Skip to content

Potopená města Heracleion a Canopus: Obrovské sochy bohů a trosky velkého chrámu!

Byla to nádherná a obdivuhodná města. Obchod tu kvetl, rybolovu se dařilo, jenže Středomoří je v tu dobu hodně divoké místo.

Hérodotos (484–420 př. n. l.) je nadšen nádherou Heracleionu, města postaveného na několika ostrovech propojených mosty. Obdivuje nádherné chrámy i velký přístav, který je jedním z hlavních center námořního obchodu.

1
Přístav Heracleionu byl prý nádherný.

Město hříchu

To nedaleký Canopus má pověst horší, dokonce se o něm mluví jako o městě hříchu. Podle starých Egypťanů je však místem, kde bohyně Eset nalezla poslední část Osirisova těla, kterého žárlivý Seth zavraždil, roztrhal a rozházel po celém Egyptě.

isis_and-osiris
Camopus je udajně místo, kde obětavá Eset našla poslední kousek Psirisova těla, aby ho mohla pomcí magie oživit.

Dvě města jeden osud

Středomořím se žene jedna přírodní katastrofa za druhou. Zemětřesení zmítá pobřežím a co nezničí, to dorazí obrovské přívalové vlny. Také Canopus a Herakleion postupně zasáhne několik podobných katastrof.

Obyvatelé se snaží stopy zkázy zahladit, význam měst však pomalu upadá. A pak přijde 7. století a s ním zemětřesení, které se stane městům v zálivu osudné. Otřesy jsou mnohem silnější než cokoli, co pamětníci pamatují.

Vše se chvěje, děsivý rachot přehluší pláč i křik vyděšených lidí. Menší stavby se hroutí, sochy se kácejí a nakonec obě města klesají do hlubin.

lost-city-4
Obě města i se všemi svými poklady klesnou ke dnu.

Neúnavný Goddio znovu uspěl

Mění se v legendy, které se znovu stávají skutečností v roce 2001, kdy je v hloubce 10 metrů, necelých šest kilometrů od pobřeží, objeví po mnohaletém pátrání neúnavný Franck Goddio. „Jako první se před námi objevily obrovské sochy bohů a trosky velkého chrámu,“ popisuje okamžik nálezu.

„Ty nám pak ukázaly cestu k dalším objevům.“ Mezi těmi nechybí keramika, šperky, potopené lodě i stovky amfor, svědčících o čilém obchodním ruchu mezi Egyptem a Římem.

eb9ca553b3
Najít je vůbec není snadné.
Foto: enkispeaks.com, stone-ideas.com, cnn.com, pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …