Skip to content

Zázračné sportovní stadiony: Tady se umí trávník dát do pohybu!

Výstavba sportovních stánků je jednou z příležitostí, kdy se architekti dokážou pořádně vyřádit. Zvláště u našich německých sousedů lze najít stadiony, které skutečně patří do 21. století.

Opravdovým divem je například stadion v Gelsenkirchenu, na kterém svá bundesligová utkání hraje tým Schalke 04. Když Německo získalo pořadatelská práva na světový fotbalový šampionát v roce 2006, ihned se dalo do práce.

Po celé zemi se stavěly nové stadiony a rekonstruovaly ty starší. Stadion v Gelsenkirchenu, ležícím v severní části Porúří, byl dokončen v roce 2001.

02
Stadion neslouží jen fotbalistům, ale třeba i biatlonistům.

Odborníky je považován za unikát mezi světovými fotbalovými arénami, na špičkové světové úrovni je i celé jeho vybavení. Může se pochlubit kapacitou 48 426 diváků (pro ligová utkání je kapacita vyšší).

Jen za první rok od otevření se zde konalo téměř 150 sportovních a kulturních událostí, které shlédlo 8 miliónů diváků. Nehraje se zde pouze fotbal, pořádají se zde i koncerty, závody v biatlonu a před dvěma lety se tu uskutečnilo i zahajovací utkání světového hokejového šampionátu.

Tehdy zápasu mezi Němci a Američany přihlíželo dokonce více než 77 000 lidí. Samozřejmostí je zde obří videokostka. Ta má rozměry 8 x 7 metrů a každá obrazovka na ní září plochou 36 m2. K zajímavostem gelsenkirchenského stadionu určitě patří možnost přepravy trávníkové plochy pomocí hydrauliky mimo stadion, kde poté probíhá její regenerace.

03
V roce 2010 se zde uskutečnil v rámci hokejového MS i zápas mezi USA a Německem. Domácí tehdy zvítězili 2:1 v prodloužení.

Originální je i zásobování stadionu pivem pětikilometrovým potrubím z nedalekého pivovaru. Pro takové zařízení by se asi nejlépe hodil termín pivovod. Němci pijí pivo rádi, takže asi nepřekvapí, že na každý zápas fotbalového mistrovství ho bylo připraveno 52 000 litrů.

Do pohybu se zde však může dát nejen trávník. Podobně je na tom i jižní tribuna, čímž se dá regulovat kapacita stadionu. Tribuna byla vyrobena na pětaosmdesátimetrovém mostě z mohutných ocelových příhradových vazníků.

Horní třetinu sedadel je možné sklopit a rychlostí jednoho metru za minutu poté i zasunout. Pozornost si zaslouží i zatahovací střecha celého komplexu. Ta je rozdělena na dvě části a dokáže se zatáhnout za pouhých třicet minut.

Šedesáticentimetrový prostor, který mezi oběma křídly zůstane, slouží jako ventilace. Celý stadion je pak vybaven 212 svítidly.

04
Jan Koller právě vstřelil na stadionu v Gelsenkirchenu gól Spojeným státům.

V komplexu stadionu nescházejí hotely nebo restaurace, stavba se stala i turistickým cílem pro lidi, které fotbal zas až tolik nezajímá. Evropská fotbalová federace UEFA jej ohodnotila nejvyšším možným oceněním pěti hvězdičkami s tím, že kdyby bylo možné udělovat šest hvězdiček, aréna by je bez problémů získala.

Na MS v roce 2006 si na něm zahráli i čeští fotbalisté a stadion jim přinesl štěstí; jejich soupeř z USA odešel poražen 0:3.

Foto: Veltins arena, FIFA, IIHF
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …