sedm doživotních trestů a 18 let navíc.

Název stanice: Los Angeles Police Department (Losangeleské policejní oddělení), USA

Vizitka: Los Angeles Police Department (LAPD) je losangeleské policejní oddělení založené roku 1869. Jedná se o první oddělení v USA, jehož součástí se staly speciální jednotky SWAT – Special Weapons and Tactics (Speciální zbraně a taktiky).

V současné době sídlí v centru metropole v ulici West 1st Street a jeho působnost zahrnuje celé město Los Angeles.

Počet policistů: 10 000 policistů z Los Angeles Police Department se stará o bezpečnost přibližně čtyř milionů obyvatel Los Angeles.

Zajímavost: LAPD a její fiktivní policejní vyšetřovatelé se objevují v mnoha filmech, románech a televizních seriálech.

V ČR se značné oblibě těší kriminální seriál Právo a pořádek, jehož poslední série se odehrává právě v prostředí losangeleské policie.

Nejvýznamnější případ: Policistům se podařilo dopadnout sériového vraha Charlese Mansona. Ten se na sklonku 60. let 20. stol.

stává hlavou skupiny známé jako „Rodina“ (The Family), která má posléze na svědomí několik brutálních vražd. Také vraždu Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polanského, která byla v osmém měsíci těhotenství.

Foto: wikipedia.org, abc.net.au, murderpedia.org, aecom.com, telegraph.co.uk
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
reklama
historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.