Domů     Zdeněk Fierlinger: Příběh kontroverzního premiéra!
Zdeněk Fierlinger: Příběh kontroverzního premiéra!
14.4.2017

Druhý československý prezident Edvard Beneš (1884–1948) měl zvláštní povahu. Jistě, byl to velmi schopný a pracovitý diplomat, ale v jeho povahových rysech mnohdy převládala ješitnost a mstivost.

Příliš přátel neměl, ovšem přece jen, pár jich bylo. A jedním z nich byl i Zdeněk Fierlinger (1891–1976), se kterým sdílel sousedské vztahy ve své vile v Sezimově Ústí.

Olomoucký rodák Zdeněk Fierlinger měl našlápnuto k tomu, aby se stal jednou z nejuznávanějších osobností českých dějin. Po maturitě v roce 1910 odjel pracovat do ruského Rostova na Donu jako zaměstnanec americké firmy MacCormick International Harvester.

Právě v Rusku jej zastihl začátek 1. světové války a Fierlinger se záhy stal členem České družiny, základu budoucích československých legií. Později se jako velitel čety účastnil i slavné bitvy u Zborova a bojoval i na západní frontě.

Za statečnost v boji byl Fierlinger jmenován rytířem řádu sv. Jiří a ve vojsku to dotáhl až do hodnosti plukovníka. Po válce se stal důležitou postavou československé diplomacie, i kvůli svým jazykovým znalostem.

Postupně působil jako velvyslanec v Nizozemsku, Rumunsku, USA, Švýcarsku a Rakousku. Právě u našich jižních sousedů působil v letech 1932 až 1936.

Ve 30. letech již nad Evropou houstly těžké válečné mraky. ČSR a zejména její prezident se snažili bezpečnost země zajistit, jak jen to šlo.

Kromě spoléhání na západní demokracie a zejména na Francii, se pozornost Prahy obrátila i k SSSR. Představa, že by si komunistická mocnost pálila prsty v středoevropských problémech, sice byla naivní, ale prezident Beneš spoléhal na to, že takové spojenectví potenciálního agresora odstraší.

Mezi ČSR a SSSR byla podepsána spojenecká smlouva, která se vázala na podobný pakt mezi Paříží a Moskvou.

Beneš přemýšlel, koho k novému spojenci vyslat jako velvyslance. Volba padla na Zdeňka Fierlingera, v té době již člena sociální demokracie. Jak se později ukázalo, byla to osudová chyba…

Zda byl již předtím Fierlinger naverbován sovětskou tajnou policií NKVD je nejisté, avšak nejpozději se tomu tak stalo během jeho působení v Moskvě. Nicméně již v roce 1932 trávil v SSSR svou dovolenou.

Po ní vydal knihu nazvanou Sovětský svaz na nové dráze, ve které měl pro bolševický režim a jmenovitě pro Stalina jen slova chvály.

Fierlinger se velvyslancem stal v době, kdy Sovětským svazem zmítaly vykonstruované politické monstrprocesy. Jejich iniciátorem, byl přímo Stalin, který se tak zbavoval skutečné i domnělé opozice a jako opravdový tyran zasel do celé země sémě strachu.

Tehdy ještě Fierlinger posílal do Prahy relativně objektivní zprávy, ve kterých občas zapochyboval o tom, zda procesy nejsou vykonstruované.

Byť komunistická historiografie tvrdila, že během mnichovské krize byl SSSR jediným státem, který chtěl Československu během krize na podzim 1938 pomoc, pravda to nebyla.

Stalin neměl v úmyslu se alespoň prozatím ve střední Evropě angažovat a šéfovi československých komunistů Klementu Gottwaldovi to přímo nechal vzkázat. Místo toho o rok později podepsal s nacistickým Německem spojeneckou smlouvu. V té době již však Československo neexistovalo.

Fierlinger tedy byl velvyslancem neexistujícího státu. Po podepsání sovětsko-německé smlouvy Berlín stupňoval tlak, aby československá mise v Moskvě byla zrušena.

Sověti se podvolili, uznali Tisův Slovenský stát, čímž zároveň de facto uznali i Čechy a Moravu za součást Německa a v prosinci dali Fierlingerovi najevo, aby se pakoval. Fierlinger odjel do Paříže, byť si Beneš přál, aby v Moskvě zůstal.

