Domů     Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
15.7.2024

Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu.

Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít?

Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně věnuje zhruba 38 % Čechů, nejvíce mladá generace do 30 let, muži o něco více než ženy. Mezi nejoblíbenější sporty se dlouhodobě řadí pěší turistika, cyklistika, plavání a tenis, z kolektivních pak fotbal.

Rychle roste i obliba běhu a in-line bruslení, mezi dětmi florbalu a parkuru. Sport prospívá zdraví, zároveň ale s sebou nese řadu rizik.

Zlomeniny, přetrhané svaly, záněty kloubů i odřeniny. Vyvarujte se jich při sportu! Foto: shutterstock
Zlomeniny, přetrhané svaly, záněty kloubů i odřeniny. Vyvarujte se jich při sportu! Foto: shutterstock

Úrazy i chronická onemocnění

Zranění je až nejhorší varianta, ovšem i pravidelný sport, který je příliš jednostranný nebo nezvládnutý technicky, přispívá k prohloubení špatných pohybových návyků a přetížení některých svalových skupin. Vždy je proto důležité vnímat signály vlastního těla, reagovat na bolest, kterou k nám vysílá, důsledně se protahovat a regenerovat,“ upozorňuje zkušená fyzioterapeutka Iva Bílková.

Prevence jménem protažení

Řadě zranění při sportu se přitom dá předejít protažením svalů před výkonem, čímž se sníží riziko natažení nebo natržení svalu.

Před samotným cvičením je proto dobré zařadit rychlou chůzi, tří až pětiminutové skákání na místě nebo mírný poklus, následovaný protažením jednotlivých svalových skupin.

U lidí, kteří se sportem teprve začínají a nejsou v kondici, je rovněž nebezpečná únava a přecenění sil. Dochází tak ke vzniku zranění z nepozornosti, jakými jsou vyvrtnutí kotníku, podvrtnutí kolene a vznik odřenin.

Zlomeniny, úrazy hlavy a vyvrtnuté kotníky

Největším strašákem sportovců jsou úrazy.

Mezi ty nejčastější patří zlomeniny končetin, u cyklistů se nejběžněji jedná o zlomeninu klíční kosti, u bruslařů o zlomené zápěstí, dále poškození kloubů, zejména kolen a kotníků, běžci se také potýkají s bolestivým zánětem Achillovy šlachy.

Časté jsou také úrazy hlavy, natažené a natržené svaly a nejrůznější odřeniny. Těmto zraněním lze však předcházet, a to používáním ochranných pomůcek.

Každý den aktivně sportuje jen 5 % Čechů, několikrát týdně 18 % a jednou až dvakrát týdně 15 % obyvatel České republiky. Naopak 40 % Čechů nesportuje vůbec nebo jen příležitostně. U mužů vítězí cyklistika, u žen zase tancování, jóga, aerobik, fitness a plavání. Foto: shutterstock
Každý den aktivně sportuje jen 5 % Čechů, několikrát týdně 18 % a jednou až dvakrát týdně 15 % obyvatel České republiky. Naopak 40 % Čechů nesportuje vůbec nebo jen příležitostně. U mužů vítězí cyklistika, u žen zase tancování, jóga, aerobik, fitness a plavání. Foto: shutterstock

Bez helmy ani ránu!

Součástí základního vybavení mnoha sportovců by měla být helma, která chrání před úrazy hlavy, jež se řadí mezi nejzávažnější nehody. Otřes mozku, zlomeniny lebky, pohmoždění či otok mozku mohou vést až k rozvoji bezvědomí a smrti.

Používat helmu by měli nejen cyklisté, ale i bruslaři, dále se s ní setkáváme při kolektivních sportech jako je hokej nebo americký fotbal, u bojových sportů, u horolezectví, jezdectví, kanoistiky a při lyžování.

Helma musí dobře sedět, naopak se nesmí hýbat při pohybech hlavy ani bránit ve výhledu.

Ochrana očí, obličeje a zubů

Další částí těla, která si zaslouží při sportu zvýšenou ochranu, jsou oči. Ochranné brýle ocení především cyklisté, lyžaři, tenisté a plavci.

Chrání zrak před prachem, odletujícími částicemi, podrážděním vodou a před slunečním zářením, které oči zbytečně namáhá.

U některých sportů, zejména těch kontaktních, jako je hokej, box či ragby, se vyplatí investovat také do ochrany chrupu pomocí speciálních chráničů, které se přizpůsobí tvaru a stisku zubů.

Chrániče budiž pochváleny

Sportovci by rovněž neměli šetřit na chráničích loktů, zápěstí, kolen, holení a kotníků, které při pádu nebo kontaktu se soupeřem rozloží energii na širší plochu, čímž výrazně snižují riziko vzniku zlomenin a dalších nepříjemných úrazů.

Pro fotbalisty jsou nezbytné chrániče holení, pro bruslaře zápěstí, loktů a kolen, lyžařům a snowboardistům lze zase jen doporučit používání chrániče páteře, takzvaného „páteřáku.“

Správná bota dělá sportovce

Velkou službu udělá rovněž vhodná obuv, například kopačky snižují riziko uklouznutí při fotbale, běžecká obuv zase zmírňuje zatížení hlezenních kloubů. I nadšený turista ocení botu, která ho ani při celodenním výšlapu neodře a nezpůsobí mu puchýře.

Svoji funkci při snižování rizik při sportu má i oblečení. Například pro motorkáře existují bundy a vesty, které chrání páteř, mají vlastní baterii a airbag, jenž se nafoukne při pádu.

Prodyšné oblečení zase zabraňuje přehřátí při sportu, reflexní prvky pak zajistí viditelnost ve tmě.

Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Foto: shutterstock
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Foto: shutterstock

Namožené svaly, puchýře a opruzeniny

Sportování s sebou přináší i řadu drobnějších poranění, se kterými nemusíte hned spěchat k lékaři, ale poradíte si s nimi doma. Pokud vás sport spíše unavuje, než aby vás naplňoval energií, je dobré naslouchat svému tělu a dopřát mu odpočinku.

Uleví vám hořčík a B-komplex, namoženým svalům pak hřejivé náplasti. Znepříjemnit sportování mohou také puchýře, které byste neměli propichovat, ale spíše na ně aplikovat gelové náplasti.

Zejména cyklisté a běžci se zase potýkají s opruzeninami kůže, které vznikají při tření nohy o nohu, o textil či o sedlo. Místo je třeba pravidelně větrat a mazat vysušujícími či mastnými hojivými krémy.

Odřeniny nejsou věda

Při lehkém pádu z kola, při běhu či míčových hrách si zpravidla odneseme jen odřeniny. Ty je potřeba dobře vydezinfikovat, případně přelepit náplastí. Velmi nepříjemné jsou pak naraženiny kostí, které je dobré chladit, aby nedošlo k otoku.

Chlazení by mělo vždy probíhat přes kus látky. Pokud se místo bolestivé a oteklé, je lepší navštívit lékaře, který vyloučí vážnější zranění, například zlomeninu či vykloubení.

Největším strašákem sportovců jsou úrazy. Mezi ty nejčastější patří zlomeniny končetin, u cyklistů se nejběžněji jedná o zlomeninu klíční kosti, u bruslařů o zlomené zápěstí, dále poškození kloubů, zejména kolen a kotníků, běžci se také potýkají s bolestivým zánětem Achillovy šlachy. Časté jsou také úrazy hlavy, natažené a natržené svaly a nejrůznější odřeniny. Foto: shutterstock
Největším strašákem sportovců jsou úrazy. Mezi ty nejčastější patří zlomeniny končetin, u cyklistů se nejběžněji jedná o zlomeninu klíční kosti, u bruslařů o zlomené zápěstí, dále poškození kloubů, zejména kolen a kotníků, běžci se také potýkají s bolestivým zánětem Achillovy šlachy. Časté jsou také úrazy hlavy, natažené a natržené svaly a nejrůznější odřeniny. Foto: shutterstock

Záněty svalů a šlach pod kontrolou

Nadměrná zátěž může vést i ke vzniku zánětu svalů a šlach, například k tzv. tenisovému lokti. Místo svědí, je citlivé a zarudlé, někdy až horké a oteklé.

V takovém případě je důležitý klidový režim, používání chladivých gelů a obkladů a zvýšený příjem hořčíku, vápníku, draslíku a bílkovin. Prevencí je protahování, pestrost pohybové aktivity a dostatečná regenerace po sportu.

Další nepříjemnou komplikací je natržený sval, který provází ostrá bolest, otok a krevní sraženina. Místo je třeba nejprve den ledovat, poté naopak zahřívat a mazat mastí s protizánětlivými složkami.

Sportujte bezpečně

Ať už se věnujete jakémukoliv sportu, dělejte to bezpečně a s rozmyslem, nepřepínejte síly, nesrovnávejte se s jinými. Rovněž vezměte vždy v potaz klimatické podmínky, viditelnost a povrch, na kterém se sportu věnujete.

Používejte ochranné pomůcky a vyhýbejte se rizikovým sportům bez odborné asistence. Když už k nějakému úrazu dojde, mějte sjednané úrazové pojištění a zranění se snažte úplně doléčit.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: shutterstock
Související články
Lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Lifestyle
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Lifestyle
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Lifestyle
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
reklama
záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
reklama
lifestyle
Princezna Diana: Jak se stala ideální kandidátkou na královskou manželku?
Máte v oblibě pohádky? Dianin příběh začal pohádkou. Princezna si vzala prince. Krásná dívka s aristokratickým původem bez jakékoliv skandální minulosti měla splnit ty nejvyšší nároky. Začátek jejich příběhu sledoval v televizi celý svět. Narodí se jako třetí a nejmladší dcera tehdejšího vikomta a vikomtesy Althorpové, dnes zesnulého (8.) hraběte Spencera a zesnulé paní Shand-Kyddové, dcery 4. barona […]
Fotbal zakazoval i anglický král
Míčové hry se objevují už ve starověku. Včetně té, při které se do kulaté věci kope a svádějí se o ni líté boje. Za kolébku moderního fotbalu ale můžeš považovat Anglii. Tam se už ve 13. století kope ostošest. Derby dvou týmů může i dnes skončit pořádnou rvačkou, po které padnou tresty. Není to žádná […]
Zubní hygiena všeho druhu: Cesta k zářivému úsměvu
Každý z nás jistě touží po zdravých zubech. Cesta k nim spočívá zejména v důkladné zubní hygieně. Kvalitní zubní kartáčky mají rovný zástřih štětin a malou hlavu. Doporučuje se používat kartáček střední tvrdosti vláken, tzv. medium. Příliš měkký zubní kartáček nebývá dostatečně účinný a naopak přehnaně tvrdý kartáček, pokud není správně používán, nám může poškodit […]
Televize aneb jak se dostal pohyblivý obraz do domácností
Je to k nevíře, ale televize není o mnoho mladší než rádio. Jistou dobu probíhaly výzkumy obou zařízení paralelně a princip televizního vysílání v mnohém vychází právě z rádia. Přesto se na jejím vývoji podílelo mnoho vynálezců a od prvního konceptu až po první funkční zařízení uběhlo skoro 80 let. Tři úkoly pro vynálezce Za první krok, směřující […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz