Domů     Zaplatil papež Kalixtus III. důležité úřady svým příbuzným?
Zaplatil papež Kalixtus III. důležité úřady svým příbuzným?

Prvním papežem z rodu Borgiů se stává Kalixtus III. Svým příbuzným zajišťuje církevní funkce, ze kterých jim něco kápne. Dvou synovcům zabezpečí v roce 1456 i jmenování kardinálem. A uplácí ve velkém…

Papež Kalixtus III. (1378 –1458), původně Alonso Borgia zařídí jednomu za svých synovců, Rodrigu Borgiovi (1431 – 1503) kardinálský klobouk.

Tehdy mu ještě není 30 let, což vzbudí protesty ostatních prelátů, protože na kardinálský klobouk mají podle zvyklostí nárok jenom starší a zralí muži. Ti doufají, že Kalixtus zemře dřív, než stihne potvrdit platnost volby obou mladíčků. Ovšem spletou se.

Rodrigo stoupá v přízni pořád výš a ještě za Kalixtova života se v roce 1457 stává vícekancléřem církve.

Přestože mu k vytoužené funkci zástupce Boha na zemi chybí jeden jediný krůček, na papežský stolec si nakonec musí počkat dlouhých 34 let a přežije čtyři papeže.

Papež Kalixtus III. chce zajistit teplá místečka i svým příbuzným.
Papež Kalixtus III. chce zajistit teplá místečka i svým příbuzným.

Kvůli volbě si dají pěstí

Mezitím si dopřává nevázané sexuální orgie a jeho milenky mu porodí osm dětí. Hromadí majetek, což vzbuzuje závist současníků.

„Jeho úřady, početná opatství v Itálii a Španělsku a jeho tři biskupství ve Valencii, Portu a Cartageně mu vynášely veliké příjmy a říká se, že jen úřad vicekancléře mu přináší 8000 zlatých florinů (zlaté mince ražené ve Florencii – pozn. red.),“ uvádí jeden z nich.

Pomocí nahrabaných peněz buduje dynastii, která má své obratné prsty v téměř všech politických intrikách tehdejší Evropy.

Přesto, když v roce 1492 umírá papež Inocenc VIII. (1432 – 1492), jsou jeho šance na zvolení na svatopetrský stolec minimální.

Na konkláve (shromáždění kardinálů k volbě papeže – pozn. red.) mu vyčítají španělský původ a kromě slovních urážek dojde i na rány pěstí. V zákulisí se ale nepřetržitě jedná – a neustále uplácí.

Jeden kardinál chce vyšachovat druhého za mohutného přispění mocných rodin vládnoucích v italských městských státech.

Rodrigo Borgia si jako vicekancléř církve musí na nejvyšší úřad počkat dlouhých 34 let.
Rodrigo Borgia si jako vicekancléř církve musí na nejvyšší úřad počkat dlouhých 34 let.

Jednomu nabídne palác, druhý se raději vzdá

Rodrigo stojí stranou pletich, protože italští kardinálové k němu jako Katalánci nemají důvěru. Dává mu to výhodu, že se zdánlivě nenamočí do korupčních machinací, které shromáždění provázejí. Skutečnost je ale přesně opačná.

Díky svému bohatství může kupovat hlasy ve velkém. Nejdůležitějšími soupeři jsou pro něho Ascanio Sforza (1455 – 1505) a Giuliano della Rovere (1443 – 1513).

V prvním hlasování je třetí v pořadí a využívá situace, že mezi Ascaniem a Giulianem je skóre téměř nerozhodně. S oběma si sjednává schůzky.

Ascanio Sforza neodolá obrovskému úplatku.
Ascanio Sforza neodolá obrovskému úplatku.

 „Řekněte si, co chcete: Biskupství ve Španělsku? Opatství? Hrad? Část mých pozemků? Nebo raději zlato a šperky?“ nabídne v soukromí svých komnat Giulianovi. To nejlepší si ale nechává v záloze pro Ascania.

„Tento pohádkový palác bude váš,“ řekne mu po prohlídce honosného borgiovského paláce v Římě u řeky Tibery. „A úřad vicekancléře k tomu, samozřejmě,“ dodá a vychutnává si jeho překvapení.

Sforza s ním v chtivosti a bohatství nemůže vůbec soutěžit, nechává si proto pět dní na rozmyšlenou a nakonec neodolá.

Sotva se vzdá bojů, della Rovere, který předtím prohlašoval, že „kdokoli by byl lepší, než další borgiovský papež,“ teď od dalších protestů ustupuje. Chce si alespoň uchovat svoji vlastní tvář. Ví, že proti přesile nemá šanci uspět.

Italský historik Francesco Guicciardini se o papeži Alexandru VI. vyjadřuje opovržlivě.
Italský historik Francesco Guicciardini se o papeži Alexandru VI. vyjadřuje opovržlivě.

Řím doupětem zlodějů

Svoji odměnu s chutí shrábnou i ostatní kardinálové. Z 27mi členů konkláve se jich hlasování zúčastní 23. Peníze jich odmítne pouhých pět. Kolik jim přesně nabídl, bohužel nevíme, šlo nejspíše o desetitisíce florinů.

Po celonočním jednání se 11. srpna 1492 Rodrigo Borgia, teď už papež Alexandr VI. objevuje na balkoně ve Vatikánu a žehná celému světu. Tolik touží po osobním zisku, že o něm italský historik Francesco Guicciardini (1483 – 1540) pohrdavě říká:

„V něm byly obsaženy v plné míře všechny neřesti těla i ducha… Slíbil cokoli bez problémů, ale nevázal se k ničemu, co mu nebylo užitečné. Vůbec se nestaral o spravedlnost, protože za jeho dnů byl Řím doupětem zlodějů a vrahů.“

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz