Skip to content

007 Elements: Bond, hory a baterky

Každý potřebuje v tom svém lidském pinožení nějaký opěrný bod. Jako že vyjde slunce, že plzeňské pivo zůstane nejlepší na světě, že Range Rover nepřestane vyrábět sny na čtyřech. Doba se mění, ale Land Rover bude vždycky dělat Range Rovery jako skvosty.

I za s moderní technikou a baterkami. A tak když středoevropské zastoupení JLR (Jaguar Land Rover) vybíralo místo prezentace nového Range Roveru a Range Roveru plug-in hybrid, koukalo vysoko…

Až na vrcholky Alp. Kdysi měl člověk tendenci Range Rover škatulkovat a instalovat marastu a na lov, teď jediná instalace, která je přípustná, je ta na vrcholek Gaislachkogel, 3048 metrů nad mořem, kam vede nejmodernější lanovka v Evropě.

Tohle místo znáte. Každý ho zná, pokud viděl poslední bondovku Spectre, kde fungovala soukromá Hofflerova klinika, ukrytá na střeše Ötztalských Alp. Ve skutečnosti je to „jen“ prosklená restaurace ice Q, která učarovala režisérovi Samu Mendesovi.

Budova, kterou geniální architekt Johann Obermoser, posadil na vrchol Gaislachkogel, je dost pravděpodobně nejelegantnější a minimalistická horská restaurace v Evropě takhle vysoko posazená. Nemá obdoby, je stejně výjimečná jako obskurní a vlastně i subkulturní ve stylu darebáků z bondovek.

Kolem dokola se rozkládá výhled více než 300 vrcholků Alp a Dolomit a na dohled dávné mumie. „Támhle našli zmrzlého mužíčka Ötziho,“ nasměruje mi pohledem průvodce. Je to asi 10 kilometrů vzdušnou čarou.

V ice Q ani výška 3048 metrů nebrání tomu vyzkoušet to nejlepší z gastronomie – vynikající bílý kaviár, steak tartare nebo bouillabaisse.

Vstupné na instalaci 007 ELEMENTS přijde dospělé na 22 eur, děti na 12 eur.

Ledová krabice

Pár metrů pod restaurací ice Q stojí ve skále zaparkovaný Land Rover Defender a na trochu přívětivějším místě Range Rover Sport SVR, což jsou auta ze zatím poslední bondovky Specter. Nejsou tu náhodou, společnost Jaguar Land Rover vytvořil extraordinérní instalaci – 007 Elements, jde o partnerství stvrzené na tři roky, a jakousi další misi agenta Jejího Veličenstva, protože auta britské automobilky se objevují ve filmech o Bondovi od roku 1983.

Architekt Johann Obermoser vedle ice Q vytvořil další neuvěřitelný příběh, nebetyčně uchvacující budovu zakouslou do masivu. Je to luxus zasazený do permafrostu, kamene a ledu. Rakušané tu několik let stavěli něco mimořádného.

Pracovní týmy se střídaly po týdnu, materiál za neustále bušícího větru sem dopravovaly vrtulníky. Stavaře přivítalo nejhorší počasí za posledních 15 let.

Celkem devět hal na ploše 1300 m² je zakutáno do prostoru přibližně 8500 m3.

Sedm elementů v devíti halách

V roce 2010 museli nahradit starou lanovku, pak se stavěl ice Q, která inspirovala filmaře, a nakonec přišla instalace 007 Elements – stavba z betonu a skla. Skončilo se na jaře 2018. Celkem devět hal na ploše 1300 m² je zakutáno do přibližně 8500 m3 vrcholku Gaislachkogel.

Součástí expozice věnované agentovi Jejího Veličenstva jsou ukázky z filmů, legendární udělátka od Q i nejnovější technologie od Jaguar Land Roveru, a to systémy umělé inteligence a lithium-iontová baterie o výkonu 90 kWh z elektrického modelu Jaguar I-PACE.

Ta byla použita k napájení modelu konceptu vozu C-X75, který byl součástí velké automobilové honičky v Římě v bondovce Spectre.

„Od jedné britské ikony ke druhé. Jsme rádi, že jsme součástí právě 007 elements, speciálního zážitku pro všechny ty, kteří mají rádi Jamese Bonda,“ řekl Mark Cameron, marketingový ředitel automobilky.

Nechybí vybrané lahůdky
Foto: Land Rover, A. Seger, M. Bstieler, R. Wyhlidal
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Děsivé legendy z Jižní Korey: Počítání do sta a sezamová semínka
enigmaplus.cz

Děsivé legendy z Jižní Korey:...

Historky a legendy se vyprávějí...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Uri Geller tvrdí, že v prostorách NASA spatřil trosky UFO a asi i zmražené mimozemšťany
enigmaplus.cz

Uri Geller tvrdí, že v...

Legendární ohýbač lžiček izraelského původu Uri Geller,...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...