Skip to content
reklama

Zrození psacího materiálu: Maskovali výrobci papyru špatnou kvalitu?

Římský kupec rozvine kousek papyrového svitku. Opatrně po něm přejede rukou. Je krásně hladký. „Dám vám dobrou cenu,“ kývne spokojeně a sahá po váčku s denáry. Egypťan ani nemrkne. Ví, že kdyby zákazník prohlédl celou roli, nejspíš by změnil názor.

Je horko k padnutí. Slunce rozpaluje pouštní písek. Na obzoru je ale vidět úrodná bažina nilské delty. „Je to zázrak,“ prohodí Egypťan Haremheb, řemeslník, který vyrábí papyrus, při pohledu na místa, která mu zajišťují obživu.

„Papyrusové bažiny byly tedy považovány za plodné, úrodné oblasti, které obsahovaly zárodky stvoření,“ píše Janice Kamrinová z oddělení egyptského umění v newyorském Metropolitním muzeu umění. Každoroční záplavy na Nilu totiž znamenají stvoření nového života – vláhu pro rostliny.

Egypťané si všimnou Šáchoru papírového (Cyperus papyrus) s tenkými, ale zároveň silnými stonky už v období vlády 1. dynastie (3100‒2890 př. n. l.).

Nejstarší dochovaný kus papyru skrývá hrobka velmože Hemaky (kolem roku 3100 př. n. l.), druhého nejmocnějšího muže králi.

Rostliny Cyperus papyrus. Na kvalitní papyry se musely vybírat ty nejlepší. FOTO: pjt56 —/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Postupy z druhé ruky

„Musíš od sebe oddělit spodní, střední a horní část stonku. Vespod najdeš víc dužiny. Tloušťka listů papyru vyrobených z různých částí rostliny se bude lišit,“ zasvěcuje Haremheb svého syna Chabašaše do tajemství výroby papyru.

Rodina patří mezi hrstku vyvolených, kterým ho faraonův státní monopol dovoluje vyrábět. Přesných záznamů, jak vyrobit dokonale hladký list papyru, se proto zachovalo málo a lámou si nad nimi hlavu i současní vědci.

Nejúplnější popis výroby pochází z Pliniovy knihy Naturalis historia z období 77‒79 n. l. Sám římský filozof Plinius starší (23‒79) ale Egypt nikdy nenavštívil a musel se také spolehnout na informace z druhé ruky…

blank
Některé papyry se zachovaly, i když v poškozeném stavu. FOTO: publicdomainpictures

První standardizace

„Na faraonově dvoře nejvíc dostaneš za tenké papyry,“ poučuje dál mistr řemesla svého potomka. Papyrus se stane ceněným vývozním artiklem a přesné představy o jeho kvalitě mají i zahraniční zákazníci.

„Řekové a Římané upřednostňovali papyrusové listy vyrobené ze střední části stonku,“ poučuje Plinius. Kvalita papyru závisí na spoustě proměnných: Kde byly rostliny pěstovány, jakého dosáhly stáří, kdy byly sklizeny a hlavně jaká vrstva dřeně byla použitá při výrobě papyru.

Nejjemnější papyrus pochází z nejvnitřnější vrstvy. První normalizace výrobků platí už tehdy. Listy papyru mají na délku v průměru 29‒33 cm a na šířku 22 cm a slepují se do svitků tvořených asi 20 listy.

Kdo si ale myslí, že uprostřed má svitek stejnou kvalitu jako na krajích, mýlí se. Nejlepší listy se lepí na konce, uprostřed jsou ty horší. Prý ale nejde o podvod na zákazníky, krajní listy se více opotřebovávaly.

Přežije 4000 let

Nejhorší nepovedené papyry poslouží jako balicí papír, ale výrobce za ně moc neutrží. „Ty jsi nešika. To by se nedalo použít ani na balení,“ okřikne Haremheb syna, když vidí, jak nemotorně krájí proužky z trojúhelníkové dužiny šáchoru.

Každý je jinak tlustý, široký i dlouhý a na navlhčené prkno je Chabašas klade, jak se mu zlíbí. „Dej mi to,“ vytrhne mu nůž z ruky. „Pořádně se dívej,“ obratně ukrajuje pruhy jeden jak druhý. Klade je nejdříve podélně, potom druhou vrstvu příčně.

Lepkavá šťáva z rostliny funguje jako škrobové pojivo. Zbývá ještě list vyklepat nebo vylisovat vysušit na slunci a vyhladit. „Slonovina je nejlepší, ale v nouzi můžeš použít i lasturu,“ vysvětluje synovi trpělivě.

Papyrus budou vyrábět i další generace po Chabašašovi. Přežije dlouhých 4000 let, než kolem roku 1100 n. l. způsobí změny egyptského klimatu zmizení rostliny šáchoru.

Foto: Creative Commons, publicdomainpictures, Úvodní fotografie: Metropolitní muzeum umění/Creative Commons/CC0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Záhada římského „nerozbitného skla“
enigmaplus.cz

Záhada římského „nerozbitného...

Antický svět byl místem překotného rozvoje...
Cloumají s vámi hormony?
panidomu.cz

Cloumají s vámi hormony?

Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte....
Oslovil mě cizí muž, budoucí tchán
skutecnepribehy.cz

Oslovil mě cizí muž, budoucí...

Byl pochmurný podzim...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Bude se ještě někdy schopna zamilovat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě někdy schopna...

Když přišla ILONA...
Vědci se pokusili vychýlit trasu asteroidu. Dokáží ochránit Zemi před možnou kolizí?
epochalnisvet.cz

Vědci se pokusili vychýlit trasu...

Ničivá srážka s asteroidem je oblíbeným...
Našla americká armáda na Krétě tajné minojské technologie?
enigmaplus.cz

Našla americká armáda na...

Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a...
Jaké Gottovo tajemství chce Dominika ještě odhalit?
nasehvezdy.cz

Jaké Gottovo tajemství chce...

Tohle se nikdo neměl...
Perrelet opět partnerem Globe Soccer Awards v Dubaji
iluxus.cz

Perrelet opět partnerem...

Švýcarská hodinářská značka Perrelet se stala již...
Nejúspěšnější české firmy v roce 2022
21stoleti.cz

Nejúspěšnější české firmy v...

Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích...