Vyzvednout si hotovost v bance je v pořádku, pokud je to hotovost, která vám patří. Následující profesionální party se rozhodnou pomoct si k penězům jiným způsobem. Jejich akce mají často punc ryzí profesionality.
Bankovní sejf: podzemním tunelem pro miliony
Dlouhé měsíce tvrdé práce konečně přinesou odměnu partě brazilských lupičů z města Fortalezza v Brazílii. Jedné srpnové soboty roku 2005 si z bankovního trezoru odvezou 160 000 000 brazilských reálů, tj.
v přepočtu přes miliardu korun. Už tři měsíce před plánovanou loupeží si skupina profesionálních kriminálníků pronajme pod hlavičkou firmy zaměřené na zahradní architekturu budovu v centru města nedaleko jejich zamýšleného cíle, banky Banco Central.
Během následujících dnů začnou hloubit bezmála 80metrový tunel směrem k bankovnímu trezoru. Je pravda, že místní viděli náklaďáky naložené zeminou, ale považovali to za běžnou stavební aktivitu.
Konečně 6. srpna 2005 je tunel hotov, a to včetně díry do více než metr silného železobetonového obalu trezoru. Během následujícího vyšetřování skončí část pachatelů za katrem. Mnohé z nich ale odpraví jejich chamtiví kumpáni.
Mezi mrtvými bude také předpokládaný šéf Luis Fernand Ribeira. Z uloupené částky zajistí úřady pouze zlomek.
Bezpečnostní agentura: přepadení letiště Heathrow
Šest maskovaných lupičů vpadne 26. listopadu 1983 do skladu bezpečnostní agentury Brink’s Mat v komerční zóně britského mezinárodního letiště Heathrow, zhruba 20 kilometrů západně od Londýna. Personál polijí benzinem a ohrožují ohněm.
Odvezou si odtud lup, který by dnes odpovídal 500 000 000 liber. Do areálu vpustí lupiče zaměstnanec agentury Anthony Black.
Číselnou kombinaci k trezoru získají od personálu drsnými výhrůžkami. Uvnitř naleznou nejen více než 3 000 000 liber v hotovosti, ale také diamanty a tři tuny zlatých prutů. Pachatelům se stane osudným značný průtok financí přes jejich účty.
Za katrem skončí také Micky McAvoy, který zlaté pruty přetaví, aby zamaskoval jejich původ, a posléze prodává dál, nic netušícím klenotníkům. V souvislosti s loupeží dojde také k několika vraždám. Hlavní pachatel dostane 25 let za katrem.
Odpyká si však jen 16 roků a v roce 2000 je propuštěn. Soud mu nařídí nahradit veškerou škodu. O tom, jak probíhají splátky lupu ve výši 27 488 299 liber, není nic známo.
Diamantové centrum: Lupiče usvědčí chleba se salámem
Značná část světového obchodu s diamanty se odehrává v belgických Antverpách. Toho si je vědom také italský profesionální lupič Leonardo Notarbartolo.
Společně s partou protřelých zločinců si odtud 16. února 2003 odveze diamanty v hodnotě přesahující 100 000 000 dolarů, tj.
přes dvě miliardy korun. Trezor obsahující bezpečnostní schránky s diamanty je chráněn širokou škálou zabezpečovacích zařízení včetně infračervených detektorů pohybu, senzorů k zaznamenání otřesů i elektromagnetických senzorů.
Notarbartolo vymyslí postupy, jak je přelstít, například i za pomoci laku na vlasy ve spreji a dalších pomůcek.
Když vnikne do trezoru, pomocí dalšího zařízení odemkne 123 ze 160 schránek jištěných jak normálním, tak číselným zámkem. Usvědčí ho mimo jiné také DNA z nedojedeného sendviče se salámem, který bude nalezen nedaleko vyloupeného diamantového centra.
Notarbartolo bude odsouzen na 10 let za katrem, propustí ho však na podmínku. Většina diamantů zmizí na černém trhu.
ŠOK NA KONEC:
Celých 282 000 000 amerických dolarů, tj. v přepočtu přes pět miliard korun, si trojice hlídačů v roce 2007 odveze z banky Dar Es Salaam v iráckém Bagdádu. S náklaďáky plnými peněz se jim podaří projet přes zátarasy a bezpečnostní kontroly a zmizet kdovíkde.
Za největší bankovní loupež všech dob je považován neautorizovaný výběr 920 milionů dolarů v hotovosti z Centrální banky v Bagdádu, který v roce 2007 nařídil nedlouho před americkou invazí do Iráku tehdejší prezident Saddám Husajn. Téměř třetina peněz nebyla nikdy nalezena.