Jimi Hendrix. Jméno, které se navždy zapsalo do historie rockové hudby. Kytarový virtuóz, revolucionář, génius. Jeho životní cesta byla strhující a tragická zároveň.
Z chudých poměrů v Seattlu se vypracoval na vrchol hudebního světa, aby ve věku 27 let záhadně zemřel a vstoupil do nechvalně proslulého „Klubu 27“.
Ponořte se do příběhu Jimiho Hendrixe, příběhu o talentu, slávě, inovaci a tragickém konci, který dodnes fascinuje fanoušky po celém světě.
Cesta Jimiho Hendrixe ke slávě je velmi trnitá. Už jeho dětství není žádnou procházkou růžovou zahradou. Jeho matce Lucille je v době Jimiho narození pouhých 17 let, otec ho kvůli službě v armádě poprvé vidí až v jeho třech letech.
Má černošské, bělošské i indiánské předky. V roce 1946 mu otec nechává změnit jméno z původního Johnnyho na Jamese. Má dalších pět sourozenců, ale kromě něj a mladšího bratra Leona končí všichni v sirotčincích. Rodiče jsou tanečníci, peněz mají málo a dohlíží na ně sociálka.
„Král rock ‚n‘ rollu“ z chudinské čtvrti
Matka rodinu po hádkách s otcem často opouští, až se jednoho dne nevrátí vůbec. Jimi tak vyrůstá jen s otcem a bratrem v chudinských černošských čtvrtích Seattlu.
Zkouší hudební nástroje v rodinách spolužáků a napodobuje pohyby umělců v televizi, třeba Elvise Presleyho. Touží po elektrické kytaře, kterou mu otec v roce 1958 kupuje. Jde o pravoruký model, na kterém si Hendrix popřehazuje struny a hraje jako levák.
V osmnácti ho vyhodí ze střední školy, pracuje pak s otcem na údržbě zeleně na veřejných prostranstvích a v domech boháčů.
Mistr hry na kytaru
Kvůli krádežím aut vstupuje do armády, aby se vyhnul trestu. Cesta z vojenské služby vede přes předstíranou homosexualitu, aby mohl hrát s baskytaristou Billym Coxem, kterého během služby vlasti potkal, v jejich kapele The Kasuals.
Na rozdíl od ostatních členů kapely nepracuje a živí se výhradně hudbou. Díky tomu může dlouhé hodiny trénovat hru na kytaru, ve které brzy dosáhne mistrovství. Umí na ni hrát i zuby.
Ve stejné době objeví nelegální drogy, užívá především marihuanu, kterou si ale vzhledem ke svým neutěšeným financím nemůže dovolit příliš často, a amfetaminy, jež mu umožňují zůstat déle vzhůru a cvičit.
Z New Yorku do Londýna
V roce 1963 míří hledat štěstí do New Yorku. Střídá kapely, u žádné ale dlouho nevydrží. Ze vztahu s prostitutkou Dianou Carpenter se mu narodí dcera Tamika, on o ni ale nejeví žádný zájem.
Když se mu v New Yorku nepodaří zazářit, přesídlí do Londýna, kde se setkává například s Ericem Claptonem, hudebníky ze skupin The Rolling Stones, The Who a dalšími umělci.
V roce 1966 je založena skupina The Jimi Hendrix Experience, se kterou zpěvák a kytarista konečně prorazí. Za večer mají až dvě vystoupení, jejich deska dobývá Anglii.
Kytara v plamenech
Aby dobyla i Ameriku, účastní se kapela kalifornského hudebního festivalu Monterey Pop, kde během představení Jimi polije kytaru benzinem, zapálí ji a následně rozbije o zem. Její kousky rozdá publiku.
Hendrix tím vstupuje do světa mezinárodně uznávaných celebrit. Kapele vycházejí další dvě desky. V srpnu 1969 pak Jimi vystupuje ve Woodstocku, kde během vystoupení „rozebere“ americkou národní hymnu. Hraje jako poslední, takže zavírá celý Woodstock.
Začátkem září 1970 se mu nevydaří koncert na ostrově Fehmarn v Německé spolkové republice, z něhož se vrací značně deprimovaný.
Smrt v londýnském hotelu
Dne 18. září 1970 najde Jimiho jeho poslední životní partnerka, německá krasobruslařka Monika Dannemann, v bezvědomí v apartmá hotelu Samarkand na Notting Hill Gate v Londýně. Podle oficiální zprávy skonal v nemocnici St.
Mary Abbots Hospital po zadušení se zvratky po konzumaci amfetaminu a následném (zřejmě neúmyslném) předávkování uspávacími prostředky. Spekuluje se však i o tom, že Hendrix byl mrtvý, už když na místo dorazili záchranáři, a že byl tudíž zabit.
V jeho plicích i na textilu kolem jeho krku bylo nalezeno značné množství červeného vína. Pokusil se ho snad někdo udusit záměrně? Obviňována z toho je právě Hendrixova přítelkyně, její vina ale nikdy není prokázána.