Domů     3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům
3 bitvy, kdy ani přesila neznamená vítězství: Indové porazí Pákistánce díky velbloudům
14.6.2022

Podle hodinek je sice osm hodin ráno, počasí venku ale tomu neodpovídá. Kromě neprostupné mlhy a třeskutého mrazu napadne přes 50 centimetrů nového sněhu. Tanky jsou prakticky nepojízdné, na tuto šanci finské velení čeká. Následně si vojáci připisují první vítězství v zimní válce!

Nic není nemožné. Ostatně už v Bibli si můžeme přečíst, jak pasáček a budoucí král David zabíjí obávaného bojovníka Goliáše. K vítězství mu stačí prak, kámen a přesná muška.

Vydejte se s Epochou na bitevní pole, na nichž se odehrají konflikty s překvapivým koncem.

Pevnost nebo hospoda?

Bitva u hostince Gravia

Kdy: 8. květen 1821

Počet vojáků: 120 Řeků vs. 8 000 Turků

Řecko začátkem 20. let 19. století úpí pod tureckou nadvládou. Středobodem odboje se stává Peloponés, kde vypuká jedna vzpoura za druhou. Turci si chtějí celou oblast podmanit, a tak na místo vysílají početnou armádu.

Plán: Nadávky a provokace

V čele bojů se ocitá Odysseus Androutsos (1788–1825), povstalecký velitel chce zpomalit turecký postup na Peloponés. Po ruce má asi 150 bojovníků, společně s nimi se usídlí ve stařičkém hostinci Gravia.

Ten stojí v těsné blízkosti cesty, po které turecké vojsko kráčí. Stavení rychle promění na pevnost, polorozbořený plot poslouží jako hradba. Okna a rozlehlou půdu opanují střelci. K hostinci se postupně přiblíží osmitisícové vojsko Omera Vrioniho.

Albánský kapitán v tureckých službách nejdříve posílá do domu vyjednavače. Toho Řekové zabíjí a ještě soupeře počastují několika nadávkami. Turky to rozzuří a nerovnoměrná bitva začíná.

Androustos ale útok odrazí, zatímco Vrioni řeší co dál, muži v hostinci si neodpustí další provokaci. Nad domem zavlaje řecká vlajka. Druhé kolo trvá pouhých 20 minut, poté je okolí stavení nasáklé krví tureckých vojáků!

Jejich druhové se utáboří nedaleko a čekají na dělostřelectvo, které má budovu srovnat se zemí. Řekové na nic nečekají a pod rouškou tmy utíkají. Během nerovného boje umírá přes 300 Turků, jejich protivníci pohřbí na 6 svých spolubojovníků.

Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Hostinec u vesnice Gravia se stal svědkem mimořádné události.(Zdroj: Athanasios Toumpas / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

David a Goliáš

Bitva u Tolvajärvi

Kdy: 12. prosinec 1939

Počet vojáků: 4 000 Finů vs. 20 000 Sovětů

Setkání Davida a Goliáše, přesně tak vypadá konflikt mezi Finskem a Sovětským svazem. Díky tomu Stalin (1878–1951) nabývá dojmu, že celou operaci Rudá armáda smázne v krátkém časovém horizontu. Krutá mýlka, Finové jsou totiž na válku dobře připravení.

Přízraky z mlhy

Zdánlivá materiální převaha sovětské strany ale není tak jasná. Ve vybavení chybí například lyže, a ty jsou v zasněžené krajině potřeba jako sůl! Nedaleko vesničky Tolvajärvi, která shodou okolností dnes patří Rusku, stojí jen finská polní kuchyně.

Sověti se chtějí dostat k důležité železnici, a tak vytipují právě místo nedaleko zmíněné vísky. „Snadný cíl,“ myslí si, a tak postup na několik hodin zastaví.

Do oblasti se rychle stáhnou finské jednotky pod vedení Paava Talvely (1897–1973), který rozhodne, že Sověty obklíčí přes dvě zamrzlá jezera. Počasí hraje do karet menšímu vojsku, a tak Finové na nic nečekají.

Kvůli špatné viditelnosti nemůže do bitvy zasáhnout letectvo, rozbahněný terén pro změnu zastaví tanky. Rudá armáda se ocitá pod palbou, snaží se bránit, ale nemá šanci a vydává se na ústup.

Na promrzlé zemi zůstává ležet na 5 000 sovětských vojáků, vedle toho Finové ztrácí pouze 150 mužů. Vítězství má obrovský vliv na morálku obou armád, jako bonus Sověti svému soupeři nechávají několik tanků.

Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Sovětská armáda se těšila na finskou jednohubku. Se zlou se ale potázali.(Zdroj: Antitila / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Thermopyly 20. století

Bitva o Longewalu

Kdy: 4. – 7. prosinec 1971

Počet vojáků: 120 Indů vs. 4000 Pákistánců

Indie zažívá horké chvilky, protože na východě země vrcholí boj o bangladéšskou nezávislost. Na opačné straně se do konfliktu přimotávají také pákistánské síly.

No pasarán!

V nočních hodinách slyší hlídka, která operuje v pohraniční oblasti Longewala, zvuky obrněných vozidel. Velitel má jen dvě možnosti, buď bude čelit jasné přesile a vyčká na posily, nebo uteče. Velí asi 120 mužům, aby zůstali na pozicích.

Využívá všeho, co má po ruce. Nechá dokonce umístit značky, které upozorňují na skryté výbušniny, přestože se na místě žádné miny nenachází. Pákistánci, jejichž síla čítá na 4 000 vojáků a přes 40 tanků, zaútočí krátce po poledni.

Během střelby usmrtí na pět velbloudů. Jenže agresorovi brzo dochází dech, těžká technika doplácí na nevhodný terén. Indové rovněž využijí prakticky nulové pákistánské letecké podpory a vysílají do akce své čtyři stíhačky.

Důležitou oblast udrží a drtivě zvítězí. O život přichází dva vojáci, druhá strana napočítá přes 200 mrtvých.

Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Jedna ze stíhaček, kterou Indové použili proti Pákistáncům.(Zdroj: Ayush / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Foto: wikimedia.commons (Zdroj: Gustave Doré / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Nablýskaní krasavci: 5 legendárních mečů historie
Nebýt jich, dějiny by třeba vypadaly úplně jinak. Zbraně s nablýskaným ostřím se však navždy zapíší do historie. Některé umí přeseknout železo, další se pro změnu dostávají až na vlajky států. Jedno ale mají společné – jejich osud obepíná mlha tajemství. Excalibur Zajímavost: Záře čepele oslepí protivníky Slavnějšího zástupce bychom ve světě mečů pohledali. Vlastníkem je […]
Historie
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je […]
Historie
Henry Ford: Vizionář i podivín
Rok 1875 je pro dvanáctiletého mladíka víc než významný. Ne že by viděl premiéru opery Carmen, ani není svědkem okamžiku, kdy první Angličan přeplave kanál La Manche. Kdepak: dostane kapesní hodinky a vidí první parní traktor. Díky hodinkám se naučí jemnou mechanickou práci, když je rozebírá a skládá. Během pár měsíců opravuje hodinky všem sousedům. […]
Historie
Beton, ocel a chlad! Evropské valy, které měly zabránit válce
Jatka první světové války, a zvláště nasazení kulometů zcela proměnily vojenské a strategické myšlení. Většina evropských států v meziválečném období začala budovat systémy hraničních opevnění, které měly potenciálního útočníka zastavit. Jenže, každá válka je zcela jiná než ta předchozí. Obranné taktiky nepočítaly se strategií bleskové války a masivního nasazení letectva nebo s postupem z nečekaných míst… 1. […]
reklama
historie
Franklinova expedice: Kanibalismus, olovo i tubera
Už chvíli po 14. narozeninách slouží Královskému námořnictvu. V letech 1801 až 1803 míří pod vedením úspěšného mořeplavce Matthewa Flinderse (1774–1814) ke břehům Austrálie, aby zažil její vůbec historicky první obeplutí a identifikování ji coby kontinentu.   21. října 1805 se hrdinně účastní poslední velké námořní bitvy plachetnic u Trafalgaru a v letech 1819 až […]
Středověká hradiska: Klidná místa v neklidných dobách
Období raného středověku nepatřilo právě k nejklidnějším. Nájezdy na nepřítelovo území byly v té době běžnou záležitostí, a tak se tehdy budovaná hradiska v podstatě stávala jedinými bezpečnými útočišti. Hrozbu představovali nejen kočovní Avaři z jihu a francká vojska na západě, ale poměrně často mezi sebou bojovala i slovanská knížata. V povodí řek Moravy, Labe […]
Poeta laureatus: Básníci ve službách státu píší za sud vína!
Celá země se noří do smutku, protože přišla o svou milovanou královnu. Zatímco obyčejní lidé začnou nosit květiny a svíčky před Buckinghamský palác, Simon Armitage usedá k bílému papíru – čeká ho jedna z nejtěžších výzev v životě. Starodávně znějící titul už dnes po světě moc nenajdeme. Přežívá zejména ve Velké Británii, kde literáti píší básně, které oslavují […]
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
reklama
věda a technika
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
Před čím varoval Stephen Hawking?
Globálně nejznámější vědec přelomu 20. a 21. století? Bezesporu Stephen Hawking. Snad existovali i významnější badatelé než tento britský fyzik, ale z Hawkinga se stala doslova vědecká celebrita. Kromě jeho nesporné geniality si jej média všímala i kvůli jeho nemoci. Zatímco tělo Stephena Hawkinga bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a neschopné řeči, vědcův […]
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz