Domů     Zikmund Lucemburský: Liška podšitá na trůně nebo moudrý panovník?
Zikmund Lucemburský: Liška podšitá na trůně nebo moudrý panovník?
16.3.2018

Posledním Lucemburkem, který usedl na český trůn, byl druhý syn Karla IV. Zikmund. V českém povědomí je to postava negativní, je to přece liška ryšavá, která nechala upálit Mistra Jana Husa. Ono to je ovšem trochu jinak, než jak diktuje Jiráskovo pojetí dějin.

Zikmund v evropských dějinách zanechal mnohem hlubší stopu, než jeho starší bratr Václav, který podléhal alkoholu…

Zikmund pocházel z posledního Karlova manželství, jeho matkou byla Alžběta Pomořanská. Karel zemřel, když bylo malému Zikmundovi deset let. Záhy byl poslán na uherský dvůr a prostředí Uher na něj silně zapůsobilo. Přesto jeho domovem zůstalo České království.

Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy.
Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy.

V devatenácti letech se pohledný mladý muž díky dynastickému sňatku s Marií Uherskou stal uherským králem. V té době na jižních hranicích vyvstala nová mocnost: Osmanská říše.

Po celou dobu vlády na uherském trůně Zikmund odrážel osmanské nájezdy a zažil nejednu porážku. Každopádně, rozpínavou říši alespoň načas zastavil. Musel se vypořádat i s vnitřní opozicí, v roce 1401 byl dokonce zajat a půl roku vězněn.

Poslední vzbouřence zlikvidoval až v roce 1404. Nakonec na uherském trůně vydržel celé půlstoletí.

Stížný list české a moravské šlechty kostnickému koncilu proti upálení Jana Husa.
Stížný list české a moravské šlechty kostnickému koncilu proti upálení Jana Husa.

Vztahy s bratrem Václavem měl Zikmund komplikované. Ve chvíli, kdy byl Václav sesazen z říšského trůnu, obrátil se právě na Zikmunda s tím, že by mohl spravovat české země. Zikmund neváhal a začal obsazovat české hrady a tvrze.

To se Václavovi pranic nelíbilo, jenže, jak už bylo zmíněno, Zikmund jej zajal a nějaký čas věznil ve Vídni. V roce 1404 se ale oba bratři usmířili.

Po smrti Václavova římského protikrále Ruprechta III. je Zikmund 21. července 1411 s Václavovým souhlasem zvolen hlasy pěti kurfiřtů římským králem.

V té době zastavil svému přívrženci Braniborsko, tentokrát norimberskému purkrabímu Fridrichu I. Hohenzollernskému, čímž skončila krátká sounáležitost této oblasti s českými zeměmi.

Evropu v té době paralyzovalo církevní schizma. Papežský úřad si nárokovali hned na třech místech: v Římě, Avignonu a v Pise. Na popud Zikmunda jeden z papežů Jan XXIII. svolal v roce 1414 církevní koncil do jihoněmeckého města Kostnice. Ten měl situaci v mocenských sporech zmítané církvi vyřešit.

A to se podařilo, byť po dalekosáhlých jednáních. V roce 1417 byl v Kostnici zvolen papežem Martin V. (1368 – 1431), čímž bylo ukončeno čtyřicetileté církevní schizma, které téměř celý kontinent svazovalo. Hlavní zásluhu na tom měl právě Zikmund.

Vozová hradba husitů se symbolem kalicha, výjev z 15. stol.
Vozová hradba husitů se symbolem kalicha, výjev z 15. stol.

Z pohledu českých dějin bylo na kostnickém koncilu nejdůležitější projednávání případu Hus, z hlediska evropského se však jednalo o naprosto okrajovou záležitost. Jan Hus byl do Kostnice povolán, aby vysvětlil a obhájil svoje učení.

Zikmund mu dal ochranný glejt, který se ovšem týkal pouze cesty do Kostnice přes říšské území.

Hus byl v Kostnici zbaven klatby, nakonec byl ale církevními hodnostáři uvězněn, do čehož světský panovník Zikmund nemohl zas tolik mluvit. Husa přivedli do kostnické katedrály, kde již několik měsíců koncil zasedal.

Když se začaly číst Husovy články, pokusil se je Hus vysvětlovat. Mohl však jen odpovídat ano či ne. Když odsuzovali jeho knihy, poznamenal, že v nich nedokázali jediné bludné slovo.

Ještě jednou byl potom požádán, aby své učení, pro mocenské pozice církve nebezpečné, odvolal. Znovu odmítl.

Když byl ještě na popravišti naposledy dotázán, nechce-li své učení odvolat, odvětil: „V pravdě evangelia, kterou jsem psal učil a kázal, dnes radostně chci umřít.“ Zikmund se přimlouval za mírnější trest, ale církevní soud trval na svém.

Král měl na zřeteli především úspěch koncilu, a tak svým způsobem Husa obětoval. Církevní hodnostáři mu totiž jasně dali najevo, že pokud se do případu Hus bude míchat, koncil bude bez výsledku ukončen.

Zikmund a jeho druhá žena Barbora Celjská na koncilu v Kostnici.
Zikmund a jeho druhá žena Barbora Celjská na koncilu v Kostnici.

V roce 1419 vypovědělo službu srdce Václava IV. a protože neměl mužského potomka, trůn dle dynastických zásad náležel Zikmundovi. V té době však už v Čechách hořelo husitské hnutí.

To v sobě slučovalo pacifistické snílky, náboženské fanatiky, za které by se nestyděla ani Al-Kaida, i zločince všeho druhu.

Rozhodně se nejednalo o národovecké hnutí, ve kterém se vymezovali Češi proti německému živlu, jak se například snažila vnucovat komunistická hisoriografie.

Moderní národy vznikaly až v 19. století, v případě husitů šlo jen a jen o náboženské otázky. Každopádně, husitské hnutí zastavilo rozvoj českých zemí, ba dokonce je uvrhlo o několik desetiletí zpět.

Zikmund hned v roce 1420 vedl křížovou výpravu proti Praze, ale utrpěl zde dvě porážky: jednu na Vítkově a druhou u Vyšehradu. Ač husité plenili a znásilňovali kde mohli, jejich válečnické umění ztělesněné především Janem Žižkou bylo nesporné.

Další roky čekal české země především chaos. Až když došlo k rozkolu v husitském hnutí, které vyvrcholilo porážkou jeho radikálního křídla v bitvě u Lipan v roce 1434, mohlo dojít k návratu Zikmunda na český trůn.

Bylo potřeba dojednat kompromis mezi katolíky a husity, což se stalo v srpnu 1436 v Jihlavě. Poté se Zikmund stal opět legitimním českým králem, když už tři roky byl i římským císařem.

V té době však již Zikmundovi bylo 69 let a příliš sil v něm už nezůstávalo. Smrt jej zastihla 9. prosince ve Znojmě, očekával ji vsedě oděn v královské roucho. Tak odešel člověk, který si víc než šlechtických titulů vážil vzdělanosti:

„Dokážu pasovat na rytíře tisíc hlupáků za den. Ale ani za tisíc let nestvořím doktora.“ Zároveň odešel i panovník, kterého si Evropa vážila více než jeho domovina.

Z jeho odchodem skončila i více než stoletá epizoda, kdy na českém trůnu seděli příslušníci rodu Lucemburků.

Foto: Wikipedie
Související články
Záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Záhady a tajemství
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Záhady a tajemství
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhady a tajemství
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
reklama
zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
reklama
historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz