Domů     27. června 1988: Strojvůdce na pařížském nádraží zachránil desítkám lidí život. Sám zahynul
27. června 1988: Strojvůdce na pařížském nádraží zachránil desítkám lidí život. Sám zahynul
8.12.2021

Byl večer 27. června 1988, asi 19 hodin a 10 minut. Na pařížském nádraží Gare de Lyon se zničehonic rozječel v kabinách strojvůdců poplašný systém.

Jedním z těch, které zastavil v plánovaném odjezdu, byl i strojvůdce André Tanguy, který s plným příměstským vlakem mířil do Melunu.

Tanguy nevěděl, co se stalo, a marně se to pokoušel zjistit. Náhle ale uviděl něco, z čeho mu ztuhla krev v žilách. Na jeho kabinu se řítil jiný neovladatelný vlak.

NEPOZORNÁ CESTUJÍCÍ A KUPÍCÍ SE CHYBY

Co se vlastně toho večera stalo? Všechno to začalo na úplně jiném místě zhruba před čtyřiceti minutami.

Několik kilometrů před nádražím použila cestující záchrannou brzdu, aby mohla vystoupit ve stanici, kde vlak s přechodem na letní jízdní řád přestal zastavovat.

Pařížské nádraží Gare de Lyon. FOTO: Marie Thérèse Hébert & Jean Robert Thibault, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Pařížské nádraží Gare de Lyon. FOTO: Marie Thérèse Hébert & Jean Robert Thibault, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Protože vzduchové brzdy byly zablokované, museli strojvedoucí Daniel Saulin a průvodčí Jean Charles Bovée vystoupit a vrátit je do normálního stavu a znovu natlakovat, aby mohli pokračovat.

Když ale Saulin brzdy uvolňoval, nechtíc přitom uzavřel ventil za prvním vagonem a vyřadil tím z provozu potrubí tlakující brzdy v ostatních sedmi. Ani on, ani Bovée si toho nevšimli.

Brzdy však byly stále zablokované. Byla to bezpečnostní pojistka právě pro případ, že je uzavřený ventil, aby vlak nemohl vyjet bez fungujících brzd.

Saulin se ale domníval, že v potrubí jednoduše zůstal přebytek vzduchu, který je dál blokuje, a všechny postupně vypustil. Tím je sice uvolnil, ale přišel i o tu část brzdné síly, která v nich zbyla, a od té doby fungovaly jen brzdy v prvním vagonu.

Protože vlak nabral značné zpoždění, dostal Saulin pokyn, aby na poslední zastávce nezastavoval a zamířil rovnou na nádraží Gare de Lyon. Tím přišel o možnost zjistit, že mu brzdy nefungují, a zastavit vlak včas.

Při příjezdu na nádraží totiž projíždí klesáním a samovolně nezastaví, naopak ještě nabere rychlost.

Teprve necelé tři kilometry před nádražím, když chtěl Saulin začít brzdit, zjistil, že to skoro nejde. Okamžitě varoval operační středisko na nádraží a po několika marných pokusech začal spolu s Bovéem nahánět cestující do zadní části vlaku.

Na nádraží mezitím okamžitě zastavili všechny vlaky, ale automatický systém, který přepnul návěstidla, také vymazal automatické nastavení výhybek, které mělo Saulinův vlak poslat na prázdné nástupiště.

Výhybky zůstaly v původní poloze a nasměrovaly vlak řítící se rychlostí sedmdesát kilometrů za hodinu na druhé nástupiště – přímo na vlak Andrého Tanguye.

ZACHRÁNIL DESÍTKY ŽIVOTŮ

Tanguy stále neměl tušení, co se děje – přes řvoucí alarm se nemohl dovolat do operačního střediska. Jakmile uviděl, co se na něj řítí, zapnul rozhlas a nařídil cestujícím, aby se okamžitě dostali ven z vlaku.

To opakoval bez ustání až do chvíle, než do jeho kabiny narazil Saulinův vlak. Zachránil tím desítky životů, protože mnohým cestujícím se podařilo uniknout včas.

Tanguye však náraz 300 tun vážící soupravy okamžitě zabil, stejně jako dalších 55 lidí v prvních vagonech.

V Saulinově vlaku vyvázla většina cestujících jen s lehkým zraněním. Díky tomu, že se všichni stačili přesunout do posledního vagonu,  náraz, který rozmetal na kusy Tanguyův vlak, pocítili jen minimálně.

Takto přibližně vypadal Saulinův vlak. FOTO: Romain Martin, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Takto přibližně vypadal Saulinův vlak. FOTO: Romain Martin, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Jednalo se i tak o nejhorší nehodu v regionu kolem hlavního města od založení státem řízené vlakové společnosti v roce 1938. Při následném vyšetřování bylo odhaleno mnoho chyb – Saulin například úplně zapomněl na existenci záložního elektrického brzdného systému a při nouzovém volání neidentifikoval svůj vlak.

Na operačním stanovišti měli udělat vše pro to, aby vlak identifikovali a odklonili, ale ani to se nestalo – měli plné ruce práce s voláním jiných strojvedoucích, kteří byli přinuceni zastavit a zjišťovali, co se děje.

A konečně, Tanguyův vlak byl přeplněný, protože měl zpoždění kvůli průvodčímu, který nedorazil včas.

Při soudním procesu byl Saulin odsouzen ke čtyřletému trestu, ale propuštěn byl už po půl roce po odvolacím procesu. Na jeho podporu vstoupili ostatní strojvůdci a revizoři do stávky.

Udělal sice podle nich strašnou chybu, když si neuvědomil, že vyřadil brzdy, ale za tragédií podle nich stála kombinace mnoha faktorů.

Nakonec byly tresty sníženy, když se prokázalo, že brzdové ventily na splašeném vlaku neodpovídaly normám a nebyly dobře zajištěné proti neúmyslnému zavření ani proti úmyslné sabotáži.

André Tanguy, který obětoval život a místo pokusu o vlastní záchranu do poslední chvíle nabádal cestující, aby utekli do bezpečí, je v celé Francii dodnes vnímán jako tragický hrdina nejstrašnější železniční nehody v dějinách Paříže.

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
Historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od