Skip to content
reklama

007 Elements: Bond, hory a baterky

Každý potřebuje v tom svém lidském pinožení nějaký opěrný bod. Jako že vyjde slunce, že plzeňské pivo zůstane nejlepší na světě, že Range Rover nepřestane vyrábět sny na čtyřech. Doba se mění, ale Land Rover bude vždycky dělat Range Rovery jako skvosty.

I za s moderní technikou a baterkami. A tak když středoevropské zastoupení JLR (Jaguar Land Rover) vybíralo místo prezentace nového Range Roveru a Range Roveru plug-in hybrid, koukalo vysoko…

Až na vrcholky Alp. Kdysi měl člověk tendenci Range Rover škatulkovat a instalovat marastu a na lov, teď jediná instalace, která je přípustná, je ta na vrcholek Gaislachkogel, 3048 metrů nad mořem, kam vede nejmodernější lanovka v Evropě.

Tohle místo znáte. Každý ho zná, pokud viděl poslední bondovku Spectre, kde fungovala soukromá Hofflerova klinika, ukrytá na střeše Ötztalských Alp. Ve skutečnosti je to „jen“ prosklená restaurace ice Q, která učarovala režisérovi Samu Mendesovi.

Budova, kterou geniální architekt Johann Obermoser, posadil na vrchol Gaislachkogel, je dost pravděpodobně nejelegantnější a minimalistická horská restaurace v Evropě takhle vysoko posazená. Nemá obdoby, je stejně výjimečná jako obskurní a vlastně i subkulturní ve stylu darebáků z bondovek.

Kolem dokola se rozkládá výhled více než 300 vrcholků Alp a Dolomit a na dohled dávné mumie. „Támhle našli zmrzlého mužíčka Ötziho,“ nasměruje mi pohledem průvodce. Je to asi 10 kilometrů vzdušnou čarou.

V ice Q ani výška 3048 metrů nebrání tomu vyzkoušet to nejlepší z gastronomie – vynikající bílý kaviár, steak tartare nebo bouillabaisse.

Vstupné na instalaci 007 ELEMENTS přijde dospělé na 22 eur, děti na 12 eur.

Ledová krabice

Pár metrů pod restaurací ice Q stojí ve skále zaparkovaný Land Rover Defender a na trochu přívětivějším místě Range Rover Sport SVR, což jsou auta ze zatím poslední bondovky Specter. Nejsou tu náhodou, společnost Jaguar Land Rover vytvořil extraordinérní instalaci – 007 Elements, jde o partnerství stvrzené na tři roky, a jakousi další misi agenta Jejího Veličenstva, protože auta britské automobilky se objevují ve filmech o Bondovi od roku 1983.

Architekt Johann Obermoser vedle ice Q vytvořil další neuvěřitelný příběh, nebetyčně uchvacující budovu zakouslou do masivu. Je to luxus zasazený do permafrostu, kamene a ledu. Rakušané tu několik let stavěli něco mimořádného.

Pracovní týmy se střídaly po týdnu, materiál za neustále bušícího větru sem dopravovaly vrtulníky. Stavaře přivítalo nejhorší počasí za posledních 15 let.

blank
Celkem devět hal na ploše 1300 m² je zakutáno do prostoru přibližně 8500 m3.

Sedm elementů v devíti halách

V roce 2010 museli nahradit starou lanovku, pak se stavěl ice Q, která inspirovala filmaře, a nakonec přišla instalace 007 Elements – stavba z betonu a skla. Skončilo se na jaře 2018. Celkem devět hal na ploše 1300 m² je zakutáno do přibližně 8500 m3 vrcholku Gaislachkogel.

Součástí expozice věnované agentovi Jejího Veličenstva jsou ukázky z filmů, legendární udělátka od Q i nejnovější technologie od Jaguar Land Roveru, a to systémy umělé inteligence a lithium-iontová baterie o výkonu 90 kWh z elektrického modelu Jaguar I-PACE.

Ta byla použita k napájení modelu konceptu vozu C-X75, který byl součástí velké automobilové honičky v Římě v bondovce Spectre.

„Od jedné britské ikony ke druhé. Jsme rádi, že jsme součástí právě 007 elements, speciálního zážitku pro všechny ty, kteří mají rádi Jamese Bonda,“ řekl Mark Cameron, marketingový ředitel automobilky.

blank
Nechybí vybrané lahůdky
Foto: Land Rover, A. Seger, M. Bstieler, R. Wyhlidal
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podivná světla mě svedla z cesty
skutecnepribehy.cz

Podivná světla mě svedla...

Toulala jsem se lesem, když jsem v dálce...
Gliese 581: Výprava do krajů potenciálního života
enigmaplus.cz

Gliese 581: Výprava do krajů...

V rámci postupujících možností dálkového...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Turínské plátno je možná pravé, tvrdí vědec
enigmaplus.cz

Turínské plátno je možná...

Studie slavného náboženského artefaktu, jejíž výsledky...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Klášterec nad Ohří, město pramenů a porcelánu
epochanacestach.cz

Klášterec nad Ohří, město...

Klášterec nad Ohří leží...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha