Domů     1962: Svět na pokraji jaderné apokalypsy
1962: Svět na pokraji jaderné apokalypsy
6.3.2025

Zřejmě nikdy svět nebyl tak blízko ke kompletnímu zničení jako na podzim roku 1962. Druhá polovina října byla skutečně horká, jaderné střely již byly odjištěny a připraveny zasáhnout svůj cíl…

V říjnu 1962 si americký prezident John F. Kennedy v Oválné pracovně Bílého domu prohlíží fotografie. Ovšem nejsou to snímky z nějakého rodinného alba, nýbrž jasný důkaz, že Sovětský svaz buduje na Kubě raketové základny.

Na Kubě, která je jen kousek od amerického pobřeží. Balistické střely středního doletu tak mohly zasáhnout New Orleans, Houston, Washington nebo Dallas. Americká administrativa zaujme vůči Sovětům tvrdý postoj. Svět se dostává na pokraj jaderné války.

Jak se zbavit Fidela?

V roce 1959 se moci na Kubě, tedy v podstatě na „americkém zadním dvorku“, ujal mladý revolucionář Fidel Castro. Ze začátku váhal, jak by měl vypadat jím nastolený nový režim. Postupem času se ale stále více přikláněl k Sovětům.

Znárodnil americký majetek, což Američany znepokojilo, a tak hledali cesty, jak se nepohodlného Castra zbavit. Pokus o invazi jednotek kubánských exulantů v Zátoce sviní však v roce 1961 skončil naprostým fiaskem.

Jaké byly důsledky Karibské krize? Mezi Kremlem a Bílým domem byla zavedena Horká linka, skrze kterou mohli představitelé obou zemí konzultovat svoje kroky.
Jaké byly důsledky Karibské krize? Mezi Kremlem a Bílým domem byla zavedena Horká linka, skrze kterou mohli představitelé obou zemí konzultovat svoje kroky.

Čtyřiadvacátého května 1962 Nikita Chruščov nařídil tajné rozmístění raket na Kubě. Jednalo se o 24 odpalovacích ramp SS-4 (36 raket s doletem 2000 kilometrů) a 16 ramp SS-6 (24 raket s doletem 4 500 kilometrů).

Americké tajné služby v tomto ohledu selhaly, až v srpnu získala CIA indicie, že se na Kubě děje cosi podezřelého.

Ježek v kalhotách

Do poloviny října se Američanům před nosem podařilo Sovětům na Kubu dostat nejen rakety a vybavení, ale také více než 40 000 vycvičených a vyzbrojených vojáků.

Chruščov byl hrdý na svůj plán „zasunuť ježa Amerikancam v štany“, tedy strčit Američanům ježka do kalhot.

Když americká špionážní letadla odhalila na Kubě nejen přítomnost raket, ale i vojsk na Kubě, Kennedymu se hrůzou zježily vlasy. Okamžitě svolal svůj štáb, vědom si toho, že americký výstražný systém oblast Karibiku vůbec nepokrývá.

Co v danou chvíli dělat? Generálové z Pentagonu argumentovali tím, že USA mají v raketách převahu 8 : 1. Je tedy třeba toho využít a sovětské základny zničit silou.

Kennedy se ale nakonec přiklonil k názoru, že Moskva musí dostat příležitost z celé ošidné záležitosti vycouvat.

Blokáda, či karanténa?

18. října se Kennedy sešel se sovětským ministrem zahraničí Andrejem Gromykem. Sovětský představitel jen mlžil. Konstatoval, že Sovětský svaz Kubě pouze pomáhá s modernizací zemědělství a Kubě poskytuje jen malé množství obranných zbraní. O raketách na této schůzce kupodivu nepadlo jediné slovo.

O čtyři dny později Kennedy vystoupil v televizi. V emotivním projevu oznámil národu, že Sovětský svaz na Kubě rozmístil rakety schopné nést jaderné hlavice. Zároveň vyhlásil, že Kuba bude podrobena americké karanténě.

„Blokáda je termínem války a cílem karantény byl přesný opak,“ vysvětlil tehdejší americký ministr obrany Robert McNamara.

Vyhlaste pohotovost!

Tak se kolem Kuby uzavřel kruh tvořený americkými plavidly a letadly. K němu se pomalu přibližovaly sovětské lodě a ponorky převážející další náklad.

