Domů     Zeptejte se na Williama Shakespeara!
Zeptejte se na Williama Shakespeara!

Jeho životní čísla jsou 39 a 154. Přesně tolik her a sonetů za celé své tvůrčí období hodí na papír. Ze syna rukavičkáře, který neustále provokuje zákon, se vyšvihne mezi elitu alžbětinské doby. Jak je ale známý a opěvovaný, tak je i tajemný. Co o něm vlastně (ne)víme?

Nejen, že je záhadou on sám, perličkou je i jeho jméno. To totiž při důkladném zkoumání může vytvořit větu „I am a weakish speller“ (volně přeloženo „Jsem špatný v pravopisu“).

Jako první vynese celý anagram na světlo jistý Donald L. Holmes, který nejspíš v tu chvíli dumá nad lehkomyslností raně moderního pravopisu.

Shakespeare tvoří mistrovské kousky ještě před vydáním Oxfordského slovníku Samuela Johnsona (1709–1784) s užitím slov si proto hlavu neláme. Však i vlastní podpis mu činí potíže.

Zatímco někde hodí „muří nohu“ v podobě Shaksper či Shakespe, na hypotečních listinách je možné najít i variantu Shakespere nebo Shakspeare.

Rodinné záležitosti

Když předstupuje se svou milou před oltář, ukazuje mu rodný list pouze 18 let. Nevěsta Anne Hathawayá (1556–1623) je naproti tomu o ždibec zkušenější. Nejen, že je jí 26 let, ale je také ve 3 měsíci těhotenství.

Inkoust na oddacím listu ještě nestihne pořádně zaschnout, když se po 6 měsících stávají rodiči dcery Susanny (1583–1649).

O další dva roky později rodinu rozšíří ještě dvojčata Hamneth (1585–1596) a Judith (1585–1662), což pyšného tatínka přiměje k tomu, aby tematiku dvojčat zasadil roku 1600 do hry Večer tříkrálový.

V době napsání hry je však klan Shakespearů zahalen do smutku, protože Hamneth v pouhých 11 letech umírá, pravděpodobně na dýmějový mor. Po finanční stránce ale rodina nestrádá, Shakespeare je váženým mužem, kterému zlaťáčky v kapse cinkají jedna radost.

V divadle Globe také vytváří jakousi akciovou společnost, z níž mu plyne vlastnický podíl. Když ale dojde po Shakespearově smrti na čtení závěti, odkáže své milé jen „druhou nejlepší postel“. V minulé době však jde o nákladný kus domácnosti.

Zbylý majetek získává dcera Susanna, pod podmínkou, že jej předá svému prvorozenému synovi.

Je podvodníkem nebo není? Autorem jeho děl může být podle odborníků i Francis Bacon nebo Christopher Marlow.
Je podvodníkem nebo není? Autorem jeho děl může být podle odborníků i Francis Bacon nebo Christopher Marlow.

Taje milostného života

Sleduje slavný dramatik po očku jak ženy, tak muže? I když může tato myšlenka někomu připadat přitažená za vlasy, po přečtení sonetů, kde Shakespeare popisuje spíš než přátelský vztah dvou mužů jako milostný, mají někteří kritici jasno.

Všemu nahrává i komplikovaný vztah s manželkou, která mu sice porodí 3 děti a pečuje o rodinné hnízdo, po 3 letech společného života však Shakespeare zavelí, že budou žít odděleně. Veškeré spekulace se ale nikdy nepodaří potvrdit ani vyvrátit.

Odpůrci teorie se snaží poukázat na skutečnost, že psát o příteli v dobách zlaté éry s trochou milostného nádechu je tehdejší literární zvyklostí.

Podle profesora z londýnské University College London sira Briana Vickerse (*1937) je navíc běžné, že renesanční umělci ve svých dílech vyjadřují lásku, aniž by ji toužili projevit i fyzicky.

Nejdelší slovo, prosím!

Anglickou slovní zásobu nadopuje novými slovy, odhaduje se, že jich zvládne stvořit na 3000. Hraje si především s předponami, které užívá tam, kde dosud nemají obdoby.

K jeho novinkám patří například manager (manažer), assassination (atentát) nebo eyeball (oční bulva). I když bývá někdy jeho autorství sporné, to, že je jako první vystaví do záře reflektorů, mu nikdo nemůže upřít.

A když už je v tom inovátorství, na své konto si rovnou připíše i slovo nejdelší. Stav, ve kterém je možné dosáhnout pocty, je totiž po Shakespearově vzoru možné označit jako honorificabilitudinitatibus.

Když vstupuje do chomoutu s Anne Hathawayovou je mu pouhých 18 let. Údajně ji později podvádí.
Když vstupuje do chomoutu s Anne Hathawayovou je mu pouhých 18 let. Údajně ji později podvádí.

Proč jen jsi Othello?

Podle dramatikových životopisců je jeho milostný život víc než pestrý. Sblížit se má například s provozovatelkou nevěstince, jakousi Lucy Morganovou, nebo básnířkou a autorkou mnoha feministicky laděných prací Emilií Lanierovou (1569–1645).

Právě Emilia je jednou z kandidátek na tzv. „Dark lady“, kterou Shakespeare hojně zmiňuje ve svých vášnivých sonetech. Někteří učenci ji dokonce pasují do postavy Emilie v Othellovi. Vždyť má nejvíc feministických linek.

Její otec navíc pochází z Benátek, nemůže být proto náhoda, že část Othella se odehrává právě tam.

Jednou z „blízkých důvěrnic“ má být i feministka Emilia Lanierová. Údajně je i jeho Dark Lady.
Jednou z „blízkých důvěrnic“ má být i feministka Emilia Lanierová. Údajně je i jeho Dark Lady.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml