Skip to content

4 dobré rady, jak vybrat dětskou matraci

Tento článek je reklamním sdělením

I když možná znáte pro a proti výběru matrace pro vlastní postel, koupě pro vaše dítě se může zdát jako jiná třída výzvy. Rodiče jsou často velmi nároční, pokud jde o výběr vhodné matrace pro jejich dítě. Chtějí jen to nejlepší pro tuto nově narozenou křehkou malou bytost a chtějí matraci, která jí zajistí ten nejlepší spánek.

Přechod z postýlky na postel může být stresující jak pro batole, tak pro rodiče. Pokud se na to právě chystáte a nejste si jisti, která dětská matrace by pro vaše dítě fungovala nejlépe, náš dnešní průvodce nákupem se vám dilema jak vybrat dětskou matraci pokusí pomoct rozlousknout.

Kdy by se dítě mělo přestěhovat na postel?
Přesun dítěte do vlastní postele je důležitou fází jeho dětství. Přenést malé dítě na dětskou matraci a postel se doporučuje ve věku mezi 18 a 36 měsíci. Toto je však pouze vodítko. Všímejte si rost vašeho dítěte, pohodlí a bezpečnost v dětské postýlce a rozhodněte se sami, kdy je čas přejít na dětskou postel, berouce přitom v úvahu následující faktory.

1. Výběr správné velikosti
Stejně jako při nákupu matrace pro vlastní postel je důležité vybrat matraci vhodné velikosti i pro vaše dítě. Pokud dítě již má postel, ujistěte se, že matrace odpovídá velikosti postele. Pokud však volíte postel a matraci současně, zvažte věk a výšku dítěte. Pro malé dítě, které právě přechází do postele z postýlky, je matrace velikosti 90 x 200 dobrá volba.
Není to příliš velké, ale poskytuje prostor pro dítě. Máte-li starší dítě nebo dospívající, můžete zvolit i matraci s dvojitou velikostí. Může to být dobrá volba, pokud na to máte prostor, protože se nebudete muset starat o to, že ji vaše dítě vyroste.

2. Materiály
Použité materiály jsou dalším důležitým hlediskem při výběru matrace pro vaše dítě. Mnoho syntetických matrací obsahuje materiály na bázi chemikálií, které mohou způsobovat alergie, dýchací potíže a podráždění kůže. Chcete-li zabránit možným zdravotním problémům, zvolte matraci vyrobenou z přírodních materiálů, jako je organická vlna nebo organická bavlna. Mezi další přírodní materiály patří bambus, hedvábí, konopí a přírodní latex. Retardéry hoření často obsahují také toxické chemikálie, proto si pozorně přečtěte popis produktu výrobce, abyste věděli, zda byly nějaké nebezpečné chemikálie, syntetika, lepidla, barviva nebo plasty smíchány s přírodními materiály.

 

Zdroj: Africa Studio/shutterstock.com

3. Typ matrace
Pro podporu růstu vašeho dítěte je nezbytná podpůrná matrace. Čtěte dále a zjistěte, který typ je pro vaše dítě nejlepší.

• standardní pružinová matrace – otevřené vinuté pružiny fungují jako jedna jednotka pro rozložení hmotnosti dítěte na celou matraci. Poskytují velkou oporu a optimální vyrovnání páteře.

• matrace s pěnovými pružinami – mají pružiny zabalené do vlastního látkového obalu. Tyto matrace lépe reagují na hmotnost a pohyby dítěte než standardní pružinové matrace.

• paměťová pěna – efekt konturování pěny pomůže snížit frekvenci házení a otáčení se dítěte během noci

• latex – latexové matrace jsou přirozeně hypoalergenní a prodyšné. Jsou ideální pro děti, které chtějí zůstat v pohodě po celou noc.

Stále si nejste jisti, jaký typ zvolit? Níže je tabulka, která vám pomůže porovnat různé typy matrací.

blank

4. Tvrdost
Když přemýšlíte, jak vybrat správnou matraci pro své dítě, tvrdost je jednou z důležitých úvah. Podpora páteře je to, co opravdu potřebujete od matrace, na které vaše dítě stráví 8 -10 -14 hodin denně. Matrace s pěnovými pružinami je ideální pro děti, protože má optimální tvrdost, aniž by byl ohrožen komfort. Páteř dětí rychle roste a proto by měla být udržována v neutrální poloze, aby se minimalizovalo napětí a tlak. Matrace s pěnovými pružinami jsou mnohem pevnější než její protějšky z paměťové nebo latexové pěny a fakt, že se nemodelují podle těla vašeho dítěte, je ve skutečnosti dobrá věc, protože páteř potřebuje konzistentní pevnost, aby se mohla správně rozvíjet.

Jak může správná matrace podporovat páteř vašeho dítěte
Jak jsme se zmínili, tvrdost je při nákupu první matrace vašeho dítěte důležitým faktorem, ale proč? Během noci může páteř batolete narůst až 1,5 cm, když se meziobratlové kotouče páteře naplní vodou. V průběhu tohoto procesu by měla být páteř i krk pevně podepřeny a drženy v neutrální poloze. Matrace sama o sobě musí být dostatečně pevná, aby poskytovala tuto oporu, ale dostatečně měkká, aby vaše dítě během svého nočního odpočinku zůstalo ve stejné poloze.

Kromě toho má i chlazení obrovský vliv na to, jak se vaše dítě vyvíjí ve své první posteli. Pokud uvažujete o nějaké formě ortopedické matrace, je důležité si uvědomit, že paměťová pěna využívá uložené tělesné teplo k aktivaci svého formovacího systému, což může vést k poměrně teplému základu pro vaše dítě ke spánku. Pokud je vaše místnost relativně chladná, pak žádný problém, ale pokud se v létě zahřeje, latexová matrace by tuto funkci zajistila bez toho zvláštního tepla. Měli bych však také říci, že zatímco ortopedické matrace jsou skvělé pro dospělé, kteří trpí bolestmi kloubů nebo špatnými zády, tato stejná funkce může vést k nedostatku stabilní pevnosti, která je nezbytná pro rostoucí páteř.

blank
Zdroj: Romdrodphoto/shutterstock.com

Jak můžete pomoci přechodu dítěte z postýlky do postele?
Pokud se chystáte na přechod z postýlky na postel, možná vás zajímá, jak zajistit co nejhladší proces. Uvádíme zde několik tipů a triků, které vám (a vašemu batole) pomohou v bezproblémovém přechodu.

• dítě nepřekvapujte – jak již pravděpodobně víte, batolata nejsou nejklidnějšími bytostmi a často nereagují dobře na náhlé změny. Takže poslední věcí, kterou budou potřebovat, je zjistit, že jejich pohodlná postýlka zmizela a na jejím místě je nějaké dřevěné monstrum. Chcete-li se vyhnout nekonečným večerům naplněným pláčem a absolutně žádnému spánku pro nikoho z vás, zkuste místo toho připravit své dítě na změnu. Dejte mu vědět, že se rozloučí se svou postýlkou a poví „Ahoj“ posteli stejné jako mají máma a táta.

• ať je to zábava – možná vás to překvapí, ale děti na sebe přebírají stres rodičů. Takže pokud máte příliš starosti s přechodem na postel, budou je mít také. S tímto na mysli, probuďte svého vnitřního komedianta, namalujte si na obličej velký úsměv a ukažte svému dítěti, jak vzrušující může být tato změna. Je šance, že pokud vás vidí šťastnými a uvolněnými, pak se také zmírní.

• zapojte je do procesu – kak jsme řekli dříve, batolata nejsou masivními fanoušky překvapení a šok z nové postele může stačit, aby byly po celé dny v nepohodě. Proto je od začátku zapojte. Zkuste je vzít sebou kupovat barevné povlečení a nechte je při vás když připravujete novou postel ke spaní. Pomalu je to navnadí k myšlence přechodu z postýlky a snad jim atmosféra vzrušení pomůže zapomenout na to, proč se vlastně obávali.

• následujte obvyklou rutinu před spaním – může to znít jako klišé, ale udržování klidu a pokračování v zaběhlých zvyklostech je přesně to, co musíte udělat, pokud jde o pomoc vašemu dítěti, aby pustilo dětskou postýlku. Přechod z postýlky na postel je dostatečně stresující, takže jakékoli přepnutí do jiného režimu před spaním bude věci jen zhoršovat. Pokud je to možné, udržujte vše jako normálně, zkuste jim přečíst oblíbenou rozprávku před spaním a zacházet s nimi, jako by to byl jakýkoliv jiný večer. Kromě toho se nemusíte zdržovat déle, než obvykle. V té sekundě jak pocítí, že máte důvod, proč jste tam byl, se vyvolá další pocit, že něco není v pořádku. I když to pro vás může být těžké, řekněte dobrou noc, vypněte světlo a odejděte uvolněně (i když nejste!).

• umístěte postel tam, kde byla postýlka – jakmile je dětská postýlka odstraněna a pokud je prostor dostatečně velký, zkuste postel umístit do přesně stejné polohy. To pomůže mozku dítěte zpracovat změnu, aniž by se muselo vypořádat ještě ke všemu ostatnímu s neznámou spací polohou.

Bude to v pořádku…
Ano, budou nějaké raple a možná trochu odporu, ale jakmile si vaše dítě uvědomí, jak pohodlná a příjemná je jeho nová matrace, pak se všechno postupně uklidní. Alespoň do příští velké změny…

Zdroje informací:
www.overstock.com/guides/how-to-choose-mattresses-for-children
www.time4sleep.co.uk/advice/choosing-a-mattress-for-children
www.homeguides.sfgate.com/choosing-mattress-child-38172.html

Foto: Romdrodphoto/shutterstock.com, Africa Studio/shutterstock.com, suravid/shutterstock.com (úvodní foto)
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...