Skip to content

4x ženy na popravišti: Hlavy státu, ministryně i hrdinka z odboje!

Dva až tři miliony mrtvých Kambodžanů. To je skóre, které za sebou nechá vůdce Rudých Khmerů (komunistické strany Kambodže) Pol Pot (1928–1998). Učitelé jsou podle něj zlo. Odstranit proto nechá i ministryni školství Yun Yat.

Jeho čistkám neuniknou ani obyčejní zemědělci, ani vysoce postavení činitelé. Jednou z nich se stane i ministryně školství Yun Yat (1934–1997), které se přezdívá soudružka „U“. „Za špionáž pro Vietnam se odsuzuje k trestu smrti!“ vyřknou nad Yun tvrdý ortel po zatčení tajnou policií. Je jasné, že nezůstane jen u jedné popravy – polpotovský režim nejraději likviduje celé rodiny. Za velezradu je tak zároveň s ministryní odsouzen i její muž, politik a voják Son Sen (1930–1997) a osm dalších nevinných příbuzných! Co na tom, že Pol Pot v tu chvíli už pobývá hlavně v Thajsku a skutečnou moc si drží jen na části kambodžského území. S popravou Rudí Khmerové neotálí – 15. června 1997 je jako na běžícím páse popravena celá rodina.

Ministryni nezachrání ani fakt, že je také součástí komunistické strany.

Nacistická gilotina se nezastaví

Hlavu Cato Bontjes van Beekové (1920–1943) setne 5. srpna 1943 v berlínské věznici Plötzensee gilotina. Důvod? Jako mnohé další i Cato bojuje proti nacistickému útlaku. K smrti je odsouzena za pokus o spiknutí a spáchání velezrady.

Nacisté odpůrce nešetří, jedno, zda ženy či muže…

Gilotina pro královnu i Madam Etiketu

Anne d’Arpajonová (1729–1794) je dvorní dámou Marie Antoinetty (1755–1793). “Jde to Madam Etiketa,” vyjadřuje se o ní nelichotivě Marie. Anne si nebere servítky a snaží se Marii srovnat do latě. Když vypuká Velká francouzská revoluce, královnin rozmařilý život občany irituje. Gilotina tak setne jak Marii, tak jejího chotě Ludvíka XVI. (1754–1793). Zubatí neunikne ani Anne – je popravena za zradu Francie, stejně jako její příbuzní.

Revoluce semele královnu, velkou část dvora a nakonec i “své děti”.

Hříšná Messalina si život vzít nedokáže 

Valeria Messalina (20–48 n. l.) je třetí manželkou císaře Claudia (10 př. n. l.–54 n. l.). Celý Řím pobuřuje zhýralým životem. Její sexuální apetit je pověstný, dokonce prý neváhá soupeřit v nevěstinci s lehkými děvami o počty souložníků! S jedním ze svých milenců se rozhodne udělat státní převrat a svrhnout manžela. Na spiknutí ale přijde sám Claudius a donutí svou proradnou ženu k sebevraždě. Tu nakonec Messalina nezvládne spáchat a musí jí „pomoct“ jeden z vojáků.

Poklesky své ženy vladař neřeší. Když mu ale začne jít o krk, nic jiného mu nezbývá…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …