Domů     27. června 1988: Strojvůdce na pařížském nádraží zachránil desítkám lidí život. Sám zahynul
27. června 1988: Strojvůdce na pařížském nádraží zachránil desítkám lidí život. Sám zahynul
8.12.2021

Byl večer 27. června 1988, asi 19 hodin a 10 minut. Na pařížském nádraží Gare de Lyon se zničehonic rozječel v kabinách strojvůdců poplašný systém.

Jedním z těch, které zastavil v plánovaném odjezdu, byl i strojvůdce André Tanguy, který s plným příměstským vlakem mířil do Melunu.

Tanguy nevěděl, co se stalo, a marně se to pokoušel zjistit. Náhle ale uviděl něco, z čeho mu ztuhla krev v žilách. Na jeho kabinu se řítil jiný neovladatelný vlak.

NEPOZORNÁ CESTUJÍCÍ A KUPÍCÍ SE CHYBY

Co se vlastně toho večera stalo? Všechno to začalo na úplně jiném místě zhruba před čtyřiceti minutami.

Několik kilometrů před nádražím použila cestující záchrannou brzdu, aby mohla vystoupit ve stanici, kde vlak s přechodem na letní jízdní řád přestal zastavovat.

Pařížské nádraží Gare de Lyon. FOTO: Marie Thérèse Hébert & Jean Robert Thibault, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Pařížské nádraží Gare de Lyon. FOTO: Marie Thérèse Hébert & Jean Robert Thibault, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Protože vzduchové brzdy byly zablokované, museli strojvedoucí Daniel Saulin a průvodčí Jean Charles Bovée vystoupit a vrátit je do normálního stavu a znovu natlakovat, aby mohli pokračovat.

Když ale Saulin brzdy uvolňoval, nechtíc přitom uzavřel ventil za prvním vagonem a vyřadil tím z provozu potrubí tlakující brzdy v ostatních sedmi. Ani on, ani Bovée si toho nevšimli.

Brzdy však byly stále zablokované. Byla to bezpečnostní pojistka právě pro případ, že je uzavřený ventil, aby vlak nemohl vyjet bez fungujících brzd.

Saulin se ale domníval, že v potrubí jednoduše zůstal přebytek vzduchu, který je dál blokuje, a všechny postupně vypustil. Tím je sice uvolnil, ale přišel i o tu část brzdné síly, která v nich zbyla, a od té doby fungovaly jen brzdy v prvním vagonu.

Protože vlak nabral značné zpoždění, dostal Saulin pokyn, aby na poslední zastávce nezastavoval a zamířil rovnou na nádraží Gare de Lyon. Tím přišel o možnost zjistit, že mu brzdy nefungují, a zastavit vlak včas.

Při příjezdu na nádraží totiž projíždí klesáním a samovolně nezastaví, naopak ještě nabere rychlost.

Teprve necelé tři kilometry před nádražím, když chtěl Saulin začít brzdit, zjistil, že to skoro nejde. Okamžitě varoval operační středisko na nádraží a po několika marných pokusech začal spolu s Bovéem nahánět cestující do zadní části vlaku.

Na nádraží mezitím okamžitě zastavili všechny vlaky, ale automatický systém, který přepnul návěstidla, také vymazal automatické nastavení výhybek, které mělo Saulinův vlak poslat na prázdné nástupiště.

Výhybky zůstaly v původní poloze a nasměrovaly vlak řítící se rychlostí sedmdesát kilometrů za hodinu na druhé nástupiště – přímo na vlak Andrého Tanguye.

ZACHRÁNIL DESÍTKY ŽIVOTŮ

Tanguy stále neměl tušení, co se děje – přes řvoucí alarm se nemohl dovolat do operačního střediska. Jakmile uviděl, co se na něj řítí, zapnul rozhlas a nařídil cestujícím, aby se okamžitě dostali ven z vlaku.

To opakoval bez ustání až do chvíle, než do jeho kabiny narazil Saulinův vlak. Zachránil tím desítky životů, protože mnohým cestujícím se podařilo uniknout včas.

Tanguye však náraz 300 tun vážící soupravy okamžitě zabil, stejně jako dalších 55 lidí v prvních vagonech.

V Saulinově vlaku vyvázla většina cestujících jen s lehkým zraněním. Díky tomu, že se všichni stačili přesunout do posledního vagonu,  náraz, který rozmetal na kusy Tanguyův vlak, pocítili jen minimálně.

Takto přibližně vypadal Saulinův vlak. FOTO: Romain Martin, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Takto přibližně vypadal Saulinův vlak. FOTO: Romain Martin, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Jednalo se i tak o nejhorší nehodu v regionu kolem hlavního města od založení státem řízené vlakové společnosti v roce 1938. Při následném vyšetřování bylo odhaleno mnoho chyb – Saulin například úplně zapomněl na existenci záložního elektrického brzdného systému a při nouzovém volání neidentifikoval svůj vlak.

Na operačním stanovišti měli udělat vše pro to, aby vlak identifikovali a odklonili, ale ani to se nestalo – měli plné ruce práce s voláním jiných strojvedoucích, kteří byli přinuceni zastavit a zjišťovali, co se děje.

A konečně, Tanguyův vlak byl přeplněný, protože měl zpoždění kvůli průvodčímu, který nedorazil včas.

Při soudním procesu byl Saulin odsouzen ke čtyřletému trestu, ale propuštěn byl už po půl roce po odvolacím procesu. Na jeho podporu vstoupili ostatní strojvůdci a revizoři do stávky.

Udělal sice podle nich strašnou chybu, když si neuvědomil, že vyřadil brzdy, ale za tragédií podle nich stála kombinace mnoha faktorů.

Nakonec byly tresty sníženy, když se prokázalo, že brzdové ventily na splašeném vlaku neodpovídaly normám a nebyly dobře zajištěné proti neúmyslnému zavření ani proti úmyslné sabotáži.

André Tanguy, který obětoval život a místo pokusu o vlastní záchranu do poslední chvíle nabádal cestující, aby utekli do bezpečí, je v celé Francii dodnes vnímán jako tragický hrdina nejstrašnější železniční nehody v dějinách Paříže.

Foto: Creative Commons
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h