Skip to content

5 méně známých českých divů: Věděli jste o nich?

Praha, Český Krumlov, Hluboká či Litomyšl jsou světoznámé poklady naší země. Ale Česká republika se může pochlubit i dalšími unikáty, které sice možná neplní první stránky turistických průvodců, ale rozhodně stojí za pozornost.

Most Oparno

Pod vrcholem Lovoš v severních Čechách se nachází most Oparno. Je součástí dálnice D8 a přemosťuje chráněné Opárenské údolí. Mohutný nosný železobetonový oblouk o rozpětí 135 metrů je po Podolském mostu přes Vltavu druhým největším v České republice.

Klene se nad údolím ve třicetimetrové výšce a dlouhý je 275 metrů.

1

Pohraniční opevnění

Soustava bunkrů, pevností a srubů měla pomoci bránit Československou republiku před vpádem německých, polských a maďarských vojsk. Budována byla mezi lety 1935 až 1938. Opevnění se skládalo z objektů těžkého opevnění (dělostřeleckých, pěchotních, pozorovacích apod.

srubů a tvrzí) a z lehkého opevnění vz. 36 a vz. 37 (tzv. řopíků). Mezi jednotlivými těžkými objekty se rozkládal překážkový systém.

2

Arena v pražských Vysočanech

Jedna z nejmodernějších víceúčelových hal se nachází v pražských Vysočanech. Unikátnost jí dodává zejména konstrukce střechy. Ta má průměr 135 metrů a váží 1200 tun. Střechu tvoří ocelové vazníky, středový tubus a speciální táhla a celá je konstruována jako jeden velký deštník.

Její oporu tvoří vnější plášť haly.

3

Ervěnický koridor

Ervěnický koridor je mohutný násep, který se zvedá ze dna uhelné pánve místy až do výšky 150 metrů. Nachází se v severozápadních Čechách. Stavbaři na val museli během šesti měsíců roku 1983 navézt milion kubíků suti.

Po zemním tělese tvořeném důlní výsypkou vede železniční trať č. 130 Ústí nad Labem – Chomutov.

5

Vítkovice

Průmyslová architektura má bezesporu své kouzlo. Stavby bývalých vítkovických železáren nejsou výjimkou. V roce 2002 se celý areál stal národní kulturní památkou a před sedmi lety byla oblast dolních Vítkovic zařazena na vznikající seznam Evropského kulturního dědictví.

Památka je unikátní v tom, že ukazuje celý technologický proces – důl, koksovnu i vysoké pece, z nichž nejstarší pocházejí z poloviny devatenáctého století.

4

Foto: Wikipedia, mapio, pinterest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články