Skip to content
reklama

Zamilovat se do Malty není vůbec těžké: Slavná historie i bělostné pláže vás zvou na návštěvu

Tento článek je reklamním sdělením

Středomořský ostrov, kde slunce – ani obrazně – nikdy nezapadá. Kdysi tu byli pány Maltézští rytíři, nesoucí také jméno po svatém Janovi. Azurová voda však spatřila i osmanské dobyvatele, stejně jako Féničany a Řeky. Malta byla také dlouhou dobu pod britskou vládou, papírově nezávislá je teprve půlstoletí. 

Domluvíte se tu v pohodě a zaplatíte eurem

Kromě oficiálního dialektu, který je pro většinu Evropanů spíš šifrou (semitský jazyk využívající latinku, to je prostě unikát), se tu ale mluví také anglicky a díky geografické vzdálenosti od Sicílie samozřejmě také většina lidí umí italsky. Platit můžete eurem, jak je ostatně v EU vlastně zvykem. Ostrovy Malta, Gozo a Comino, jak by měl znít oficiální název, nabídnou směs arabské a evropské kultury, podmořské jeskyně, kde měla kdysi žít i nymfa Kalypsó, ale i spoustu zeleně, a dokonce také pár tajemství. Jak jinak také označit megalitické chrámy jako je Hagar Qim nebo Mnajdra, o nichž dnešní archeologie ještě tak mnoho neví. Svého druhu jsou nejspíš nejstarší na světě, pokud jim neukradne prvenství nějaká další velká senzace…

Valletta (Malta)

Britské dědictví je tu patrné už při pohledu na silnici

Bývala to velká námořní základna, během druhé světové války dokonce zažila i nejedno bombardování. Maltu využívali Britové poměrně dlouho, naučili místní jezdit s autem po levé straně a nechali tu za sebou klasické rudé telefonní budky. Více než tři stovky kostelů, dominance římskokatolického vyznání, ale také několik velkých přístavů. Pojďme si proto trochu blíže představit nejzajímavější místa ostrova, což můžeme doplnit třeba návštěvou na cestovatelském portálu Desperado.cz, kde se každé lokalitě věnují ještě podrobněji.

blank
Valletta (Malta)

Perlou Středomoří je město založené Johanity

Hlavní město Valletta je ideálním místem pro začátek cesty po Mlatě. Valletta byla založena po úspěšném odražení tureckého vpádu. Nese si v sobě italské dědictví stavitelů, historické centrum je nakonec zapsáno v UNESCO. Chrám svatého Vavřince je symbolem nejen města, ale i celého ostrova. Přesto jde o moderní centrum, sídlo univerzity a společenského života, nákupní středisko a mezinárodní letiště, které má spojení se všemi významnými evropskými destinacemi, máte jen pár kilometrů. A poblíž pevnosti St. Elmo se každý den střílí z děla, nenechte si to ujít – ve čtyři odpoledne. V hlavním městě však zdaleka ještě nekončíme, zveme vás naopak na okružní jízdu pobřežím. Byla by jistě škoda nedat šanci pevnosti Rinella, kde je dodnes provozuschopné britské těžkotonážní dělo Armstrong. 103 tun, dostřel 900 kilogramové nálože až na šest kilometrů, to jsou vskutku úctyhodná čísla, že? Tenhle krasavec by ještě dnes potopil nejednu loď…

blank
Vesnice Pepka námořníka (Malta)

Milovníci nočního života by měli zamířit do Paceville

Diskotéky a kluby, ale také různorodé bary, kde den nikdy nekončí a noc je ještě mladá, Paceville a letovisko St. Julians jako celek nabídne obrovské vyžití. Pláže jako Golden Bay nebo Paradise Bay na severu Malty dostojí svému názvu, psala se tu i historie filmu – vesnice Pepka Námořníka udělala z Robina Williamse ještě populárnějšího herce. Nezapomeňme na maličký ostrov Comino, který nabídne úžasnou přírodní scenérii, ale také stálezelené Gozo, jehož přírodní skalní útvar Azurové okno je už bohužel minulostí, nicméně zeleně je tu víc než dost a pro unikátní faunu to platí také. Když se přesuneme na jih, dojedeme k jeskyním Blue Grotto, na nichž je krásný hlavně ranní úsvit, ale také dobrodružná projížďka do jejich nitra.

blank
Mdina (Malta)

Za historií musíte také do centra ostrova

Abychom se podívali podrobněji na historii Malty, udělejme si malý výlet do vnitrozemí. Tady je malá a tichá Mdina, která ještě pamatuje arabskou nadvládu a zdejší středověké domy naznačují na někdejší slávu města. Zapomenout bychom neměli ani na Mostu s jejím chrámem Santa Marija Assunta, jehož kopule má skoro čtyřicet metrů a je svého druhu velkým unikátem.

blank
Valletta (Malta)

 

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Koření z domácí lékárny
panidomu.cz

Koření z domácí lékárny

Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v...
Váš příští dům možná bude z hub
21stoleti.cz

Váš příští dům možná bude z...

Možnost použití hub jako stavebního materiálu je...
Jak se správně postarat o kočičí přírůstek do rodiny
iluxus.cz

Jak se správně postarat o...

Nejvíce mláďat se vždycky rodí na jaře a možná...
Michaela Tomešová znovu v náručí bývalého milence? Manželská krize sílí...
nasehvezdy.cz

Michaela Tomešová znovu v náručí...

Není tajemstvím, že...
V manželovi našla herečka Lucie Benešová lásku a oporu na celý život
nasehvezdy.cz

V manželovi našla herečka Lucie...

Když si dva lidé skvěle...
Neprůstřelná senátorka Gabrielle Giffords: Přežije střelení do hlavy!
enigmaplus.cz

Neprůstřelná senátorka...

Lidé, kteří přemohli smrt. Tak se říká...
Tajemné volání nás zachránilo
skutecnepribehy.cz

Tajemné volání nás zachránilo

Před bouřkou, která se přihnala zčistajasna, jsme se...
Frederik VIII. cestoval i zemřel inkognito
epochalnisvet.cz

Frederik VIII. cestoval i...

Frederik VIII. vládne své zemi pouhých šest...
Plněná vejce
tisicereceptu.cz

Plněná vejce

Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami,...
CASANOVSKÉ SLAVNOSTI.
epochanacestach.cz

CASANOVSKÉ SLAVNOSTI.

Na několika místech a s...
Stylové koberce do dětských pokojů
rezidenceonline.cz

Stylové koberce do dětských...

Dětský pokoj by měl být pro každé dítě bezpečným...
Čeští lovci duchů: Kam se obrátit, když u vás doma straší?
enigmaplus.cz

Čeští lovci duchů: Kam se...

Zoufalá Alžběta Zelenková se obrací na svého manžela:...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte prosím variantu

Epocha