Domů     Ztracená holčička, kterou nikdo nehledal
Ztracená holčička, kterou nikdo nehledal
8.2.2023

Když Cindy nevidí svou vnučku déle než měsíc, začne jí to připadat podezřelé. Její dcera se sice tváří, jako by se nic zvláštního nedělo, něco ale nehraje. Ustaraná babička zvedá telefon a volá na policii. Má nepříjemné tušení, že se stalo něco zlého…

George a Cindy Anthonyovi jsou obyčejní starší manželé žijící na předměstí Orlanda na Floridě.

Spolu s nimi v malém rodinném domku žije také jejich dcera Casey (*1986), která se nedávno rozešla s přítelem. Nevadí jim to, jsou rádi, že ji mají opět doma.

A kromě toho to znamená, že častěji vídají tříletou vnučku Caylee (2005–2008), kterou nade všechno zbožňují. Nic nenasvědčuje tomu, že by se rodinné štěstí mělo v okamžiku změnit v noční můru. Učiněný horor je však za dveřmi.

Okamžik změny

Je 16. června roku 2008 a Casey oznámí rodičům, že načas i s dcerkou odjíždí do Tampy, kde se bude věnovat nějaké práci. Na tom není nic zvláštního, protože je zaměstnaná u filmu – v Universal Studios, a tak čas od času za prací dojíždí.

To je naposledy, kdy prarodiče malou Caylee vidí. V následujících týdnech se sice jejich dcera několikrát zastaví v rodném domě, avšak dívenku s sebou nepřiveze, přestože by ji děda s babičkou rádi viděli.

Pokaždé má nějaký dobrý důvod, jednou je Caylee s chůvou, jindy jela s kamarádkou a jejími dětmi do zábavního parku. Zpočátku na tom není nic zvláštního, ale jak čas plyne, začne Cindy přemýšlet, zda je všechno v pořádku. U Casey není obvyklé, aby trávila tolik času bez dcerky.

Auto hrůzy

Jednoho dne najde George v poštovní schránce obálku obsahující zprávu o umístění dceřina auta na odstavné parkoviště kvůli špatnému parkování. Protože Casey zrovna pracuje, rozhodne se, že se pro vůz zastaví. Cestou mu víří hlavou nepříjemné otázky.

Proč je dceřino auto v Orlandu, když by přece Casey měla být v Tampě? A kde je v tom případě Caylee? Jeho pochybnosti ještě vzrostou, když na parkovišti uvidí auto.

Uvnitř se nachází podivně vypadající pytle s odpadky a zaměstnanec odtahové služby jej upozorní, že vozidlo podezřele zapáchá. Jako křída bledý George auto odemkne a otevře dveře. Ven se vyvalí šílený smrad, o jehož původu je lepší nepřemýšlet.

Nelze však pochybovat, že ze všeho nejvíc připomíná charakteristický odér rozkládajícího se těla.

Rozhodující telefonát

S hrůzou zatelefonuje George manželce a sdělí jí, co se stalo. Ta na nic nečeká a volá rovnou na policii. Ohlásí zmizení vnučky, kterou neviděla již 31 dní. Kriminalisté začnou okamžitě jednat.

O den později již Casey stojí na policejní stanici a podává vysvětlení. Není však schopná přesvědčivě vysvětlit, kde je její dcera. Tvrdí, že Caylee unesla chůva jménem Zenaida Fernandez-Gonzalez a vyhrožuje jí.

Proto její zmizení nenahlásila a raději po dívce pátrá na vlastní pěst. To se však policii nezdá, a proto Casey zatkne. A zanedlouho se ukáže, že k tomu dost možná má rozumný důvod.

Casey Anthony FOTO: FL Gov´t / Creative Commons / volné dílo
Casey Anthony FOTO: FL Gov´t / Creative Commons / volné dílo

Trhliny ve výpovědi

Brzy vyjde najevo, že historka s chůvou je zcela smyšlená. Žena tohoto jména skutečně existuje, ale nepracuje jako chůva, Caylee v životě neviděla a ani nikdy nemluvila s nikým z rodiny Anthonyových nebo s jejich přáteli.

Rovněž se ukáže, že s prací Casey to není tak, jak říká. Z Universal Studios totiž dostala výpověď před několika lety. Není však schopná vysvětlit, co v čase, kdy předstírá, že je v práci, ve skutečnosti dělá.

Nemá ani uspokojivou odpověď na opakované dotazy, kde je Caylee. Vyšetřovatelé prověří její auto. A k hrůze všech zúčastněných analýza potvrdí, že ve voze před časem kdosi převážel mrtvé tělo.

Podivné pytle, které jsou zajištěny uvnitř, však obsahují pouze velké množství odpadků.

Rychlý proces

Casey míří rovnou před soud, kde čelí obvinění z celkem 11 trestných činů včetně vraždy I. stupně. Veřejnost běsní a požaduje pro ni trest smrti.

Velmi rychle se však ukáže, že neexistuje jediný způsob, jak prokázat, že Casey své dceři Caylee skutečně ublížila. V autě se nenajde stopa, která by prokázala, že v něm bylo převáženo právě tělo holčičky.

Kromě toho se dosud nenašlo její tělo, takže stále nelze vyloučit, že je dívka naživu, ačkoli šance se stále zmenšuje. Navzdory kritice veřejnosti je tak závěr soudu velmi rychlý. Casey je uznána nevinnou.

Děsivý nález

V prosinci téhož roku pracuje zeměměřič v lesíku nedaleko domu Anthonyových. Náhle si všimne podezřelého černého pytle na odpadky a předmětu vedle něj, který až příliš připomíná lebku.

Nemá odvahu jít blíž a podívat se, co vlastně vidí, a tak bere nohy na ramena a vše nahlásí policii. Strážník mu příliš nevěří, ale povinnost je povinnost, a tak se na místo přece jen vypraví.

Je velmi překvapený, když zjistí, že na místě skutečně leží nejen lebka, ale rovnou celé dětské tělíčko v pokročilém stadiu rozkladu. O několik dní později je pak k velkému zármutku Cindy a George dítě identifikováno jako Caylee.

To však případ posouvá znovu na začátek. V tuto chvíli se totiž z pohřešování holčičky s definitivní platností stává vražda.

Casey Anthony pracovala v Universal Studios. FOTO: NBCUniversal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Casey Anthony pracovala v Universal Studios. FOTO: NBCUniversal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Temné okolnosti

Ostatky si převezme policejní patolog. Po pečlivém ohledání dojde k závěru, že přesnou příčinu smrti vzhledem k dezolátnímu stavu tělíčka nelze určit, velmi pravděpodobně však došlo k udušení dítěte.

Tomu nasvědčuje především pevná lepicí páska, umístěná přes nos i ústa. Lepidlo spojilo k sobě také zbytky vlasů na lebce Caylee. Nenajdou se však žádné otisky prstů ani cokoli dalšího, co by vedlo přímo k pachateli strašného zločinu.

Pohledy všech jsou však v tu chvíli zcela přirozeně upřené k Casey. Ačkoli neexistuje žádný přímý důkaz, který by ji se smrtí holčičky spojoval, je jasné, že vzhledem k podezřelým okolnostem se dalšímu soudu nevyhne.

Na tomto místě bylo nalezeno tělo oběti. FOTO: wtsp / Creative Commons / volné dílo
Na tomto místě bylo nalezeno tělo oběti. FOTO: wtsp / Creative Commons / volné dílo

Obžaloba nemá šanci

Médii ostře sledovaný soud se vleče. Nejprve rezignuje jeden ze soudců a případ si tak musí přebrat někdo jiný. Poté Casey Anthony onemocní, a tak musí být líčení odročeno.

Když už k procesu konečně dojde, je třeba vyslechnout veškeré svědky, včetně příbuzných a přátel obžalované. K žádnému významnému posunu však nedojde.

Ačkoli kriminalisté jsou si jisti, že zápach v ženině autě mohlo s naprostou jistotou způsobit jen rozkládající se lidské tělo, nejsou nalezeny žádné stopy, které by prokázaly, že oním zemřelým byla právě Caylee.

I přesto je však matka dívky obviněna, že holčičku uspala chloroformem a udusila lepicí páskou. Avšak na dívčině těle není možné najít jasný důkaz, že tomu tak bylo.

Casey tedy nemůže být odsouzena, ačkoli všichni se domnívají, že ve smrti dítěte má jednoznačně prsty. Jsou-li pochybnosti, musí soud vždy jednat ve prospěch obžalovaného, takový je zákon.

Směšný trest

Úplně beztrestně ze soudní síně však Casey přece jen neodejde.

Za zanedbávání péče o dítě, křivé výpovědi a maření policejního vyšetřování svým neustálým zapíráním obdrží čtyřletou podmínku, z níž část si navíc již odseděla ve vazbě během táhnoucího se procesu.

Kromě toho jí je uložena povinnost uhradit část výloh na soudce a právníky, kteří se na případu podílejí. Žena, kterou v okamžiku propuštění nenávidí celý národ, se tak bez dítěte vrátí domů.

Následky hrůzných událostí

Ačkoli je uznána nevinnou, následky minulosti prý Casey trápí dodnes, jak prozradí při jednom z několika rozhovorů, které poskytne novinářům. „Svou dceru jsem opravdu nezabila. Jestli jsem kdy byla na něco na světě opravdu pyšná, tak je to ona.

Není nikdo, kdo by Caylee miloval víc než já,“ vyznává se. A navzdory tomu, co se o ní říká, prý nikdy nebyla onou nezodpovědnou ženou, za kterou ji většina Američanů pokládá. „Nikdy jsem nebyla taková ta pařmenka. Nepiju.

Od té doby, co jsem byla v podmínce, jsem vypila pár piv, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky.“A pokud jde o peníze, které údajně za mnohé rozhovory a mediální výstupy inkasuje, rozhodně se prý nejedná o miliony, z čehož jí mnozí podezřívají.

A s radostí by si to prý s někým vyměnila. „Ani ne ve třiceti letech jsem si prošla peklem,“ říká.

Po deseti letech

 

Od smutného případu uplynulo již desetiletí a lidé na něj stále vzpomínají. Názory na to, co se tehdy skutečně stalo, se různí. Lékař Jan Garavaglia, který tělo mrtvé dívenky ohledává, má stále jasný pohled na věc.

Případ Caylee je první, při kterém kdy cítil beznaděj. „Někdy mám pocit, že když se hledá pravda, často jde věda a logika stranou,“ říká. Že holčičce ublížil někdo z blízké rodiny, si je zcela jistý.

„Nedíváme se jen na tělo, je třeba zabývat se také dalšími okolnostmi. A tu dívku našli ve dvou pytlích a tašce ukrytou v hnijícím křoví nedaleko domu, kde žila. Na ústech jí stále zůstává lepicí páska. A její zmizení nahlásila babička. Myslím, že je to celkem jednoznačné a nedostanu to z hlavy,“ vypráví.

Bez výčitek

Podobného názoru je také detektiv John Allen, který vyšetřování vede a s Casey mnohokrát mluví. Nejprve se domnívá, že holčičku někam ukryli prarodiče, protože s její matkou mají často spory. Tuhle variantu však zavrhne velmi rychle.

Že něco není v pořádku, jej napadne bezprostředně po prvním výslechu Casey. „Víte, mluvit s rodiči, kterým zmizely děti, je velmi těžké. Tenhle rozhovor je ale velmi zvláštní. Většinou takoví lidé doslova šílí a mluví jen o pohřešovaném dítěti.

Ale ona mluvila celou dobu jen o sobě a o svých plánech, jako by se nic nedělo,“ vzpomíná Allen. Dále dodá, že většina lidí má něco, co je motivuje, aby mluvili pravdu. V případě Casey ale nic takového nenašel. Dodnes je přesvědčen, že v jejím případě udělal soud chybu.

Nikdy neuvěřil

Oproti tomu obhájce Casey Cheney Mason je dodnes skálopevně přesvědčen o její nevině. Jako právník čas od času hájí i osoby, u nichž si bezúhonností osobně není jistý. V tomto případě však nemá pochyb:

„Když jsem ji poprvé uviděl, uvědomil jsem si, že je to vystrašená malá holka. Byla drobná, její zápěstí nebylo širší než mé dva prsty. Byla velmi slušná a měla strach.“ Popsal Casey jako velmi zdvořilou ženu. A proč podle něj zmizení dívky nenahlásila?

„Myslím, že její mozek prostě vypověděl službu a přesvědčil ji, že se to nestalo.“ Podle fotografií a videí, která rodina Anthonyova poskytla, prý jasně vyplývá, že není mnoho více milujících matek. „Nikdy, nikdy tomu neuvěřím.

Casey ví, že za mnou kdykoli může přijít a přiznat se. Kdyby to udělala, začal bych okamžitě pátrat po tom, kdo ji to donutil provést. Ona není ten typ. Jednoduše tomu nevěřím.“

Foto: Bstod00 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, FL Gov´t / Creative Commons / volné dílo, NBCUniversal / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, wtsp / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Svět zločinu
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse