Domů     5 nejproslulejších válečných lodí: Která z nich je dodnes funkční?
5 nejproslulejších válečných lodí: Která z nich je dodnes funkční?
14.10.2015

Britská vlajka se třepotá ve větru. Po zatím poklidných vlnách Atlantského oceánu pluje impozantní třístěžňová plachetnice. Jednooký admirál Horatio Nelson přešlapuje na přídi a netrpělivě vyhlíží svůj cíl. „Támhle jsou!

Vyšlete signál!“ vyštěkne pohotový rozkaz a jeho loď Victory neohroženě zamíří doprostřed nepřátelské francouzsko-španělské flotily…

Podívejte se na pět nejslavnějších válečných plavidel.

1. Ark Royal: Rozmetá španělskou flotilu!

První plavidlo, které odstartuje nadvládu Angličanů na moři, se jmenuje Ark Royal neboli „Královská archa“.

Loď nechá zhotovit v roce 1587 v jihoanglickém Deptfordu známý šlechtic a objevitel Walter Raleigh (1554–1618) a prodá ji anglické královně Alžbětě I. (1533–1603).

Ve své době jedna z největších lodí anglické Royal Navy je 31 metrů dlouhá, unese 55 děl a na její palubu se vejde až 268 námořníků. Díky své výbavě dokáže být v soubojích velice efektivní.

„On dal větrům i vodám sil a dych, by rozprášily řady nepřátel mých,“ pochvaluje si královna Alžběta. Nejvíce se Ark Royal vyznamená v roce 1588 v bitvě u Gravelines v Lamanšském průlivu, kde pomůže rozmetat obávanou španělskou Armadu.

Jejím velitelem je v té době zkušený Charles Howard (1536–1624). Plachetnice po tomto triumfu úspěšně slouží ještě dalším anglickým panovníkům až do roku 1636, kdy se následkem nehody potopí v řece Medway na jihovýchodě Británie.

2. Victory: Zastaví Napoleona!

Britové jsou ve stavění válečných lodí zkrátka nepřekonatelní. Jejich nejslavnější výtvor a současně nejstarší bojové plavidlo, které je až dosud v aktivní službě, nese všeříkající název Victory (Vítězství). Vyrobí ji v roce 1765 v Chathamské loděnici.

Plovoucí zbraň měří 57 metrů a na svoji obranu má k dispozici 104 kanóny ve čtyřech různých velikostech. Navíc je schopná pojmout 850 mužů, vyzbrojených mušketami. Její dřevěný trup je pokrytý měděnými pláty, které mají loď chránit před mořskými škůdci.

Poprvé Victory vypluje do akce roku 1778. Největšího úspěchu dosáhne o 27 let později, kdy s ní admirál Horatio Nelson (1758–1805) zvítězí v bitvě u Trafalgaru, a zabrání tak invazi Napoleona (1769–1821) na Britské ostrovy!

Ze služby je plachetnice vyřazena v roce 1812 a více než 100 let slouží jen jako sklad. Roku 1928 se ale na přání britské veřejnosti dočká opravy a je znovu uvedena do provozu!

3. Santísima Trinidad: Pomůže Američanům k nezávislosti!

Jedním z mála plavidel, jež v 18. století dokáže opakovaně vzdorovat neporazitelné Royal Navy, je obří španělská galeona, známá jako Santísima Trinidad.

Loď vybuduje konstruktér Mateo Mullán na příkaz španělského krále Karla III. (1716–1788) v kubánské Havaně roku 1769. Santísima Trinidad je v časech svého vzniku s 61,3 metru délky jednou z největších bitevních lodí na světě a žádná jiná plachetnice nepobere větší množství munice než ona.

Po úpravách, provedených v roce 1795, může kolosální čtyřveslice nést 140 děl! Posádka má více než 1000 členů. „Vzdejte se!“ volají na své protivníky Španělé, když jejich galeona přirazí k boku britského plavidla.

Santísima Trinidad se proslaví hlavně za americké revoluce za nezávislost, kdy v roce 1780 pod velením kapitána Luise de Córdovy (1706–1796) přispěchá na pomoc kolonistům a podílí se na zajetí 55 anglických lodí!

Osudnou se lodi stane až bitva u Trafalgaru v roce 1805, ve které galeona ztratí stěžeň a vzdá se britské plachetnici Neptune. Hned následující den se vinou bouře potopí.

4. USS Monitor: Způsobí námořní revoluci!

V 19. století dochází ve válčení na vodě k zásadní proměně. Kapitáni se už nemusí spoléhat na příznivý vítr a plachty nahradí motor.

Žádná jiná loď však nezpůsobí v námořní strategii takovou revoluci jako americký USS Monitor, navržený v roce 1861 švédským inženýrem Johnem Ericssonem (1803–1889) v New Yorku.

Obrněná paroloď svým designem výrazně ovlivní podobu moderních válečných křižníků. Větší část 52,4 metru dlouhého plavidla je totiž ukryta pod vodou! Nad hladinu vyčnívá jen pozorovatelna pro kormidelníka a otočná dělová věž.

Výzbroj tvoří dva 11palcové kanóny s uzavíratelnými střílnami. Svůj nejdůležitější zápas svede 9. března 1862 u Hampton Roads v rámci americké občanské války, v níž se utká s obrněncem CSS Virginia. Jedná se o první střetnutí dvou obrněných lodí v historii!

Monitor vedený Johnem Wordenem (1818–1897) v něm sice nezvítězí, ale zabrání Virginii v dokončení její mise. „Zachraň se, kdo můžeš,“ nese se palubou a posádka bleskově nasedá do záchranných člunů.

Na Silvestra roku 1862 se Monitor kvůli silnému vlnobití nešťastně potopí u mysu Hatteras na východním pobřeží USA.

5. Bismarck: Pluje jenom 9 dní!

Píše se rok 1939 a za hlasitého potlesku diváků, mezi nimiž nechybí ani diktátor Adolf Hitler (1889–1945) je v Hamburku spuštěna na vodu čerstvě dokončená chlouba německého námořnictva – válečná loď Bismarck.

Ocelové monstrum se má stát esem v rukávu armády Třetí říše. V období druhé světové války těžko hledat modernější a bojeschopnější plavidlo.

251metrový obr dokáže vyvinout rychlost až 54 km za hodinu a jeho 15palcová děla zvládnou hravě zlikvidovat každého soka, který by zaútočil, ať už na moři či ze vzduchu.

Hned při své panenské plavbě v květnu 1941 Bismarck s přehledem pošle ke dnu britský křižník HMS Hood. Ministerský předseda Británie Winston Churchill (1874–1965) je vzteky bez sebe a přikazuje admiralitě:

„Musíte potopit Bismarcka za každou cenu!“ Rozlícení Britové následně uspořádají na německou loď divoký hon Atlantikem, při němž nasadí přes 30 plavidel i letectvo!

27. května Bismarck podlehne mnohonásobné přesile a provrtaný stovkami střel klesne do hlubin oceánu. Slávy si tak užije pouhých 9 dní!

Foto: www.wikipedia.org www.cartoontreasure.com
reklama
Související články
Historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od