Skip to content
reklama
reklama

Zbytečné slzy: Konec mýtu o pláči, který přináší úlevu?

Důvod se vždycky najde. Tep se zvýší, rty se zachvějí, brada se zatřese a už se valí. Jedna, druhá, až je jich celý potok. Stékají z tváře, když je ouvej i naopak hej. S sebou berou nečistoty i vnitřní napětí.

Tedy, jak u koho.

I přes tradované moudro totiž pláč nemusí vždycky působit jako úlevný pomocník. Alespoň podle mínění odborníků. Je to podobný mýtus, jako že chlapi nepláčou. Pláčou, ačkoliv ne tak často jako ženy. Je to zhruba čtyřikrát méně.

Škodliviny pryč!

Pravda, těch, kteří se po pláči cítí lépe, je víc. A to výrazně. Celých 80 procent. To jsou ti, kterým koulející se slzy jako hrachy postupně přetvoří smutkem pokřivenou tvář do úlevné grimasy. S emocemi se derou pryč nahromaděné chemikálie a škodlivé látky.

Třeba mangan, který v potřebném množství pomáhá regulovat obranyschopnost organismu, podporuje vývoj kostí, ve větší míře ale může negativně ovlivňovat nervovou soustavu. Do útrob kapesníků si to rovněž míří třeba kortizol, adrenalin a další stresové hormony, které se do těla vyplavují v nejrůznějších náročných životních situacích.

Proto se po přívalu slz cítíme mnohdy o dost lépe. Vydatný pláč dokáže podle odborníků „zablokovat“ příliv složitých myšlenek.

blank
U většiny z nás funguje pláč v podstatě jako vypouštěcí ventil. Foto: pxfuel

Kde? Kdy? Proč?

Co ale těch zbývajících 20 procent? Těm potoky slz trápení neulehčí? Podle neuropsychologů z Londýnské univerzity ne. Například lidé, trpící depresí, můžou brečet, jak chtějí a úlevu nepocítí. Je to ale ještě o trochu složitější.

Výsledný dopad pláče ovlivňuje řada faktorů. Situace, ve které k němu dojde, jestli probíhá o samotě nebo na veřejnosti, reakce případného „publika“, i jeho délka. „Proto se některým lidem po pláči uleví a jiní se naopak cítí hůře, a to i několik dní poté,“ říká doktorka Lauren Bylsmaová z Pittsburské univerzity.

Podle ní závisí následné pocity z velké části na sociální odpovědi, kterou pláč vyvolá.

blank
Ženy pláčou o něco častěji než muži. Ale i ti „mají své dny“. Foto: unsplash

Ve dvou se to lépe pláče

Sama provede několik testů, na základě kterých konstatuje, že úlevu pocítili lidé spíše tehdy, když se jim během pláče dostalo sociální podpory. Slzy, vedoucí k vyřešení situace, která pláč vyvolala, nebo ty, které plačící osobě zprostředkovaly nový pohled na to, co se stalo, jí také pomohly cítit se lépe.

Naopak osoby, které se snažily slzy skrývat nebo plakaly v prostředí, kde se jim nedostalo sociální podpory (kupříkladu v práci), se často po pláči cítily ještě hůř. Roli hraje podle odborníků na úlohu pláče jako společenského tmelu rovněž počet přihlížejících: „Úleva se mnohem úspěšněji dostavuje v případech, kdy člověk pláče pouze před jednou osobou než před větší skupinou.“

blank
Pláč je mocný nástroj manipulace. Zvláště, když manželka potřebuje novou kabelku. Foto: unsplash

Tři druhy

Emocionální slzy, o kterých byla v předchozích odstavcích řeč, jsou ale jenom jedním ze tří typů tekutin, které lidské oko produkuje. Kromě nich má v zásobě ještě bazální a reflexní slzy. Ty první jsou neustále připraveny v slzných žlázách, aby náš zrak chránily a zvlhčovaly.

Když mrkneme, rozprostřou se po celých očích. Druhé bijí na poplach v momentě, kdy je oko podrážděno vnějšími vlivy (například když nám do něj něco spadne nebo fouká silný vítr). Objevují se také při zívání či smíchu.

Oba dva typy mají za úkol hlavně zvlhčovat rohovku, protože suchá by se zakalila, opticky vyrovnávat její nerovnosti, umožňovat klouzání víček a chránit oko před infekcí. Jednotlivé typy se liší i svým složením.

Reflexní slzy, které člověku vytrysknou třeba při krájení cibule, v sobě mají o čtvrtinu méně proteinů, než ty, které v návalu emocí oči vypustí při srdceryvné filmové lovestory.

Foto: pxfuel, unsplash Tit Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...