V červnu 1941 Německo napadá Sovětský svaz a ze spojenců jsou najednou protivníci na život a na smrt. Stalinovi je nyní každá pomoc dobrá, a tak mimo jiné naváže i kontakty s Benešovou exilovou vládou.

Beneš posílá do Moskvy na post velvyslance znovu Fierlingera, byť jej řada lidí zrazovala, aby jej nahradil jiným diplomatem. „Jsem váš člověk,“ zní první Fierlingerova slova po příletu do SSSR.

Fierlinger se tedy stává znovu československým velvyslancem v Sovětském svazu, ale svými postoji více hájí zájmy Moskvy než exilové londýnské vlády.

To se ukáže třeba při jednáních ohledně československo-polské konfederace nebo postojem k polské londýnské vládě. Firelinger zde vždy kopíruje stanovisko SSSR bez ohledu na mínění představitelů československého exilu v Londýně.

I Beneš si do svých zápisků nakonec zapsal, že Fierlingera bude třeba odvolat, ale až bude vhodný čas. K tomu však nedošlo, ba naopak.

Fierlinger, ač oficiálně sociální demokrat, se v té době stále více sbližovat s vedením KSČ v čele s Klementem Gottwaldem. Právě komunisté jej prosadili do čela vlády, která se měla vrátit do ČSR s přídomkem osvobozenecká.

Zároveň se stává vůdcem „levého křídla“ sociální demokracie, které usiluje o co nejtěsnější spolupráci s KSČ.

Premiérský post si udržel do roku 1946. V polosvobodných volbách, kdy mohly kandidovat více méně jen levicové strany, sociální demokracie propadla. Fierlinger byl do roku 1947 jejím předsedou.

Ale ve straně se objevovaly stále větší rozpory, velká část jejich členů nechtěla mít s komunisty nic společného. Toto křídlo reprezentoval Václav Majer (1904–1972).

V roce 1947 byl za předsedu zvolen kompromisní kandidát Bohumil Laušman (1903–1963), který později emigroval, avšak StB jej z Rakouska unesla zpět do ČSR a komunistická moc jej poslala do vězení.

Komunisté se nakonec dostali k neomezené moci i vinou liknavosti sociálních demokratů. Během vládní krize v únoru 1948 nepodal ani jeden člen vlády za ČSSD demisi, naopak v „obrozené“ Gottwaldově vládě seděli Laušman i Fierlinger.

Nerozhodný postoj vedení ČSSD umožnil prokomunistickým silám ovládnout stranické struktury – do čela strany se vrátil Fierlinger a následná personální čistka připravila půdu pro sloučení s komunisty. „Největší zrádce je Fierlinger, rozdupat ho jako hada!

Ten musí viset na nejbližším stromě! Pamatujte si, že Fierlinger je svině,“ prohlásil v roce 1948 Edvard Beneš. Procitl však pozdě…

Slučovacímu shromáždění přihlíželo 27. června 1948 v Praze 1241 členů KSČ a 830 sociálních demokratů (z 1020 pozvaných). Sociální demokraté získali v Ústředním výboru KSČ 14 % míst, v předsednictvu 20 %.

Z celkového počtu více než 370 000 členů ČSSD odmítlo podepsat slučovací přihlášku přes 200 000 sociálních demokratů. Část z nich emigrovala a v Londýně založila exilovou sociální demokracii.

Ti, kteří zůstali a nesmířili se se sloučením, byli vystaveni tvrdé komunistické perzekuci. Fierlinger se nezastal ani jednoho z nich.

Fierlingera poté čekala kariéra v řadách KSČ. Čistky v letech padesátých se jej nedotkly, a tak mohl působit ve vládě a v předsednictvu KSČ. Až do roku 1971 byl poslancem Národního shromáždění, v letech 1953 až 1964 dokonce jeho předsedou.

V roce 1968 pak sice vyslovil nesouhlas se sovětskou invazí do Československa, jeho obraz v českých dějinách si však přesto nese značku s nápisem kolaborant.

Foto: wikipedia, pinterest, flickr
Související články
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz