Domů     Zvířecí lékaři v akci: Kteří živočichové zachraňují lidské životy?
Zvířecí lékaři v akci: Kteří živočichové zachraňují lidské životy?
10.1.2024

Farmaceutický průmysl chrlí každý rok nové a nové léky, které mají lidem navrátit zdraví. Nevyčerpatelným zdrojem účinných léčiv je ale i příroda sama.

Některá zvířata totiž produkují látky, které sice nejčastěji používají k obraně, případně omráčení kořisti, ale zároveň mohou lidem posloužit i jako léky. Kteří živočichové tedy pomáhají lékařům?

Pijavice

Přelepka: Léčila už ve starověku

Přínos pro člověka: záchrana končetin a kůže

Pijavka lékařská má za sebou hodně bohatou medicínskou historii. FOTO: Karl Ragnar Gjertsen/Creative Commons/CC BY 2.5
Pijavka lékařská má za sebou hodně bohatou medicínskou historii. FOTO: Karl Ragnar Gjertsen/Creative Commons/CC BY 2.5

Už tisíce let používají lidé k léčbě pijavice, najdeme je vyobrazené třeba na staroegyptských památkách. Napoleon Bonaparte kdysi prohlásil, že bez nich nemohou fungovat nemocnice. Pomáhaly dokonce zachraňovat končetiny vojáků během války ve Vietnamu.

Pouštění žilou pomocí pijavic bylo dlouhou dobu hojně využívanou léčebnou metodou, nejvíce prospívalo při vysokém krevním tlaku, své opodstatnění mělo i při léčbě bércových vředů.

Pijavice totiž do rány uvolňovaly protizánětlivý a detoxikační hirudin, který poskytuje okamžitou úlevu.

Hvězda klasické i plastické chirurgie

Ve světě jsou využívány i dnes, a to jeden konkrétní druh, pijavka lékařská. Ta má ideální velikost, takže si z rány vezme jen tolik krve, aby to neohrozilo pacienta na životě. Je tak skvělým nástrojem pro záchranu končetin a kůže.

Pijavice se proto využívají hlavně v chirurgii a v plastické chirurgii. Ve znovupřipojené části těla (například v palci) lékaři opraví tepny, šlachy a svaly, ale malé žíly, které odvádějí krev zpět do oběhového systému, jsou poškozené.

Proto se v nově připojené končetině hromadí krev, kterou odsávají právě pijavice, a to dokud se žíly znovu nerozvinou.

(Ne)obyčejné žáby

Přelepka: Polibek smrti pro bakterie

Přínos pro člověka: antibiotika

Objev penicilinu v roce 1929 sirem Alexandrem Flemingem byl dílem náhody. Od té doby zachránila antibiotika miliony lidských životů. Problémem dnešní doby ale je, že si bakterie postupně budují vůči těmto lékům odolnost.

Proto se vědci snaží přijít s léky, které by tento zázrak medicíny, jimž antibiotika bezesporu jsou, nahradily. A zdá se, že se blýská na lepší časy.

Doktor Michael Zasloff, profesor chirurgie z Georgetownské univerzity v USA, si při svých výzkumech žabích vajec povšiml zajímavé věci.

Stehy na břiše žabích samic po odstranění vaječníků se zahojily, aniž by žáby postihl jakýkoliv druh infekce, a to i v nesterilní nádrži.

Bakterie se jim neubrání

Na kůži těchto obojživelníků se totiž vyskytuje vysoká koncentrace silných antibiotik specifického typu, tak zvané antimikrobiální peptidy. Ty na rozdíl od klasických antibiotik rozeznávají spíše membrány mikrobů než jejich proteiny a enzymy.

Změna membrány, ve snaze vyvinout si rezistenci vůči lékům, je pro bakterie mnohem složitější než změna proteinu.

Doktor Zasloff provedl klinickou studii na pacientech s diabetem, kteří měli nehojící se vředy na nohou, a mast na principu žabích antibiotik na ně dobře fungovala.

Vědci ještě musejí zapracovat na zvýšení jejich odolnosti vůči lidským krevním enzymům a zároveň na snížení toxicity pro lidi.

Křovinář žararaka

Přelepka: Smrtící jed léčí vysoký krevní tlak

Přínos pro člověka: léčba hypertenze a srdečních onemocnění

Uštknutí od toho krasavce není vůbec nic příjemného. Jeho jed však obsahuje účinný enzym, kterého se chopili vědci. FOTO: Felipe Süssekind/Creative Commons/CC BY 2.0
Uštknutí od toho krasavce není vůbec nic příjemného. Jeho jed však obsahuje účinný enzym, kterého se chopili vědci. FOTO: Felipe Süssekind/Creative Commons/CC BY 2.0

Křovinář je zmijovitý had, vyskytující se pouze v Jižní Americe, kde má na svědomí více uštknutí než kterýkoli jiný had. Jeho jed způsobuje otoky, modřiny a puchýře, často šok a někdy i zástavu činnosti ledvin.

V roce 1949 objevil brazilský vědec Mauricio Rocha e Silva v jedu těchto hadů látku, která způsobuje rozšiřování cév a kontrakci hladkého svalstva, kterou pojmenoval bradykinin.

Jeho pokračovatelé následně zjistili, že rozkladu bradykininu v plicích brání enzym, jež byl následně označen jako ACE.

Další nadějný lék z hadího jedu

Inhibitory ACE jsou dnes často využívaným lékem k léčbě vysokého krevního tlaku neboli hypertenze, chorob srdce vedoucích k městnání krve i akutního infarktu myokardu. Dále se uplatňují při selhání ledvin z nejrůznějších příčin.

Jed jiného hada, chřestýšovce Waglerova, by zase mohl pomoci při prevenci krevních sraženin. Dnes se při trombózách podávají léky na ředění krve, které však zvyšují riziko rozvoje krvácivých příhod.

Bílkovina z jedu chřestýšovce by mohla zabránit srážení krve, aniž by zvyšovala riziko nadměrného krvácení v případě poranění.

Korovec jedovatý

Přelepka: Sliny pomáhají diabetikům

Přínos pro člověka: léčba cukrovky

Jed Korovce pomáhá pacientům bojovat s diabetem. FOTO: I, Blueag9/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jed Korovce pomáhá pacientům bojovat s diabetem. FOTO: I, Blueag9/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Korovci jsou studenokrevní plazi, kteří tráví zimu ve stavu brumace (určitý druh hibernace), při níž sníží svoji tělesnou teplotu a zpomalí metabolismus.

Na jaře je pak jejich tělo schopno opět nastartovat všechny orgány a pochody v těle, včetně funkce slinivky a produkce inzulinu.

Endokrinolog John Eng objevil v roce 1992 v jedu těchto zvířat hormon, který je velmi podobný hormonu inkretinu, jež produkují lidská střeva v reakci na příjem potravy. Inkretiny jsou zodpovědné za tzv. inkretinový efekt. Díky jejich působení se do krve uvolní dvakrát více inzulinu než bez nich.

Léky na bázi jedu korovce

Vědec však zjistil, že hormon uvolňovaný korovcem zůstává v těle účinný déle než lidský hormon. Odtud byl jen malý krok k vývoji léků, které dnes pomáhají diabetikům po celém světě, u nichž inkretinový efekt nefunguje.

Podávají se injekčně vybraným pacientům s diabetem 2. typu, kterým pomáhají udržovat zdravou hladinu glukózy v krvi. Zpomalují vyprazdňování žaludku, snižuje chuť k jídlu, a tak pomáhá těmto nemocným zhubnout. Tyto léky už se používají i u nás.

Pavouci

Přelepka: Pavučina jako materiál budoucnosti

Přínos pro člověka: výroba umělých vazů a šlach

Hedvábné vláko, které produkují pavouci, je unikátní materiál s řadou mimořádných vlastností. Vyznačuje se mimořádnou pevnosti, poměr jeho váhy k pevnosti je čtyřikrát vyšší než u oceli.

Takže vlákno silné jako tužka by dokázalo zastavit letící Boeing 747. Vlákna jsou mimořádně pevná v tahu, ohebná a mají výjimečnou protažitelnost.

Je to zkrátka materiál budoucnosti, který by bylo možné využít jak například na výrobu textilu, neprůstřelných vest, padákových šňůr či lan k poutání letadel k letadlovým lodím, tak i ve zdravotnictví.

Můžete se pavouků štítit nebo bát jak chcete, faktem zůstává, že pavučina je materiál budoucnosti. FOTO: pxfuel
Můžete se pavouků štítit nebo bát jak chcete, faktem zůstává, že pavučina je materiál budoucnosti. FOTO: pxfuel

Neprůstřelné vesty, kosmetika i léčba lidí

Úskalím je, že velkochov pavouků je neekonomický, a zejména fakt, že není možné je chovat hromadně, protože mezi nimi dochází k bojům na život a na smrt. Proto se vědci z celého světa snaží najít jiný způsob, jak pavoučí hedvábí získávat.

Gen pro jeho produkci byl například vložen do genomu koz, vojtěšky či bource morušového.

Syntetické pavoučí hedvábí nyní produkuje několik firem na světě, využívá se k tvorbě textilií, polymerů i jako medicínský biomateriál, který by měl v budoucnu sloužit k výrobě umělých šlach a vazů, lepšímu hojení ran a snížení výskytu jizev a možná i k léčbě rakoviny.

Homolice mágová

Přelepka: Smrtelně jedovatý plž uleví od bolesti

Přínos pro člověka: analgetikum, lék na bolest

Homolice mágová je plž obývající mělké vody Indického a Tichého oceánu. Pro svoji krásnou ulitu je oblíbeným terčem sběratelů. Ti však mohou za svoji vášeň zaplatit životem. Homolice jsou totiž jedovaté, svoji kořist usmrcují dutou jedovou harpunou.

Až 70 % neléčených napadení člověka končí smrtí. Na základě jednoho z proteinů obsažených v jedu tohoto plže, který se nazývá zikonotid a působí na nervovou soustavu, byl syntetizován lék proti bolesti, zvaný Privlt.

Je to velice účinný lék, na který nevzniká tolerance. Zabírá při léčbě silné, chronické bolesti u dospělých, kteří nemohou používat, případně na ně neúčinkují, léky na bázi opiátů.

Počítá se s tím, že by v budoucnu mohl být zikonotid využit i při terapii poškození mozku.

Mořská houba Latrunculia austini

Přelepka: Zelený zázrak z mořských hlubin

Přínos pro člověka: léčba rakoviny slinivky břišní a mezoteliomu

Mořská houba účinně pomáhá proti rakovině. FOTO: Pbsouthwood at wts wikivoyage/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Mořská houba účinně pomáhá proti rakovině. FOTO: Pbsouthwood at wts wikivoyage/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Rakovina je metlou moderní doby, ročně si její nejrůznější formy vyžádají na 10 milionů lidských životů. Některé druhy rakoviny jsou léčitelné lépe, jiné hůře.

Mezi obzvláště agresivní formy nemoci patří rakovina slinivky břišní a mezoteliomu (tkáně pokrývající mnoho vnitřních orgánů), proti kterým dosud prakticky nebylo obrany.

Vědec Bob Stone z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) při zkoumání vod kolem Aljašky objevil v moři nenápadnou zelenou houbu označovanou jako Latrunculia austini, která by v léčbě těchto druhů rakoviny mohla znamenat průlom.

Extrakt z této houby totiž při laboratorních testech účinně zabíjí rakovinné buňky. Houba totiž nemůže prchat před predátory, takže na svoji obranu proto vypouští silné chemické látky.

Losos stříbrný neboli kisuč

Přelepka: Chutná prevence úbytku kostní tkáně

Přínos pro člověka: léčba akutní osteoporózy

Domovskými vodami tohoto druhu lososa je severní Tichý oceán od Japonska po Aljašku, ročně se ho při rybolovu vyloví přes šest milionů kusů. Je zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro správné fungování srdce, mozku i zraku.

Ale to není to jediné, čím tento losos přispívá k lidskému zdraví. Vylučují totiž hormon kalcitonin, který působí proti úbytku kostní tkáně, tedy jako prevence osteoporózy.

Syntetické lososí kalcitoniny se používají k léčbě akutní ztráty kostní hmoty u imobilizovaných pacientů a u Pagetovy choroby.

V minulosti byly používány i u žen po menopauze, ale kvůli malému zvýšení rizika rozvoje nádorových onemocnění od toho u nich bylo upuštěno.

Lama

Přelepka: Naděje v boji s viry

Přínos pro člověka: léky proti chřipce i koronaviru

Lama vědcům posloužila díky protilátkám obsaženým v její krvi. FOTO: pxfuel
Lama vědcům posloužila díky protilátkám obsaženým v její krvi. FOTO: pxfuel

Bezhrbé velbloudy v Jižní Americe chovali už dávní Inkové, kteří měli využití pro jejich vlnu, kůži maso i trus. Dnešní vědci však objevili ještě jednu unikátní vlastnost lam, kterou by rádi využili v boji proti virovým onemocněním.

Jsou to protilátky z jejich krve. I lidské tělo si pro boj s viry vyvíjí protilátky, problémem je, že ty nejúčinněji útočí na špičky proteinů nacházejících se na vnější části viru, které ale u chřipky i koronaviru mutují nejrychleji.

Protilátky vzniklé v těle lam tento problém nemají, jsou nesmírně drobné, takže se dostanou k proteinům hlouběji, a mohou tak zaútočit i na ty jejich části, které mutují výrazně pomaleji.

Výzkum je zatím ve velmi raném stádiu, ale je možné, že jednoho dnes se léku na obě tyto metly lidstva dočkáme.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz