Domů     Zeptejte se na Williama Shakespeara!
Zeptejte se na Williama Shakespeara!

Jeho životní čísla jsou 39 a 154. Přesně tolik her a sonetů za celé své tvůrčí období hodí na papír. Ze syna rukavičkáře, který neustále provokuje zákon, se vyšvihne mezi elitu alžbětinské doby. Jak je ale známý a opěvovaný, tak je i tajemný. Co o něm vlastně (ne)víme?

Nejen, že je záhadou on sám, perličkou je i jeho jméno. To totiž při důkladném zkoumání může vytvořit větu „I am a weakish speller“ (volně přeloženo „Jsem špatný v pravopisu“).

Jako první vynese celý anagram na světlo jistý Donald L. Holmes, který nejspíš v tu chvíli dumá nad lehkomyslností raně moderního pravopisu.

Shakespeare tvoří mistrovské kousky ještě před vydáním Oxfordského slovníku Samuela Johnsona (1709–1784) s užitím slov si proto hlavu neláme. Však i vlastní podpis mu činí potíže.

Zatímco někde hodí „muří nohu“ v podobě Shaksper či Shakespe, na hypotečních listinách je možné najít i variantu Shakespere nebo Shakspeare.

Rodinné záležitosti

Když předstupuje se svou milou před oltář, ukazuje mu rodný list pouze 18 let. Nevěsta Anne Hathawayá (1556–1623) je naproti tomu o ždibec zkušenější. Nejen, že je jí 26 let, ale je také ve 3 měsíci těhotenství.

Inkoust na oddacím listu ještě nestihne pořádně zaschnout, když se po 6 měsících stávají rodiči dcery Susanny (1583–1649).

O další dva roky později rodinu rozšíří ještě dvojčata Hamneth (1585–1596) a Judith (1585–1662), což pyšného tatínka přiměje k tomu, aby tematiku dvojčat zasadil roku 1600 do hry Večer tříkrálový.

V době napsání hry je však klan Shakespearů zahalen do smutku, protože Hamneth v pouhých 11 letech umírá, pravděpodobně na dýmějový mor. Po finanční stránce ale rodina nestrádá, Shakespeare je váženým mužem, kterému zlaťáčky v kapse cinkají jedna radost.

V divadle Globe také vytváří jakousi akciovou společnost, z níž mu plyne vlastnický podíl. Když ale dojde po Shakespearově smrti na čtení závěti, odkáže své milé jen „druhou nejlepší postel“. V minulé době však jde o nákladný kus domácnosti.

Zbylý majetek získává dcera Susanna, pod podmínkou, že jej předá svému prvorozenému synovi.

Je podvodníkem nebo není? Autorem jeho děl může být podle odborníků i Francis Bacon nebo Christopher Marlow.
Je podvodníkem nebo není? Autorem jeho děl může být podle odborníků i Francis Bacon nebo Christopher Marlow.

Taje milostného života

Sleduje slavný dramatik po očku jak ženy, tak muže? I když může tato myšlenka někomu připadat přitažená za vlasy, po přečtení sonetů, kde Shakespeare popisuje spíš než přátelský vztah dvou mužů jako milostný, mají někteří kritici jasno.

Všemu nahrává i komplikovaný vztah s manželkou, která mu sice porodí 3 děti a pečuje o rodinné hnízdo, po 3 letech společného života však Shakespeare zavelí, že budou žít odděleně. Veškeré spekulace se ale nikdy nepodaří potvrdit ani vyvrátit.

Odpůrci teorie se snaží poukázat na skutečnost, že psát o příteli v dobách zlaté éry s trochou milostného nádechu je tehdejší literární zvyklostí.

Podle profesora z londýnské University College London sira Briana Vickerse (*1937) je navíc běžné, že renesanční umělci ve svých dílech vyjadřují lásku, aniž by ji toužili projevit i fyzicky.

Nejdelší slovo, prosím!

Anglickou slovní zásobu nadopuje novými slovy, odhaduje se, že jich zvládne stvořit na 3000. Hraje si především s předponami, které užívá tam, kde dosud nemají obdoby.

K jeho novinkám patří například manager (manažer), assassination (atentát) nebo eyeball (oční bulva). I když bývá někdy jeho autorství sporné, to, že je jako první vystaví do záře reflektorů, mu nikdo nemůže upřít.

