Skip to content

10 odhalených pravd a mýtů o depresi

Deprese se alespoň jednou za život vyskytne u každého pátého člověka na Zemi. Stres nebo splín, kterým všichni čas od času trpíme, ale depresí není. Jak to tedy s depresí je doopravdy?

Dá se překonat aktivitou

Nedá. Deprese není lenost ani obyčejný smutek, ale nemoc. Člověk ponořený ve svých chmurách není schopný prožívat radost, nedokáže se z ničeho těšit.

Depku máme občas každý

Pokud za „depku“ považujeme jen klasickou špatnou náladu, pak ano. Deprese je oproti tomu dlouhodobý stav smutku a apatie, kdy člověk ztrácí sebeúctu a utápí se v sebenenávistných náladách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Léky proti depresi nezabírají ihned, je třeba je brát dlouhodobě, aby se výsledek léčby projevil.
Léky na depresi zaberou hned

Není to pravda. Antidepresiva zabírají až po dvou třech týdnech pravidelného užívání. Musí se pak užívat dál, jinak se deprese vrátí.

Deprese je dědičná

To je do jisté míry pravda. Počet onemocnění u dětí depresivních rodičů je 3krát až 4krát vyšší než v běžné populaci. Aby ale deprese propukla, většinou ji musí něco spustit.

Depresí trpí jen dospělí

Ne, ohrožené jsou i děti. Až do 70. let minulého století se nevěřilo, že by depresí mohly trpět, dnes se ale děti s depresí běžně léčí.

Kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji

Sebevražedné sklony jsou jedním z projevů těžké deprese. Takový člověk potřebuje pomoc. Čím konkrétněji o sebevraždě mluví, tím více hrozí, že se o ni pokusí.

Foto3
Jako ochrana před depresemi mohou sloužit různé meditační techniky, nebo třeba pravidelné cvičení jógy.
Depresi může způsobit štítná žláza

Ano. Hormonální nerovnováha, kterou má na svědomí snížená funkce štítné žlázy, může doopravdy způsobovat poruchy nálad a vyústit až v depresi.

8. Deprese je totéž co stres

Není. Stresem psychologové nazývají reakci organismu na nadměrnou zátěž, stres může být i pozitivní a motivující. Jestliže je ale míra zátěže neúnosná, může stres spustit deprese.

Při depresi pomůže pohyb a lehké jídlo

Samo o sobě nepomůže. Člověk s depresí nemá mnoho energie, a proto by ho okolí nemělo nutit do namáhavých fyzických aktivit. Mnohem víc prospěje krátká procházka nebo výlet. Prospěšná je lehká strava, doporučuje se omezit tuky a zařadit ovoce a zeleninu.

10. Deprese se nikdy nezbavím

Deprese je léčitelná a vyléčitelná, pokud se ale svěříte do rukou odborníka a nebudete ji tajit nebo dokonce zakrývat.

Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Žebříčky
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články