Dva básníci, jeden politik a mladá zpěvačka. Za jejich osudy chybí tečka. Místo ní zůstává jen velký otazník. Zemřeli, nebo se jen ztratili z očí?
Jeho jméno najdete i v učebnicích literatury. Jedna věc ale bude v životopise nadaného básníka Františka Gellnera (1881–asi 1914) chybět. Definitivní jistota, kde a kdy vlastně zemřel. Ve dnech 26. srpna až 11. září 1914 zuří bitva o Halič.
Právě do ní mašíruje početné mužstvo včetně Gellnera. Fiasko, ve kterém rakousko-uherská vojska přijdou o 300 000 lidí, ale pravděpodobně básník nezažije. 13. září 1914 si po dlouhém pochodu z Mladé Boleslavi, zcela vyčerpán, lehne vedle cesty.
Toto datum je poslední, kdy máme o Gellnerovi zprávy. Nikdy se nenajde jeho tělo, živého ho již také nikdo neuvidí.
Novinář, politik a spisovatel Emanuel Vajtauer (1892–?) se do českých dějin nezapíše zrovna ukázkově. Z nadšeného zastánce krajně levicových názorů se po nacistické okupaci naší země stane ukázkový kolaborant.
Vajtauer osud je skutečnou záhadou. Co se s ním stane po konci druhé světové války? Teorií je hned několik: Mohl prchnout s některými nacisty do Jižní Ameriky, nebo ho zajali Sověti a jeho život skončil kdesi v gulagu.
Možná byl ale i potají zavražděn, anebo pracoval díky skvělé jazykové výbavě a vysoké inteligenci pro tajné služby jiných států. Stále jde ale jen o domněnky…
Surrealistický básník a výtvarník Karel Šebek (*1941–?1995) si projde celou řadou psychiatrických léčeben. V jedné z nich se dokonce účastní terapeutických pokusů s LSD. Několikrát se pokusí o sebevraždu.
„Život je choroba, kterou je nutné přežít,“ tvrdí s oblibou. Roku 1995 Šebek odjíždí vlakem z Prahy do Dobřan. Od té doby je nezvěstný.
Možná si ji pamatujete ze skupiny Minnesengři. Nadaná folková zpěvačka Pavlína Braunová (*1965–?1988) zamíří 6. srpna 1988 do Českých Budějovic na zkoušku kapely. A zmizí. Pátrání je marné. Pohledná černovláska je pohřešována dodnes. Stopy? Žádná.