Na lavičce autobusového nádraží, které je už několik dní jeho domovem, sedí 24letý muž. Listuje pomačkanými novinami, dokud na jedné stránce neobjeví inzerát na konkurz do lechtivého filmu.
O šest let později ten samý muž rozdává rány jako legendární boxer Rocky Balboa…
Na poličce mají zástupy lesknoucích se cen, velebící jejich herecké umění, ve skříni však často ukrývají kostlivce, připomínající jim role a filmy, které by oni sami nejraději vymazali z filmografie i paměti….
Hřebec Stallone
Kdo: Sylvester Stallone
Film: Party u Kitty a hřebců / Italský hřebec (1970)
V roce 1970 se mladý Italoameričan Sylvester Stallone (*1946) dotkne pomyslného dna. Jeho žaludek i kapsy zejí prázdnotou a místo teplé postele polehává na studené lavičce autobusového nádraží.
Z bezútěšného života bezdomovce ho vytrhne až novinový inzerát na konkurz do erotického filmu Party u Kitty a hřebců. Moc dlouho nad ním neváhá.
Jako sexuchtivý chlapík Stud, který to rád tvrdě, a když zrovna nesouloží, tak s kamarády tančí a běhá po dětském hřišti, beze studu ukazuje všechny své přednosti. „Měl jsem na výběr, buď hrát v tom filmu, nebo někoho okrást, protože jsem byl úplně v koncích.
Místo toho, abych udělal něco zoufalého, jsem pracoval dva dny za 200 dolarů, abych se dostal pryč z autobusového nádraží.“ Když o šest let později vstoupí Stallone s prvním dílem Rockyho mezi hollywoodskou smetánku, je lechtivý snímek na počest jeho hlavní hvězdy přejmenován na Italského hřebce.
Hříchy mládí
Kdo: George Clooney
Film: Návrat vražedných rajčat (1988)
Ještě než se z něj stane pediatr Doug Ross v seriálu Pohotovost, sbírá držitel dvou Oscarů a okouzlující lamač ženských srdcí George Clooney (*1961) herecké zkušenosti, kde se dá.
Tak se v roce 1988 jako 27letý kudrnáč objevuje i v akční sci-fi komedii Návrat vražedných rajčat, ve které šílený profesor speciálním chemickým procesem za pomoci hudby mění lidi v rajčata a rajčata v lidi.
Děsivá praštěnost o vraždící zelenině, před kterou Clooney jako zdvořilý sukničkář Matt Stevens pomáhá zachraňovat Ameriku, filmovým světem prosviští bez většího zájmu, početné zástupy hercových příznivců však baví dodnes.
Hoskinsova noční můra
Kdo: Bob Hoskins
Film: Super Mario Bros. (1993)
„Je to nejhorší film, ve kterém jsem hrál, práce na něm byla noční můrou,“ mračí se v roce 2007 anglický herec Bob Hoskins (1942–2014) při vzpomínce na fantasy snímek Super Mario Bros., inspirovaný světoznámou videohrou od společnosti NINTENDO. Roli kníratého instalatéra Maria, který spolu se svým parťákem Luigim bojuje v dinosauřím světě proti krutému vládci Koopovi, na place doslova protrpí.
Během natáčení ho čtyřikrát praští elektrický proud, málem se utopí a zlomí si prst. Sílu pokračovat v práci pak nabírá v alkoholu. Film se navíc stane absolutním propadákem.
Bizarní příběh, pošramocený neustálými změnami scénáře, mizerné efekty a přihlouplé dialogy nevydělají ani polovinu svého rozpočtu.
Výjimečný propadák
Kdo: Sean Connery
Film: Liga výjimečných (2003)
Měl být dechberoucí dobrodružnou adaptací kultovního komiksu, místo toho se z něj stala jen nepovedená tečka za jinak oslňující kariérou skotského herce Seana Conneryho (*1930).
Film Liga výjimečných o partě svébytných literárních hrdinů z 19. století, bojující proti tajemnému Fantomovi, od průšvihu nezachrání ani sedminásobný představitel Jamese Bonda ani Praha, v jejíchž kulisách je značná část snímku natáčena (bohužel právě v době, kdy metropoli zasáhne ničivá povodeň) a kde se také posléze odehraje světová premiéra.
Znechucený autor komiksové předlohy Alan Moore (*1953) se od snímku distancuje. „Na některé ze svých filmů jsem už úplně zapomněl, na jiné bych nejradši zapomněl,“ povzdychne si držitel tří Zlatých glóbů v jednom z rozhovorů.
Vzhledem k jeho současnému zdravotnímu stavu je možné, že se mu přání již splnilo.