Skip to content

4 nejdrsnější vzpoury ve věznicích: Zasahovat musí armáda i speciální jednotky!

Baráky se zamřížovanými okny praskají ve švech. Za jejich zdmi se vedou tvrdé bitvy. Vězňové bojují nejen proti dozorcům, ale útočí i jeden proti druhému.

Ty nejdrsnější případy vedou k velkému krveprolití.

San Miguel

Věznice San Miguel.
Věznice San Miguel.

Kde: Věznice San Miguel leží ve městě Santiago v Chile. Podle oficiálních zpráv je její kapacita 892 odsouzených. Stejně jako další věznice v Jižní Americe, i San Miguel se potýká s velkou přeplněností.

V době incidentu je zde 1654 vězňů.

Jak to začalo: Na třetím podlaží v jedné z pěti budov dojde v noci na 8. prosince 2010 ke konfliktu. Rozzuření vězni začnou zapalovat matrace. V 5.30 ráno se oheň rozšíří do dalších pater i k vězňům, kteří s tím nemají nic společného.

Vzpoura: Více než 200 mužů musí být evakuováno na vězeňský dvůr. Část jich ale zůstane uvězněná za plameny. Boj s ohněm trvá přes tři hodiny. Výsledkem je 81 mrtvých a 19 zraněných, z toho 1 hasič a 2 dozorci.

Výsledek: Situace v chilském vězeňství je tragická. „Nesmíme dopustit, aby vězni žili v nelidských podmínkách,“ konstatuje tehdy nový prezident Sebastian Pinera. Věznice v Chile jsou přeplněné po zemětřesení v únoru 2010, které zničilo i několik nápravných zařízení.

Apodaca

Utekli.
Utekli.

Kde: V mexickém Nuevo León leží nápravné zařízení, ve kterém sedí hlavně příslušníci různých drogových gangů. Jsou od sebe odděleni, aby nedocházelo k bitkám. Zatímco členové obávané skupiny Zetas sedí v bloku C, příslušníci kartelu Gulf jsou v bloku D.

Jak to začalo: Za vším nejspíš stojí podplacení dozorci. Dne 19. února 2012 ve dvě hodiny ráno se skupina z bloku C dostane do bloku D a napadne tamní vězně. Konflikt se odehrává pod rouškou noci. Teprve po 4 hodinách nová směna bachařů zasáhne.

Vzpoura:Vězňové mají zbraně, které si sami vyrobili. Vzpoura si vyžádá 44 obětí. Situace je naprosto nepřehledná. Využije toho 30 vězňů a uprchnou. Je mezi nimi i Oscar Manuel Bernal, přezdívaný Pavouk. Ten je pokládán za extrémně nebezpečného zločince.

Výsledek: Podle policejního šetření je pravděpodobné, že vzpouru vyprovokovali někteří vězni úmyslně, aby pomohli svým výše postaveným spoluvězňům k útěku. Jde o nejkrvavější incident v mexických nápravných zařízeních.

Adams Center

Věznice Adams County Correctional Center.
Věznice Adams County Correctional Center.

Kde: Věznice Adams County Correctional Center leží v americkém státě Mississippi a má jednu zvláštnost. Jsou v ní zavření cizinci bez amerického občanství, kteří spáchali v USA těžký zločin. Takových osob je v ní zhruba 2 500.

Jak to začalo: Ke vzpouře dojde 20. května 2012. Skupina vězňů napadne bachaře. Celkem 20 dozorců jim poslouží jako rukojmí. Drží je několik hodin. Jsou mezi nimi i ženy. Někteří vězňové jsou ozbrojeni násadami od smetáků, na které si připevnili žiletky.

Vzpoura: Vzbouřencům se podaří obsadil střechu jedné z budov. Ničí vše, co jim přijde pod ruku. Až v nočních hodinách na 21. května se ozbrojeným složkám podaří dostat situaci pod kontrolu. Jedna z rukojmí, 23letá Catlin Carithersová, utrpěná zranění nepřežije.

Výsledek: Škody se odhadují na více než 1 300 000 dolarů. Případ vyšetřuje FBI. Z organizace násilí podezírá tvrdé jádro mexických vězňů, nazývané Paisas. Obviní 9 konkrétních lidí. V létě 2013 k nim přibude dalších 10 jmen.

Uribana

Věznice Uribana.
Věznice Uribana.

Kde: Věznice ve venezuelském Barquisimetu oficiálně pojme necelých 800 lidí. Ve skutečnosti jich tam žije přes 2200. Život v přeplněném vězení připomíná středověk. Odsouzenci tu chovají slepice a krávy, dvůr připomíná hnojiště a přístup k elektřině mají jen někteří.

Jak to začalo: Když se vězni z rádia dozvědí, že se u nich chystá kontrola cel za přítomnosti armády, hrozně se rozčílí. Na vojáky se připraví. Dne 25. ledna 2013, kdy mají prohlídky začít, se rozpoutá peklo.

Mezi odsouzenci je spousta zbraní včetně střelných.

Vzpoura: Potlačení vzpoury je krvavé a trvá více než 24 hodin. Během té doby obléhají věznici příbuzní odsouzených, kteří čekají na zprávy o svých blízkých. Uvnitř je bojová zóna. Počet mrtvých dosáhne 61 lidí.

Těla jsou tak zmučená, že je skoro nejde identifikovat.

Výsledek: Nejde o první krvavý indicent v této věznici. „To je výsledek korupce mezi bachaři,“ oznámí ministryně pro vězeňství Iris Varelová a nápravné zařízení Uribana nechá zavřít. Do konce ledna 2013 je z něj převezeno jinam na 2000 mužů a 130 žen.

Foto: sintesiscorrientes.com, telegraph.co.uk, terra.com.mx, cbsnews.com, vosizneias.com, lapatilla.com, wikipedie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Prokletá místa: Utajené vraždy na Amerikách, které nikdo nevyšetřil
enigmaplus.cz

Prokletá místa: Utajené vraždy...

Oblíbené místo trampů a...
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
NASA varuje: Měsíc bude od roku 2030 způsobovat obří záplavy
enigmaplus.cz

NASA varuje: Měsíc bude od roku...

Podle nedávné zprávy NASA se budeme muset...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...