Skip to content

Závody pod hladinou: 5 nejlepších potápěčů v říši zvířat

Pokud jste živočich žijící v hlubinách oceánů, nepřijde vám to nijak komplikované. Tou opravdovou výzvou je se do velkých hloubek potopit, i když nejsou vaším přirozeným domovem. Mezi zvířaty je několik tvorů, kteří právě v tomto vynikají a nemusí to být zrovna ryby. Najdeme mezi nimi překvapivě i ptáka či plaza.

Tučňák císařský

Rekordní hloubka: 535 metrů

Proudnicový tvar těla a obratné ploutve dovolují nejlepšímu potápěči ptačí říše dosahovat hloubek v řádu stovek metrů a vydržet pod vodou po dobu okolo dvaceti minut. Při lovu ryb, korýšů či hlavonožců se tučňáci běžně potápějí do více než stometrové hloubky.

Tučňák císařský
Tučňák císařský

Kožatka velká

Rekordní hloubka: 1 280 metrů

Tato třímetrová želva vážící stovky kilogramů je potápěčským šampiónem mezi plazy. Jsou známy případy případy, kdy se potopila do hloubky přesahující jeden kilometr. Obvykle sice pod hladinou zůstává jen krátkou chvíli, ale nedělá jí problém se potopit i na 50 minut.

Kožatka velká
Kožatka velká

Žralok šotek

Rekordní hloubka: 1 370 metrů

O tomto záhadném druhu žraloka zatím mnoho nevíme. Zástupce živoucích fosilií byl sice popsán už na konci 19. století, ale je extrémní vzácností na něj narazit. Jeho zub byl nalezen v podmořském kabelu v hloubce 1370 metrů, je však možné, že se dokáže ponořit i hlouběji.

Žralok šotek
Žralok šotek

Vorvaň tuponosý

Rekordní hloubka: 2 250 metrů

Majestátní kytovec s délkou okolo dvaceti metrů a váhou v řádu desítek tun se do velkých hloubek vydává na pravidelný lov. Živí se totiž nejčastěji hlavonožci, za kterými se musí běžně potápět stovky metrů. Rekordním záznamem je však ponor přesahující dva kilometry.

Vorvaň tuponosý
Vorvaň tuponosý

Vorvaňovec zobatý

Rekordní hloubka: 2 992 metrů

Absolutním potápěčským rekordmanem je však sedm metrů dlouhý vodní savec, který je příbuzný vorvaňům. Také on se vydává do hlubin na lov hlavonožců a ryb. Jeho dosud nejhlubší zaznamenaný ponor měřil 2 992 metrů a pod hladinou zůstal více než 2 hodiny.

Vorvaňovec zobatý
Vorvaňovec zobatý

 

Foto: wikipedia.com, shutterstock.com, animals-pics.com, onpoint.wbur.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Žebříčky
Zobrazit více …