Domů     3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům
3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům
14.6.2022

Podle hodinek je sice osm hodin ráno, počasí venku ale tomu neodpovídá. Kromě neprostupné mlhy a třeskutého mrazu napadne přes 50 centimetrů nového sněhu. Tanky jsou prakticky nepojízdné, na tuto šanci finské velení čeká. Následně si vojáci připisují první vítězství v zimní válce!

Nic není nemožné. Ostatně už v Bibli si můžeme přečíst, jak pasáček a budoucí král David zabíjí obávaného bojovníka Goliáše. K vítězství mu stačí prak, kámen a přesná muška.

Vydejte se s Epochou na bitevní pole, na nichž se odehrají konflikty s překvapivým koncem.

Pevnost nebo hospoda?

Bitva u hostince Gravia

Kdy: 8. květen 1821

Počet vojáků: 120 Řeků vs. 8 000 Turků

Řecko začátkem 20. let 19. století úpí pod tureckou nadvládou. Středobodem odboje se stává Peloponés, kde vypuká jedna vzpoura za druhou. Turci si chtějí celou oblast podmanit, a tak na místo vysílají početnou armádu.

Plán: Nadávky a provokace

V čele bojů se ocitá Odysseus Androutsos (1788–1825), povstalecký velitel chce zpomalit turecký postup na Peloponés. Po ruce má asi 150 bojovníků, společně s nimi se usídlí ve stařičkém hostinci Gravia.

Ten stojí v těsné blízkosti cesty, po které turecké vojsko kráčí. Stavení rychle promění na pevnost, polorozbořený plot poslouží jako hradba. Okna a rozlehlou půdu opanují střelci. K hostinci se postupně přiblíží osmitisícové vojsko Omera Vrioniho.

Albánský kapitán v tureckých službách nejdříve posílá do domu vyjednavače. Toho Řekové zabíjí a ještě soupeře počastují několika nadávkami. Turky to rozzuří a nerovnoměrná bitva začíná.

Androustos ale útok odrazí, zatímco Vrioni řeší co dál, muži v hostinci si neodpustí další provokaci. Nad domem zavlaje řecká vlajka. Druhé kolo trvá pouhých 20 minut, poté je okolí stavení nasáklé krví tureckých vojáků!

Jejich druhové se utáboří nedaleko a čekají na dělostřelectvo, které má budovu srovnat se zemí. Řekové na nic nečekají a pod rouškou tmy utíkají. Během nerovného boje umírá přes 300 Turků, jejich protivníci pohřbí na 6 svých spolubojovníků.

Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

David a Goliáš

Bitva u Tolvajärvi

Kdy: 12. prosinec 1939

Počet vojáků: 4 000 Finů vs. 20 000 Sovětů

Setkání Davida a Goliáše, přesně tak vypadá konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem. Díky tomu Stalin (1878–1951) nabývá dojmu, že celou operaci Rudá armáda smázne v krátkém časovém horizontu. Krutá mýlka, Finové jsou totiž na válku dobře připravení.

Přízraky z mlhy

Zdánlivá materiální převaha sovětské strany ale není tak jasná. Ve vybavení chybí například lyže, a ty jsou v zasněžené krajině potřeba jako sůl! Nedaleko vesničky Tolvajärvi, která shodou okolností dnes patří Rusku, stojí jen finská polní kuchyně.

Sověti se chtějí dostat k důležité železnici, a tak vytipují právě místo nedaleko zmíněné vísky. „Snadný cíl,“ myslí si, a tak postup na několik hodin zastaví.

Do oblasti se rychle stáhnou finské jednotky pod vedení Paava Talvely (1897–1973), který rozhodne, že Sověty obklíčí přes dvě zamrzlá jezera. Počasí hraje do karet menšímu vojsku, a tak Finové na nic nečekají.

Kvůli špatné viditelnosti nemůže do bitvy zasáhnout letectvo, rozbahněný terén pro změnu zastaví tanky. Rudá armáda se ocitá pod palbou, snaží se bránit, ale nemá šanci a vydává se na ústup.

Na promrzlé zemi zůstává ležet na 5 000 sovětských vojáků, vedle toho Finové ztrácí pouze 150 mužů. Vítězství má obrovský vliv na morálku obou armád, jako bonus Sověti svému soupeři nechávají několik tanků.

Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Thermopyly 20. století

Bitva o Longewalu

Kdy: 4. – 7. prosinec 1971

Počet vojáků: 120 Indů vs. 4000 Pákistánců

Indie zažívá horké chvilky, protože na východě země vrcholí boj o bangladéšskou nezávislost. Na opačné straně se do konfliktu přimotávají také pákistánské síly.

No pasarán!

V nočních hodinách slyší hlídka, která operuje v pohraniční oblasti Longewala, zvuky obrněných vozidel. Velitel má jen dvě možnosti, buď bude čelit jasné přesile a vyčká na posily, nebo uteče. Velí asi 120 mužům, aby zůstali na pozicích.

Využívá všeho, co má po ruce. Nechá dokonce umístit značky, které upozorňují na skryté výbušniny, přestože se na místě žádné miny nenachází. Pákistánci, jejichž síla čítá na 4 000 vojáků a přes 40 tanků, zaútočí krátce po poledni.

Během střelby usmrtí na pět velbloudů. Jenže agresorovi brzo dochází dech, těžká technika doplácí na nevhodný terén. Indové rovněž využijí prakticky nulové pákistánské letecké podpory a vysílají do akce své čtyři stíhačky.

Důležitou oblast udrží a drtivě zvítězí. O život přichází dva vojáci, druhá strana napočítá přes 200 mrtvých.

Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons (Zdroj: Gustave Doré / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
reklama
záhady a tajemství
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Pavlopetri: Potopené město, které možná inspirovalo legendu o Atlantidě
Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu? Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta Už v roce 1904 […]
reklama
zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz