Čas dovolených je tu! EpochaPlus.cz vám přináší několik prázdninových tipů na knížky, které by neměly uniknout vaší pozornosti…
1.
Lidé lesních stínů
AUTOR: MARTIN KUŠKA
Dramatický příběh z křivoklátských lesů z dob, kdy ještě nebyly takové, jaké je známe dnes…
Dramatická sonda do křivoklátského venkova druhé poloviny 19. století. Románově zpracovaná kniha letmo navazuje na části úspěšné autorovy fotoknihy „Křivoklátsko – cesta do duše krajiny“.
Je inspirována jak skutečnými střety mezi pytláky a lesním personálem, tak životem uhlířů a proměnou venkovské společnosti v době před velkou hospodářskou krizí v roce 1873. Syrově zachycený děj, vzdávající hold zapomenutým časům a řemeslům, se z velké části drží faktických historických souvislostí.
Zavádí čtenáře do lesů v okolí Karlovy Vsi, Broum, Nového Jáchymova, Roztok, Křivoklátu, Skryjí nebo na hrad Týřov a skalnaté svahy nad Úpořským údolím.
Některé lokace zůstaly dodnes téměř stejné, jiné v tehdejší podobě zanikly, ale příběh je nechává znovu oživnout.
Vydalo nakladatelství Machart
2.
Vlaky
AUTOR: LUCIE HÁŠOVÁ TRUHELKOVÁ
Od parních lokomotiv po nejmodernější vlaky. Dobrodružná jízda dějinami železniční dopravy.
Kdysi dávno usedla na koleje první lokomotiva a svůj náklad do cíle odvezla podobnou rychlostí, jako když jdete na procházku. O dvě století později už se po celém světě běžně proháněly vlaky rychlostí mnoha stovek kilometrů v hodině. Jak k tomu došlo?
To zjistíte v této velkolepě ilustrované publikaci. Najdete v ní ty nejzajímavější vlaky: obrovskou parní lokomotivu Big Boy, vznešený Orient Express, posunovací lokomotivu nebo třeba japonský Šinkansen. Tak honem nasedat, tohle si nemůžete nechat ujet!
Vydalo nakladatelství Albatros
3.
Najväčšie záhady a mystériá Slovenska 3
AUTOŘI: MILOŠ JESENSKÝ A PETR KOUTSKÝ
Slovensko je země plná záhad a mrazivých příběhů. Tajemná místa s nevysvětlitelnými úkazy, fragmenty krvavé historie, nebo zvěsti o bájných bytostech a magických předmětech představují nekončící zdroj mystérií.
Mohli se v zemi pod Tatrami pohybovat vlkodlaci a draci? Tušili jste, že vražedkyně Anna Rosina patřila do stejné okultní sekty jako Čachtická paní? Že dcera egyptského faraóna byla zřejmě pochována na Slovensku?
Nebo že se v Urbanově věži v Košicích zjevují duchové? Ve výpravné obrázkové knize si můžete přečíst i o dalších fascinujících záhadách, na které nezapomenete!
Vydalo nakladatelství Príroda. Ke koupi na Martinus.cz
4.
Houbové pohádky
AUTOR: JANA BUREŠOVÁ
Pohádky ukryté v jehličí
Devatenáct krátkých pohádek, kde se děti seznámí s houbami jedlými, nejedlými i jedovatými. Díky názorným obrázkům poznají křemenáče, pýchavku, bedlu, muchomůrku červenou, klouzky, ryzce, václavky a mnohé další známé a u nás rozšířené druhy. Bohatě ilustrované pohádky s dobrým koncem.
Vydalo nakladatelství Albatros
5.
Ostravský páter (Mystéria 2)
AUTOR: MAREK SKŘIPSKÝ
Na Ostravsku se dějí věci! Velká hospodářská krize žene z lesů vlky… A kdyby jen vlky! Taky vlchovce, hydrony, rusalky; stvůry i nadpřirozené bytosti. S těmi si ovšem místní služebník Boží a tajný agent Opus Dei, kněz Josef Bronský, dovede poradit. A stejně tak i s různými kultisty a satanisty…
Má přece zastání v Matce Církvi, která za ním stojí. Jenomže, když máte někoho v zádech, nemusí to být vždy zrovna výhoda… Připravte se na prvorepublikové četnické příběhy okořeněné notnou dávkou paranormálna a tajemna!
Vydalo nakladatelství Straky na vrbě
6.
Jan Potocki: Dobrodružství Alfonse van Worden
Klasika evropské fantastiky.
Mladý důstojník se ve Španělsku poloviny 18. století setkává s oběšenci, kteří ožívají, prožívá milostné noci se dvěma muslimskými sestrami, které jsou a nejsou přízraky, ocitá se na hradě kabalisty, v chýši, kterou obývá poustevník a šílený pasák koz, i před tribunálem Svaté inkvizice.
Rukopis nalezený v Zaragoze inspiroval romantika Charlese Nodiera, ukázku z něj zařadil do antologie evropské fantastiky Italo Calvino a knihu chtěl zfilmovat Luis Bunuel.
Podle Rukopisu nalezeného v Zaragoze přeložil, převyprávěl a doslovem opatřil Petr Motýl.
Vydalo nakladatelství Malvern
7.
Čas růže
AUTOR: VĚRA MERTLÍKOVÁ
Vidět Neapol a zemřít. To je kolem roku 1480 opravdu snadné.
Avšak proč věšet hlavu? Přistupte blíž, pánové a dámy! Božská komedie začíná! Kdo koho dneska zabije? Kdo získá magickou korunu z trnů a růží? Kdo se postaví hrůzám z nočních můr? A kdo si vytáhne výhru nejvyšší – opravdovou lásku?
Přichází Čas Růže. Čas bolesti, krásy i nebývalých zázraků. Čas, kdy se dotkneš hvězd. A můžeš pít z číše života do dna!
Brána dávných časů se právě otvírá a pro lásku se snadno umírá. Tohle zná každý, kdo se ráno budí v náručí milenky anebo s dýkou v hrudi.
Láska a smrt, dvě strany jedné mince. Tu není, brachu, místo pro cizince! Jsi šejdíř, rváč či dívka nevinná? Vítá tě Neapol a její Rodina!
Překrásné ženy, stateční muži, jen zastav ten čas trnů a růží, ve víru tance miluj naposled, zachraň svou lásku a s ní celý svět.
Někdy je něžná, jindy na zabití. Došels až k pramenům a poznal taje bytí. Teď zvedni zrak k nebi v tichém údivu. Chci vidět Neapol – a zůstat naživu!
Vydalo nakladatelství Straky na vrbě
8.
Až na kost
AUTOR: MILAN HRABAL
Nestává se často, aby se na světě objevila takhle tenká, přístupná a působivá kniha básní. Vešel se do ní velký kus života básníka Milana Hrabala (1954), který žije ve Varnsdorfu a píše o tzv. obyčejných věcech.
Jeho knížku Až na Kost, nyní v obnovené premiéře vydalo nakladatelství Dauphin. Nemluví se v ní o žádných nedosažitelných věcech. Je to výbor básní o lásce, o ztrátě, o bolesti i o radosti, o krajině, zkrátka o tom, co nám všem přináší náš život.
Není to ale sbírka naivní, Hrabal nepíše primitivně. Pozorný čtenář nalezne ve sbírce tohoto znalce češtiny (a pozor také lužické srbštiny!) ozvěny nejmilovanějších básníků české tradice. Hrabal jim vzdává hold nenápadně, něžně a naprosto přesvědčivě.
Najít jednu krátkou ukázku je vůči němu neuvěřitelně nefér. Přesto to zkusme:
Rodný dům
Námi
tiše prorůstán
Dům
k jehož základům
táta se znovu shýbá
k skulinkám času
mezi kameny
Když jsem byl tak malý
že jsem snadno dosáhl
tamtéž
objevil jsem
třpytivou plástev slídy
zrcátko
v němž jsem tehdy
nikoho nepoznal
Vydalo nakladatelství Dauphin
9.
Velká matka. Fenomenologie ženských forem nevědomí
AUTOR: ERICH NEUMANN
Tato přelomová a dnes již klasická kniha zkoumá Velkou matku jako prvotní obraz lidské psychiky.
Renomovaný analytický psycholog Erich Neumann zde čerpá z rituálů, mytologie, umění a záznamů snů a fantazií, aby prozkoumal, jak byl tento archetyp navenek vyjádřen v mnoha kulturách a obdobích od pravěku.
Ukazuje, jak byla žena reprezentována jako bohyně, monstrum, brána, strom, měsíc, slunce, loď a každé zvíře od hadů po ptáky.
Vydalo nakladatelství Malvern
10.
Zednáři, Masaryk, katolíci: Trnitá cesta od nenávisti k dialogu
AUTOŘI: CTIRAD VÁCLAV POSPÍŠIL, JAN SUŠER, VERONIKA ŘEHÁKOVÁ
Monografie je výsledkem mnohaleté badatelské práce, jejíž hlavní autor – renomovaný teolog prof.
Ctirad Václav Pospíšil – přiznává, že sám musel projít dlouhou trnitou cestou od strachu ze zednářů k odhalení skutečného stavu věcí, tedy k určitému druhu osvobození.
Spolu s kolegy Veronikou Řehákovou a Janem Sušerem nyní chtějí stejnou cestou provést i čtenáře. Jedná se o první takový počin v dějinách české katolické teologie a historiografie od obrození po současnost.
Vydalo nakladatelství Machart