A když už je v tom inovátorství, na své konto si rovnou připíše i slovo nejdelší. Stav, ve kterém je možné dosáhnout pocty, je totiž po Shakespearově vzoru možné označit jako honorificabilitudinitatibus.

Když vstupuje do chomoutu s Anne Hathawayovou je mu pouhých 18 let. Údajně ji později podvádí.
Když vstupuje do chomoutu s Anne Hathawayovou je mu pouhých 18 let. Údajně ji později podvádí.

Proč jen jsi Othello?

Podle dramatikových životopisců je jeho milostný život víc než pestrý. Sblížit se má například s provozovatelkou nevěstince, jakousi Lucy Morganovou, nebo básnířkou a autorkou mnoha feministicky laděných prací Emilií Lanierovou (1569–1645).

Právě Emilia je jednou z kandidátek na tzv. „Dark lady“, kterou Shakespeare hojně zmiňuje ve svých vášnivých sonetech. Někteří učenci ji dokonce pasují do postavy Emilie v Othellovi. Vždyť má nejvíc feministických linek.

Její otec navíc pochází z Benátek, nemůže být proto náhoda, že část Othella se odehrává právě tam.

Jednou z „blízkých důvěrnic“ má být i feministka Emilia Lanierová. Údajně je i jeho Dark Lady.
Jednou z „blízkých důvěrnic“ má být i feministka Emilia Lanierová. Údajně je i jeho Dark Lady.
Foto: Shutterstock.com
Související články
Historie
Vratislav II.: Císař se odměňuje českou korunou za spojenectví
Před bazilikou sv. Víta se tlačí davy lidí. Mnozí přišli z velké dálky. Všichni chtějí být svědky toho, jak arcibiskup, úplně poprvé v českých zemích, slavnostně uloží na hlavu knížete blyštící se královskou korunu. Na poslední přání svého otce nejstarší Přemyslovec Spytihněv II. (1031–1061) nedbá. Bratři si prý mají rozdělit Moravu, zatím co on bude pánem českého […]
Historie
Dotlačil Klementa Gottwalda k puči Stalin?
Radost z „vítězství pracujícího lidu nad reakčními silami“ z února 1948 začíná Klementu Gottwaldovi v dalších letech postupně trochu hořknout. Stále více si uvědomuje, že je jenom loutkou ve Stalinových službách, a tenhle pocit zmaru utápí v alkoholu.  Opojení z nově nabyté svobody se kombinuje s rozpaky, kam vlastně má poválečné Československo v roce 1945 patřit. Západním mocnostem českoslovenští demokraté nemohou zapomenout […]
Historie
Žena v čele Habsburské monarchie
12. května 1743 se v Praze koná velkolepá událost. Marie Terezie je ve Vladislavském sále Pražského hradu korunována českou královnou. Na trůnu ji ovšem nečeká jednoduchý život. Marie Terezie, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (1717–1780), která vládla Habsburské monarchii letech 1740–1780, byla panovníci, která do systému stagnující říše přinesla mnohé inovace a znovu ji […]
Historie
Lev salonů Milan Rastislav Štefánik využíval svého šarmu
Vypuknutí 1. světové války zastihne Slováka Milana Rastislava Štefánika v pařížské nemocnici, kde právě absolvoval operaci žaludku. Přitom by tak rád povzbudil Čechy a Slováky k tomu, aby se zbavili habsburské nadvlády. Jakmile se Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) cítí trochu při síle, pošle do světa text Provolání k Slovanům v rakousko-uherské armádě, které uvádí: „Slované: Češi – […]
reklama
historie
Proč to kněžna Drahomíra neměla se svojí tchyní lehké?
Odlišné politické názory dvou žen, české kněžny Ludmily a její snachy Drahomíry, spory o výchovu dědice i prostý fakt, že vládnout by chtěly obě a každá po svém, však nejsou jedinými důvody, proč nenávist vůči Ludmile ze strany Drahomíry sílí… Legendy, ať už Fuit in provincia Boemorum (Byl v zemi Čechů), datovaná do období 20. let […]
Karel, toho jména čtvrtý i první
V prosinci 1378 se tisíce lidí spěchají rozloučit s dosud největším panovníkem Českého království a hned dva učenci si kladou za čest pronést o zesnulém uctivou řeč. Arcibiskup Jan Očko označuje nebožtíka Novým Konstantinem. Mistr ze Sorbonny Vojtěch Raňkův z Ježova mluví o Otci vlasti. Jaký ale Karel ve skutečnosti byl a jak panoval? Karel […]
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz