Manhattan se pomalu ale jistě mění v peklo. Oba mrakodrapy padají k zemi, v troskách nalezne smrt na 3 000 lidí. Krátce nato začínají záchranné práce, vedle několika šťastlivců hasiči objeví pozoruhodný úkaz.
Ve změti popelu a suti najdou větev se zelenými listy. Seznamte se, Strom přeživších!
Britský důchodce
Co: Nejstarší strom
Kdo: Tis červený
Kde: Velká Británie
V době, kdy se stavělo legendární Stonehenge, patří tis z britské vesničky Ashbrittle mezi dospělé stromy. Jeho staří botanici odhadují na 3 000 let! Strom, situovaný na hřbitově sv. Jana Křtitele, zažil nespočet válek a panovníků.
Tiše se krčí ve společnosti kostelíku z 16. století. Místní věří, že stromový důchodce oplývá magickou mocí, podle pověr totiž stojí na pahorku z doby bronzové. V roce 2015 si všichni myslí, že strom má na kahánku.
Začíná opadávat a některé větve vykazují známky nemoci. Prognózy se nakonec nevyplní a strom zkrášluje obec dodnes.
Rudá minulost
Co: Největší strom podle objemu
Kdo: Sekvojovec obrovský
Kde: Spojené státy
Strom generála Shermana jako první popisuje James Wolverton. Někdejší voják dává majestátnímu sekvojovci, jehož věk se pohybuje někde kolem 2 500 roků, jméno po generálu občanské války Williamu T. Shermanovi (1820–1891).
Osmdesátimetrový pořízek je v roce 1886 přejmenován na Strom Karla Marxe (1818–1883). Oblasti dnešního národního parku Sequoia totiž pár let obývá komunita utopických socialistů.
Po pár letech jsou vyhnáni a největší strom podle objemu dřeva, se vrací ke starému jménu.
Oběť mechanizace
Co: Nejosamělejší strom
Kdo: Akácie zkroucená
Kde: Niger
Uprostřed nigerské pouště Ténéré stojí samotinká akácie. Další strom najdeme stovky kilometrů daleko. Třísetletá dřevina funguje jako orientační bod pro obchodní karavany, místní Tuaregové ji zase chovají v úctě.
Fotogenický strom čeká smutný osud, v 70. letech do něj nabourá opilý řidič libyjského náklaďáku. Zatímco on nehodu přežije, akácie takové štěstí nemá. Část kmene je převezena do muzea v Niamey, hlavního města Nigeru.
Padlá vzpomínka
Co: Strom Anny Frankové
Kdo: Jílovec maďal
Kde: Nizozemsko
„ Náš kaštan je odshora až dolů obsypán květy a je mnohem krásnější než loni,“ píše v květnu 1944 Anna Franková (1929–1945). Strom, který z úkrytu často sleduje, už v Amsterodamu nenajdete.
Majitel pozemku požádá o pokácení, protože nemocný jírovec ohrožuje kolemjdoucí. Po odporu veřejnosti přichází s variantou, že vysadí identický kaštan. V témže roce původní strom porazí vichřice.
Nejvyšší z nejvyšších
Co: Nejvyšší strom světa
Kdo: Sekvoj vždyzelená
Kde: USA
Národní park Redwood je doslova nacpán vysokými strom. Nad všichni ční Hyperion, jenž v roce 2006 objeví dvojice turistů. Při měření botanici zjistí, že měří 116 metrů, tedy o téměř 20 metrů než britský Big Ben!
Jméno dostává podle řeckého titána Hyperia, otce boha Helia. Lokace dřeviny staré přes 600 let je dlouho utajována, protože strážci parku mají strach z turistů. Vedle neopatrných lidí ničí sekvoji také datlové, ti jí svým počínáním brání v dalším růstu.
Šťastný nález
Co: Strom, který přežil 11. září
Kdo: Hrušeň Calleryova
Kde: USA
Hrušeň vysazená v 70. letech má za sebou těžký osud, žila totiž v těsné blízkosti Dvojčat. Měsíc po teroristických útocích ji objeví hasiči. Přestože má popálený kmen, na jedné větvi se zelenají listy! Strom se okamžitě stává symbolem naděje a vůle žít.
Na několik let ho přesouvají do zahradnictví v Bronxu. V prosinci 2010 přichází triumfální návrat, devítimetrový Strom přeživších vrací k WTC. Dnes k němu chodí lidé, kteří chtějí uctít památku obětí 11. září.