Ve Spojených státech propukala panika, lidé zkupovali zásoby a schovávali se do trvalých i provizorních protijaderných krytů.

Noc z 24. na 25. října byla kritická. Nad Atlantikem se to hemžilo americkými bombardéry B-52, B-47 a B-58. Sila raket s jadernými hlavicemi byla otevřena, posádky na základnách dostávaly tajné kódy k odpálení střel.

Vojáci přespávali v uniformách a se zbraní v ruce. Pro americké letectvo byl vyhlášen stupeň DEFCON 2. Stupeň DEFCON 1 pak už znamená válku. Situaci vyostřil i Chruščov svým prohlášením, že jeho lodě žádná karanténa nebo blokáda nezastaví…

Brutální matematika

Kennedy i Chruščov byli naštěstí natolik při smyslech, že si dokázali uvědomit, do jaké zkázy se svět žene. Nakonec dal Chruščov 25. října pokyn k zastavení sovětských lodí. Pět minut před půl jedenáctou si celý svět mohl oddechnout.

Aby si sovětský vůdce zachoval tvář, vznesl dva požadavky: USA slíbí, že Kubu nenapadnou a zároveň zruší své raketové základny v Itálii a Turecku. Američané poslali po ministru zahraničí Deanu Ruskovi souhlas.

Zdálo se, že vše je na dobré cestě, ale o dva dny později znovu přituhlo. Nad Kubou byl sestřelen americký špionážní letoun Lockheed U-2, jeho pilot major Rodolf Anderson, Jr. zahynul.

Zároveň se sovětská ponorka s jadernými zbraněmi na palubě pokusila dostat skrze blokádu. Americký torpédoborec USS Beale na ni svrhl hlubinnou nálož. Ta explodovala a posádka ponorky si myslela, že válka právě začala. Naštěstí ponorka své zbraně neodpálila a místo toho se vynořila nad hladinu.

McNamara byl jednou z klíčových postav během studené války a jeho portrét pochází z ledna 1961
McNamara byl jednou z klíčových postav během studené války a jeho portrét pochází z ledna 1961

Použijte všechny síly!

Situace se přiostřovala. „Začne skutečná válka, ve které zemřou miliony Američanů a Rusů. Situace se může vymknout kontrole, a to s nezvratnými důsledky,“ varoval ministr spravedlnosti Robert Kennedy sovětského velvyslance ve Washingtonu Dobrynina.

V pohotovosti byli i Sověti. „Pro případ úderu amerického letectva na naše zařízení bylo rozhodnuto použít všechny dostupné protiletecké síly,“ zní v příkazu, který dostal tehdejší velitel sovětských sil v Havaně generál Isa Plijev.

Sovětská strana se navíc potýkala s komunikačními problémy, takže Chruščov měl jen velmi slabou kontrolu nad svými jednotkami na Kubě. Jaderné střely byly pod kontrolou obyčejného majora.

Fidel Castro neskrývá zklamání

Kreml i Bílý dům nakonec kompromisní návrh o stažení raket z Kuby resp. z Turecka odsouhlasily. Hned 28. října začali Sověti na ostrově doutníků a třtiny s demontáží svých zařízení.

Celý svět si mohl oddechnout, studená válka sice pokračovala, nepřerostla však v jadernou apokalypsu.

Jeden muž byl však z celého vývoje zklamán: Fidel Castro. Ten doufal, že SSSR na USA zaútočí, třeba i jadernými zbraněmi. Naštvaný vůdce kubánské revoluce v zápalu vzteku rozbil několik sklenic a zrcadel.

„Castro nám v dopise napsal, abychom sami jako první zahájili atomovou válku. Zřejmě vůbec nemá představu o tom, co to je termonukleární válka, co to jsou atomové zbraně,“ postěžoval si 30. října Nikita Chruščov.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.cubanmissilecrisis.org, www.history.com, www.nationalgeographic.com
Úvodní foto: wikipedia, Clam15, volné dílo, FOTO 2: wikipedia, Cecil Stoughton, Bílý dům, volné dílo, FOTO 3: wikipedia,Oscar Porter, volné dílo
Související články
Historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Historie
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
reklama
věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
svět zločinu
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz